Dinler ve inanç

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Delilah

Hectopat
Katılım
13 Ocak 2019
Mesajlar
2.268
Makaleler
5
Çözümler
4
İslam veya başka bir dinin doğruluğundan emin değiliz. Ne Kur'an'ın ne de başka bir kutsal kitabın değiştirildiğinden emin değilim. Ne de evren ile ilgili öğrendiklerimizden emin değilim. Bu şekilde din diye bir şey yok mu yoksa değiştirilen çok şey mi var?
 

painkiller

Gigapat
Katılım
6 Ekim 2014
Mesajlar
13.073
Makaleler
5
Çözümler
75
Yer
İstanbul
Felsefe dersinde hocamız bir şey söylemişti. Tam hatırlayamıyorum yanlışım varsa düzeltebilir arkadaşlar. "Afrika'da bir ağaç devrilmiş... Devrilmiş de olabilir devrilmemiş de olabilir. Çünkü biz orada değildik." diye.

Bu dönemler çok yakın ve sağlıklı veri alınabilen dönemler değildi. O yüzden her şeyin mümkünatı var diyebilirim.
 

Jira

Zettapat
Katılım
22 Kasım 2016
Mesajlar
22.338
Makaleler
19
Çözümler
84
Yer
Boeing 777
Doğruluğundan emin olmadığın bir şeye inanamazsın. Senin inanmaman veya bunu böyle kabul etmen onun din olmadığı gerçeğini ortaya çıkarmaz. Ki din olup kabul etsen zaten bu düşüncelerde olmazsın.

Bu düşüncelerine göre senin için dinler olsa da, hepsi değiştirilmiş olabilir, bu sebeple güvenmiyorsun. Güvenmiyorsan da inanmıyorsundur.
 

WTC

Hectopat
Katılım
5 Aralık 2018
Mesajlar
2.412
Çözümler
11
Öncelikle herkesin dini kendinedir ve içte yaşanması gerekir. Fakat benim düşünceme göre din kitapları o zamanlar için kanunu sağlamak, milleti dizginlemek için çıkarılmıştır diye düşünüyorum. Nasıl şu an kanunlar varsa, o zamanda kanunları 4 kitap ile farklı bölgelerde sağlamak amaçlı yazılmıştır gibi bir düşüncem var. Çünkü o zamanlarda olan mucizeler örnek olarak Hz. Musa'nın denizi yarması hikayesi gibi olaylar şimdi niye olmuyor ? O kadar masumlar ölüyor, bebekler ölüyor, öldükleriyle kalıyorlar ve unutulup gidiyorlar. Yani kısaca görmediğimiz birşeye söylem olarak inanmak gerçekten çok güç. Kanıt olarak elimizde sadece şöyle yazılmış böyle anlatılmış durumu var. Yaratıcının olduğuna inanmak insanı gerçekten manevi olarak rahatlatan bir durum. Çünkü bazen insan yalnız kaldığında sığınacak birşey arıyor. O zamanda bu inançlar sayesinde ayakta durabiliyorlar.
 

Bgurpinar

Decapat
Katılım
21 Temmuz 2018
Mesajlar
80
Doğruluğundan emin olduğun bir olgu için inanç önem teşkil etmez. İnanç değerlidir çünkü kanıtlanması imkansızdır. Zaten şüphe ettiğimiz şeylerin kesin kanıtlarını gördüğümüz halde kabul etmeseydik inançsız değil inkarcı olurduk.
 
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yukarı