Din uçak düşene kadardır

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu ne kadar saçma, ben de diyorum madem herkes 'yok olacak' neden oyunlarda yaptığın gibi arabaya binip milleti ezmiyorsun? Neden GTA oyununaki gibi heyecanın dibine vurup sonunda intihar etmiyorsun? Ne olacak airet yok madem (!) insan ölüp gidecek bomboş bir et torbası madem (!) çık sokağa canının istediği şeyleri çal kullan, ye iç... Sonuçta bu şekilde 60 yıl yaşasan elde edemeyeceğin bir heyecan, adrenalin bu. Neden yapmıyor hiçbir ateist? PC oyununda her şeyi yapmak zevk verirken dünyada neden vermiyor? Bu da oyun değil mi :D oyna devam...
Ceza sistemi denen bir kavram olduğu için olabilir mi? Adamların tek hayatı var ve bunu en güzel şekilde yaşamak isterler.(Onların inançlarına göre)

Ceza sistemi denen bir kavram olduğu için olabilir mi? Adamların tek hayatı var ve bunu en güzel şekilde yaşamak isterler.(onların inançlarına göre)

Şahsen ahiret inancım olmasa ua zorluklar karşısında 'zaten cezası yok' deyip intihar ederdim ya da canımın çektiği ama ulaşamadığım şeyleri çalardım herhalde. Kimse sen kötüsün aslında falan demesin, eline güç geçen her insan bir şekilde çalıp çırpıyor zaten. Her ülkenin siyasileri örnek verilebilir.

Dine giriş çıkışlara sen mi karar veriyorsun? Kalbinle Allah'a inanmadıktan sonra istediğin kadar dua et, Müslüman olamazsın.
Bu yanlış bir tabir olmuş. Karşındaki ne kafir dersin, ateist dersin. Fakat inandığımız öbür dünya da senden daha kıymetli biri olur.
Şöyle bir şey diyebilirim. Dua ediyoruz, peki bu duayı ne için ediyorsun? Duanın içeriğini biliyor musun? Niyet ettiğin şey ile ettiğin duanın içeriği arasındaki farklar nelerdir?
Dua okuyoruz ama sadece okumak için. İçeriğini araştıran yok. Neyden bahsediyor. Ayetel kürsi az çok okuyan vardır aramızda. Neden bahsediyor?
Dua'yı aracı olarak görüyoruz. Burada zaten başlıyor hata. Dua karşılıksız yapılmalı.

Dine giriş çıkışlara sen mi karar veriyorsun? Kalbinle Allah'a inanmadıktan sonra istediğin kadar dua et, Müslüman olamazsın.
Ben mesela dine ihtiyaç duymuyorum, sadece "Ya varsa?" sorusu geçerli. Çünkü risk büyük, ateist yaşarsam %50 ihtimalle sonsuz cehennem azabına mahkum olacağım, eğer vardır belki riske gerek yok diyerek inanırsam samimi karşılanmayacak. Müslüman olarak yaşarsam %50 ihtimalle ahiret gerçekse cennete gideceğim ama eğer yoksa da boşuna ibadet etmişim, boşuna zekat vermişim, boşuna oruç tutmuşum, boşuna dua etmişim vs. diye düşüneceğim. Bu aslında her birey için geçerli anlattıklarım. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Ben mesela dine ihtiyaç duymuyorum, sadece "Ya varsa?" sorusu geçerli. Çünkü risk büyük ateist yaşarsam %50 ihtimalle sonsuz cehennem azabına mahkum olacağım, eğer vardır belki riske gerek yok diyerek inanırsam samimi karşılanmayacak. Müslüman olarak yaşarsam %50 ihtimalle ahiret gerçekse cennete gideceğim ama eğer yoksa da boşuna ibadet etmişim, boşuna zekat vermişim, boşuna oruç tutmuşum, boşuna dua etmişim vs. diye düşüneceğim. Bu aslında her birey için geçerli anlattıklarım. Bunun hakkında ne düşünüyorsun
Aynısı.

Kötü olan kötüdür. Ben bir dine mensup olmasam da, herhangi bir cezası olmasa da vicdani açıdan kötü bir şeyleri yapamam. Birine bilerek zarar vermek, birinin hakkını yemek gibi eylemlerde bulunamam misal. Hakkınız yenince canınız sıkılıyorsa, kalbiniz kırıldığında atlatamıyorsanız, birisi zarar verince canınız yanıyorsa başkasına aynı şeyi yaşatmak mantıklı değil bana göre. İstesem çok para cepleyeceğim, kimsenin farkında olmayacağı işlerde çalıştım, şükür hiçbirinde kimsenin parasına dokunmadım. Dinin kendini sınırladığını, dini inancı olmasa kötü şeyler yapacağını beyan edenler vicdani açıdan sorunludur bence.

Kötü olan kötüdür. Ben bir dine mensup olmasam da, herhangi bir cezası olmasa da vicdani açıdan kötü bir şeyleri yapamam. Birine bilerek zarar vermek, birinin hakkını yemek gibi eylemlerde bulunamam misal. Hakkınız yenince canınız sıkılıyorsa, kalbiniz kırıldığında atlatamıyorsanız, birisi zarar verince canınız yanıyorsa başkasına aynı şeyi yaşatmak mantıklı değil bana göre. İstesem çok para cepleyeceğim, kimsenin farkında olmayacağı işlerde çalıştım, şükür hiçbirinde kimsenin parasına dokunmadım. Dinin kendini sınırladığını, dini inancı olmasa kötü şeyler yapacağını beyan edenler vicdani açıdan sorunludur bence.
Zaten bu kurallar her zaman vardır. Din olmasaydı diye varsayalım (Böyle bir şey imkansız ama hadi varsayım) zaten insanlar kendileri arasında belli kurallar belirlemiş. Mesela takas zamanları, adamlar birbirinin eşyasını takas yapmadan çalanlara ceza vermişler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı