Direksiyon Sınavı için tavsiye

Merhaba,
Yarın saat 14:35'te direksiyon sınavım var, fazla bir heyecanım yok ancak aklıma takılan bir sorum var, derslerde sadece 1 kere ani fren yaptım, genelde pas geçtik, şimdi ani fren alanından önce komisyon üyesi beni ani fren yapmam için yönlendirecek mi yani dur komutu vs. verecek mi yoksa kendim mi yapacağım?
Bir de ani fren yaparken sağ sinyalle mi durmalıyım yoksa dörtlüleri yakarak mı yapmalıyım? (dörtlü ya da sağ sinyal sorusunu hocaya soracaktım ancak unuttum genelde pas geçtiğimiz için.)
Bunlar haricinde vereceğiniz her türlü tavsiyeye açığım, teşekkürler.

Sen ani fren yapılan bölgeye geldiğinde bir ara hoca dur ya da ani fren tarzında bir şey diyecek ve sende frene abanacaksın araba durana kadar. Ani fren yapacağız diye hoca demeden yani önceden debriyaja basarak gitme bırakabilir ya da kusur sayılabilir tam emin değilim. Bir de belli bir hıza çıkman lazım o yüzden gaza da bas yani araba boşta gitmesin. Söylemeyi unutmuşum, sinyal yakmana ya da dörtlü yakmana falan gerek yok. Zaten adı üstünde ani fren o anda iki şey birden yapamazsın zaten.

Sen ani fren yapılan bölgeye geldiğinde bir ara hoca dur ya da ani fren tarzında bir şey diyecek ve sende frene abanacaksın araba durana kadar. Ani fren yapacağız diye hoca demeden yani önceden debriyaja basarak gitme bırakabilir ya da kusur sayılabilir tam emin değilim. Bir de belli bir hıza çıkman lazım o yüzden gaza da bas yani araba boşta gitmesin. Söylemeyi unutmuşum, sinyal yakmana ya da dörtlü yakmana falan gerek yok. Zaten adı üstünde ani fren o anda iki şey birden yapamazsın zaten.

Sonunda bilen bir kişi teşekkürler hocam.

Hoca şurada ani fren yapalım dur deyince duracaksın der. Az ileride dur diyecek sende önce debriyaj sonra kuvvetlice frene basacaksın. Ani duruşta aracın stop etmemeli. Ani frende sinyal yakılmaz. Durduktan sonra kalkarken sinyal yakarsın.

Önce debraja basarsa ani fren olmaz. İlk frene sonra istop etmesin diye debraja basması lazım.

Benim de pazar günü direksiyon sınavım, sınavdan sonra nasıl geçtiğini yazar mısın? Başarılar dilerim.

Size de başarılar hocam, inşallah ikimizde geçtiğimizi buraya yazarız.

Çok teşekkür ederim hocam, sağolun.

Merhaba,
Yarın saat 14:35'te direksiyon sınavım var, fazla bir heyecanım yok ancak aklıma takılan bir sorum var, derslerde sadece 1 kere ani fren yaptım, genelde pas geçtik, şimdi ani fren alanından önce komisyon üyesi beni ani fren yapmam için yönlendirecek mi yani dur komutu vs. verecek mi yoksa kendim mi yapacağım?
Bir de ani fren yaparken sağ sinyalle mi durmalıyım yoksa dörtlüleri yakarak mı yapmalıyım? (Dörtlü ya da sağ sinyal sorusunu hocaya soracaktım ancak unuttum genelde pas geçtiğimiz için.)
Bunlar haricinde vereceğiniz her türlü tavsiyeye açığım, teşekkürler.
Merhabalar, umarım sınavınız başarılı geçer. Ben de bir ekleme yapmak isterim. Sınav yapacağınız araba Ford Fiesta, Citroen C4 veya Opel Corsa ise çoğunda ABS fren bulunur ve bu yüzden ani fren yaptıktan sonra 1. vitese takıp devam ederseniz arabanız stop eder. Ani fren yaptıktan sonra frenden ayağınızı hafifçe çekmeli ve arabanın biraz kalktığını hissetmelisiniz. Ondan sonra 1. vitese alıp yolunuza devam etmelisiniz. Eğitmenim bana böyle söylemişti. Ben de öyle yaptım ancak ehliyeti aldıktan sonra 95 model bir Corolla kullandığım için bunu deneme şansım olmadı.

Debriyaj ve fren pedallari bağımsız şeyler. Aynı anda basilabilirler. 30 km/h nispeten düşük bir hız. Aynı anda basmak sınav ortamında en mantıklısı.

Günümüzde ABS olmayan bir araçla sınava giriliyorsa o kurs sahibi idam edilmeli bence. Hiç sanmıyorum öyle bir sey olduğunu. ABS viteste bağımsız bir sistem. Özünde yaptığı şey tekerler kitlensiginde freni bırakıp tekerleri dönmesine izin vermek. Bunun bulunduğunuz vitesle, fren pedalına basıp basmamakla ne alakası var anlamıyorum.
ABS aktiflestikten sonra araç kalkış yaparken stop ediyorsa araçta bir sorun vardır. Eğitmenler arabalardan anlamaz. Kullanmayı zor beceriyorlar.

Ani fren anidır. Çizgi falan yok. Varsa da alan başlangıcını ifade eder. Hocanın dur komutu fren anını belirler. Anı bir durumda sinyal verilmeyeceği için dururken sinyal vermeniz beklenmez.

Komisyon üyesi sana orada "ani fren yapalım" diyor. Öyle dediği zaman bir ayağınla debriyaja basılı tutup diğer ayağınla hızlıca frene bas. Kalkarken de sinyal verip tekrar debriyaj gaz yapıp devam et.

Geri
Yukarı