Dinamik bir websitesi yapmak için hangi site ve hangi dil gerekli?

Belgrad

Femtopat
Daha fazla  
Dinamik bir websitesi yapmak için PHP, SQL gibi dillerin kullanıldığını biliyorum ancak rastgele girdiğim bir siteye bakıp 'işte bu site şu diller kullanılarak yazılmıştır' diyemem. Örneğin: Technopat sitesinde hangi diller kullanılır ya da eksisozluk.com ya da haber siteleri?
Bu sitelere bakıp da hangi dillerle yazıldığını anlamamın bir yolu var mı?

Not: Bunu bilmek neden önemli? Çünkü ben web dev konusuna bu sayede heveslendim. Girdiğim sitelerin neler kullanılarak yazıldıkları benim gelişimime katkı sağlayacaktır.

Dinamik bir websitesi yapmak için PHP, SQL gibi dillerin kullanıldığını biliyorum ancak rastgele girdiğim bir siteye bakıp 'işte bu site şu diller kullanılarak yazılmıştır' diyemem. Örneğin: Technopat sitesinde hangi diller kullanılır ya da eksisozluk.com ya da haber siteleri?
Bu sitelere bakıp da hangi dillerle yazıldığını anlamamın bir yolu var mı?

Not: Bunu bilmek neden önemli? Çünkü ben web dev konusuna bu sayede heveslendim. Girdiğim sitelerin neler kullanılarak yazıldıkları benim gelişimime katkı sağlayacaktır.

PHP veya ASP, veritabanı olarak MySQL veya Oracle, arayüz için CSS ve JS bilmen gereklidir. Veri taşıma içinde XML veya JSON bilmen gerekir.

Technopat PHP tabanlı bir sistem ama ne için site yapacağına göre tercih etmen gereken platformlar değişiklik gösterir. Örneğin basit bir blog sitesi için uğraşmana gerek yok, Wordpress ile kod yazmadan site kurabilirsin.

Eğer kurumsal bir firma için ERP veya CRM sistemleri yapacaksan, güvenli ve kurumsal yapıda geçerli olan ASP.NET bilmen gerekiyor.

Her geliştiricinin ve geliştirme platformunun bazı raconları vardır. Bunlar ile sitenin altyapısını anlamak mümkün.

Yenilikçi ve hızlı üretkenlik gösterebileceğin JS Frameworkleri de var. Node.js, React.js ve Angular.js gibi. Bunlarda da çalışmalar yapmanı tavsiye ederim. Getir, Hepsiburada gibi bazı platformalar bu teknolojileri kullanmaya başladı.

Stackshare. IO üzerinden stack bilgisi paylaşan/paylaşılan platformlara bakabilirsin, ekşisözlük geliştiricilerinin stackshare sayfası.

Bunun dışında site kaynak kodlarını inceleyerek hangi dil ile yazıldığı ve kullanılan kütüphaneler hakkında çıkarım yapabilirsin, bunun için az çok kullanılan dilin temeline hakim olman yeterli.

Dinamik website tanımınızı genişletmenizi öneririm, dinamik siteler sadece backend ya da veri işleme temelli dillerin dahil olması ile dinamik olmaz. Açık ya da ücretli API üzerinden veri alarak sadece HTML, CSS ve JS ile dinamik siteler de yapılıyor. İngilizce seviyeniz yeterli ise global kaynaklardan bilgi edinmenizi öneririm, statik ve dinamikten ziyade SPA, MVC gibi daha geniş teknik konular gelişmenize yardımcı olacaktır.

PHP veya ASP, veritabanı olarak MySQL veya Oracle, arayüz için CSS ve JS bilmen gereklidir. Veri taşıma içinde XML veya JSON bilmen gerekir.
XML'i daha önce duymamıştım hemen araştırayım teşekkürler.
Technopat PHP tabanlı bir sistem ama ne için site yapacağına göre tercih etmen gereken platformlar değişiklik gösterir. Örneğin basit bir blog sitesi için uğraşmana gerek yok, Wordpress ile kod yazmadan site kurabilirsin.

Eğer kurumsal bir firma için ERP veya CRM sistemleri yapacaksan, güvenli ve kurumsal yapıda geçerli olan ASP.NET bilmen gerekiyor.

Her geliştiricinin ve geliştirme platformunun bazı raconları vardır. Bunlar ile sitenin altyapısını anlamak mümkün.

Yenilikçi ve hızlı üretkenlik gösterebileceğin JS Frameworkleri de var. Node.js, React.js ve Angular.js gibi. Bunlarda da çalışmalar yapmanı tavsiye ederim. Getir, Hepsiburada gibi bazı platformalar bu teknolojileri kullanmaya başladı.
Harika, teşekkürler.

Hangi sitede hangi eklentilerin, dillerin, frameworklerin kullanıldığını öğrenmek için Wappalyzer eklentisi kullanabilirsin.
Şu anda JS tabanlı diller daha çok revaçta internet siteleri için.
Bunlar Technopat'ın kullandıkları.
1609697254587.png
1609697268415.png

Stackshare. IO üzerinden stack bilgisi paylaşan/paylaşılan platformlara bakabilirsin, ekşisözlük geliştiricilerinin stackshare sayfası.

Bunun dışında site kaynak kodlarını inceleyerek hangi dil ile yazıldığı ve kullanılan kütüphaneler hakkında çıkarım yapabilirsin, bunun için az çok kullanılan dilin temeline hakim olman yeterli.

Dinamik website tanımınızı genişletmenizi öneririm, dinamik siteler sadece backend ya da veri işleme temelli dillerin dahil olması ile dinamik olmaz. Açık ya da ücretli API üzerinden veri alarak sadece HTML, CSS ve JS ile dinamik siteler de yapılıyor. İngilizce seviyeniz yeterli ise global kaynaklardan bilgi edinmenizi öneririm, statik ve dinamikten ziyade SPA, MVC gibi daha geniş teknik konular gelişmenize yardımcı olacaktır.
Dinamik site derken cidden bilmeden konuşuyormuşum, tanımını yüzlerce kez araştırıp yine de anlamamıştım, yıllar içinde kendi çıkarımlarımla bir tanım geliştirdim.
SPA ve MVC kısaltmalarını yeni duyuyorum hemen araştırayım.
İngilizcem yeterli seviyede zaten bütün öğrenimimi bu dilde tamamlıyorum, Türkçe yeterince ve sağlıklı kaynak bulamadım hiç. Belki akademik kitaplar...
Stackshare tam istediğim cevaptı teşekkürler.
Hangi sitede hangi eklentilerin, dillerin, frameworklerin kullanıldığını öğrenmek için Wappalyzer eklentisi kullanabilirsin.
Şu anda JS tabanlı diller daha çok revaçta internet siteleri için.
Bunlar Technopat'ın kullandıkları.
Eki Görüntüle 814910Eki Görüntüle 814911
Tam olarak aradığım cevap. Teşekkürler, nokta atışı. :D

PHP veya asp, veritabanı olarak MySQL veya Oracle, arayüz için CSS ve js bilmen gereklidir. Veri taşıma içinde xml veya json bilmen gerekir.

Çok iddialı bir cevap olmadı mı? Bence kesin cevaplar vermek sakıncalı, günümüzde çok fazla veri tabanı ve API türü var."Kesinlikle PHP veya ASP bilmen gerekli" demek burada yanlış.

Benim cevabıma gelirsek:

Sadece HTML ve CSS ile bir siteyi hayata sokabilirsin ama isteklerini karşılayıp karşılamayacağına önce bakman gerekir. Eğer ki isteklerini karşılamıyor ise isteklerini karşılayacak uygun teknolojileri araştırma yoluna gidebilirsin.

Arkadaşımızın da dediği gibi ASP ve PHP ile belki işin çözülebilir fakat uygulamanda bir veri depolaman gerekiyor ise bu sefer de veri tabanına müracaat etmen gerekecektir.

Özet:
Eğer ki sadece insanlara bir şey sunmak istiyorsan ve interaksiyon gerektirmeyen bir web sayfası istiyor isen HTML ve CSS senin işini çok rahatlıkla çözecektir.

Kullanıcı sayfanda bir interaksiyon göstericek ise (örn: Tıklama, Sürükleme bırakma, Form doldurma vs..) Javascript'e başvurman kesinlikle farz :).

Eğer ki kullanıcıdan bir veri alıp onu işleyip bir yerlere depolaman gerekiyor ise API ve veri tabanı kavramlarını araştırmanı öneririm.

Çok iddialı bir cevap olmadı mı? Bence kesin cevaplar vermek sakıncalı, günümüzde çok fazla veri tabanı ve API türü var."Kesinlikle PHP veya asp bilmen gerekli" demek burada yanlış.

Benim cevabıma gelirsek:

Sadece HTML ve CSS ile bir siteyi hayata sokabilirsin ama isteklerini karşılayıp karşılamayacağına önce bakman gerekir. Eğer ki isteklerini karşılamıyor ise isteklerini karşılayacak uygun teknolojileri araştırma yoluna gidebilirsin.

Arkadaşımızın da dediği gibi asp ve PHP ile belki işin çözülebilir fakat uygulamanda bir veri depolaman gerekiyor ise bu sefer de veri tabanına müracaat etmen gerekecektir.

Özet:
Eğer ki sadece insanlara bir şey sunmak istiyorsan ve interaksiyon gerektirmeyen bir web sayfası istiyor isen HTML ve CSS senin işini çok rahatlıkla çözecektir.

Kullanıcı sayfanda bir interaksiyon gösterecek ise (örneğin: Tıklama, sürükleme bırakma, form doldurma vs..) JavaScript'e başvurman kesinlikle farz :).

Eğer ki kullanıcıdan bir veri alıp onu işleyip bir yerlere depolaman gerekiyor ise API ve veri tabanı kavramlarını araştırmanı öneririm.

Tabi zaten HTML, CSS, JS konusuna hakimim Framework'de biliyorum birkaç tane ama server side vs. derken işin içine çok kavram giriyor ve tam olarak benim aklımdaki siteyi yaparken hangi diller gerekiyor anlayamıyordum. Yukarıdaki arkadaş Wappalyzer'ı önerene kadar... Size de teşekkürler.

PHP, ASP kesinlikle işleri kolaylaştıran şeyler, ancak socket kullanabildiğin her dilde server side yazabilirsin. Örneğin C/C++, NodeJS, AngularJS, Python gibi diller. O yüzden asla PHP ve ya ASP olacak diye bir şey yok.
Client tarafında en azından işlerini görecek kadar JS ve ya kütüphanelerini bilmen/tercih edip kullanman gerek.
Ön tasarım ise HTML/CSS, efektleri ise JS ile hallediyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı