Dinler olmasaydı nasıl olurdu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

harajukubarbie

Kilopat
Bana göre dinler olmasaydı dünya daha iyi bir yer olabilirdi. Şu an dini kitaplardan dolayı lanetlenen, cehennemlik görülen milyonlarca kişi var. Aslında dini kitaplardaki kesinlik içermiyor veya insanlar yanlış da yorumlamış olabilir. Bazı kişiler ise dini kendi çıkarlarına göre kullanıyor. Bazıları da insanların yaşantısı eğer dinine uymuyorsa ötekileştiriyor, hakaret ediyor. Peki ya dinler, dini kitaplar olmasaydı bu durum nasıl olurdu?

İşin açığı aslında dinler insanlık için belki problem değildi. Bir zararı yoktu tabii ki ancak eğitimsiz insanın eline ne verirsen ver bundan bütün insanlık zarar görür. Dini verirsen cahil adam karısını evinden çıkartmaz, kız çocuğu oldu diye kümesin altına gömer. Erkek çocuğunu Allah yapar(!), bir katil büyütür.
Asıl sorun şu, eğitimsiz insan. Gelişim evresini tamamlamamış insan. Bu iki insan türünün insanlığın belasıdır.
Yavaş yavaş insanlık Dinlerden sıyrılıyor artık. Deizm'e doğru yoğrulacaktır diye tahmin ediyorum, şu 100 yıl içerisinde. Bilim yükseldikçe dini çatışmaların şiddeti artar ama inanan insan azalır. O yüzden son dönemleri sayılır tüm Dünya Dinlerinin.

Bunu tekrar düşünmeni rica edeceğim. :D Kula kulluk etmek hiçbir zaman ortadan kalkmadı ya da azalmadı, siyaset dediğin şey "tam olarak" bunun mekaniği üzerinden işliyor.
Yani o olayın daha gaddar bir hal almasına gelişmesine engel olmuştur gibi bir şey yazmalıydım. Ki kendi fikrim zaten, bence yine de bir bakıma daha da canileşmesini engellemiştir. (Edit: @Yararsız Üye Hocam Swastika Geceleri diye bir kitap var Hitler savaşı kazansaydı vesaire, insanlar Hitleri iyice tanrılaştırarak tapınıyorlardı sanırım demek istediğimi anlatıyor o kitap tam olarak.)

İhtiyaç olmasaydı dinler doğmazdı. İleride de olmayacak. Avantajları ve dez avantajları var. Sadece vicdan olurdu. Korku imparatorluğu değil. Gerçek temiz saf kişileri tanırdık. "Allah'dan korkmasam seni öldürürdüm" yerine "Seni öldürmeyeceğim çünkü bu yanlış bir şey." denirdi herhalde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana göre dinler olmasaydı dünya daha iyi bir yer olabilirdi. Şu an dini kitaplardan dolayı lanetlenen, cehennemlik görülen milyonlarca kişi var. Aslında dini kitaplardaki kesinlik içermiyor veya insanlar yanlış da yorumlamış olabilir. Bazı kişiler ise dini kendi çıkarlarına göre kullanıyor. Bazıları da insanların yaşantısı eğer dinine uymuyorsa ötekileştiriyor, hakaret ediyor. Peki ya dinler, dini kitaplar olmasaydı bu durum nasıl olurdu?
Herkes kafasına göre takılırdı. İyi insan / kötü insan o zaman belli olurdu.

Dini inanclari sebebiyle iyilik yapan kimseler de var. Ornegin sagda solda "Allah'a inanmayan insan her turlu kotulugu yapar" diyen kimseler var. Onlara gore bir insanin kotuluk yapmasinin onundeki en buyuk engel "Allah korkusu". Bu tarz insanlarin varligi beni korkutmuyor desem yalan soylemis olurum. O yuzden dinler olmasaydi bu adamlari ne korkusu durduracakti?

Dini inanclarinin somurulmesine izin veren insanlar sonucta manipulasyona acik kimseler. Dinler olmasaydi vatan-millet gibi kavramlar uzerinden somuruleceklerdi. Sonucta kendi fikirlerini olusturamayan, disaridan gelen etkilerle kolay manipule olan insanlar din olmasaydi da bir sekilde kontrol altina alinacakti. Bence dinler bu konuda da kesin bir sekilde "olmasaydi insanlar bu kadar somurulmezdi" diyebilecegim seyler degil.

Dinlerin bence 2 tane cok cok kotu tarafi var.
1) Insan - canli oldurmeyi cok kolay gibi gostermesi. Dusunsene her sene Arapca sozler mirildanip koyun-koc bogazliyoruz. Evet o hayvani belki yine oldurecektik ama hangimiz cocukken o olen koyunu izleyip etkilenmedik ki? Dinler disinda ne bize bu ritueli yaptirabilirdi? Yine cihat, hacli seferi vs gibi "din ugruna dusman oldurmek" kavrami nasil hayatimiza girecekti? Insanlari kuma gomuk kafasina tas atmak, hirsiz yapanin elini kolunu kesmek gibi bugun korkunc gelen seyleri normallestiren seyler dinler. Islam ozelinde de degil bu, benzer barbarliklar diger dinlerde de var. "Tanrilar kurban istiyor" diyen ilkel kabileden beri bu boyle malesef.

2) Bilmedigimiz seyleri biliyor gibi yapmasi, bu yuzden arastirmanin onunu tikamasi.
Ne zaman bilimsel meseleler dindarlarin alanina girer, o zaman bilimsel gelismeye muhalif olurlar. Hic hayatinizda manyetizma teorisine muhalefet eden dindar gordunuz mu? Ama konu evrim teorisi olunca hepsinin bir fikri var : )

Son olarak cogu insanin dinler sayesinde manevi huzura eristigini dusunuyorum. Ben erisemedim mesela ama keske yapabilseydim. Daha mutlu gibi geliyor dindar insanlar. Zaten bu yuzden dinlerini sorguladiginda cok hircinlasiyorlar. Adamin mutlulugunun bir nevi temeline dokunan seyler soylemis oluyorsun ve hemen savunmaya geciyorlar.
Bir şey diyeyim mi? Mükemmel ötesinde bir insansın hocam.
Amacım yağ çekmek değil ama aşırı mantıklısiniz.

Dinler "biz nasıl var olduk niye buradayız?" gibi sorulara cevap olarak olmuştur. Aynı zamanda bir hukuk kuralı olarakta iş görmüştür. Bilim teknoloji geliştikçe dinlerin hiçbir geçerliliği kalmadı. Dinler yarardan çok zarar olmaya başladı.

Son olarak cogu insanin dinler sayesinde manevi huzura eristigini dusunuyorum. Ben erisemedim mesela ama keske yapabilseydim.

Kandırılma ve manipülasyon aptal insanlara daha kolay yapılır. Sizde florür aromalar diş macununu her sabah 8 de içerseniz ve kafanıza sürekli vururlarsa huzura erişebilirsiniz.
Aptal insanlar daha mutludur çünkü daha detaylı düşünmezler. Düşünemezler aptal onlar.
Edit: Bende zevkle okudum çok yakın mantıklı ve hoş geldi fikirleriniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı