Direksiyon sınavında başka bir adayın araca çarpması

45406

Kilopat
Makaleler
1
Öncelikle merhabalar! Bugün ablam direksiyon sınavına girdi, anlattığına göre kendi güzergahında ilerlerken başka bir sürücü adayı ön yolcu kapısı tarafından aracına çarpmış. Bu yaşanan kaza sonrası hiçbir erteleme veya ablamın sakinleşmesi gibi olaylar es geçilip ablam sınava devam ettirilmiş. Tabii ki malum ablam o şok, panik sonrası paralel park yaparken hata yapması sonucu ablamı sınavdan bırakmışlar. Şimdi biz bu durumda nereye itiraz edebiliriz? Sonuç olarak ablama kaza yapmış bir araba sürdürülmüş.

Deneyimli sürücülerin bile şok geçireceği bir durumda ablama dayatılan bu rezillik konusunda sessiz kalmak istemiyorum.
Şikayet var gibi sitelere baktığım zaman birçok insanın denetmenlerden şikayetçi olduğunu gördüm. Malum şikayet var bu olayda bize yardımcı olamaz, bu insanların bir şekilde ceza almasını sağlayabileceğim bir yer veya en azından ablamı bu sınavdan muaf sayılmasını sağlayacak bir yol arıyorum.

Günlük hayatta da kazalar gerçekleşebilir. Kazadan sonra da (araba perte çıkmazsa) arabayı kullanmaya devam edeceksiniz, arabayı orada bırakıp eve ya da işe yürüyerek gidecek haliniz yok ya?

Tabii biraz sakinleştirebilirdi denetmen kişi, hiçbir şey olmamış gibi sınava devam etmeleri biraz duygusuzluk olmuş ama rezillik falan değil, eylem gerektiren ya da linçlenecek bir şey de göremiyorum.

Hava yastığı patlatacak derecede kazalarda bile deneyimli sürücüler el frenini çekip araçtan güzelce inebiliyor. Mağdursunuz, eyvallah ama kendinizi kandırmayın. Şok olması ona ve onun gibilere has bir şey.
Muhtemelen sadece sürtmüştür, bez ile silinince belki boyanın bile kalkmadığı görülür.

Hatta bir örnek vereyim. Gittim bir güzel geri geri giderken direğin tekine geçirdim. Aracı biraz öne alıp el frenini çekip ne yaptığıma baktım. Sonra binip kullanmaya devam ettim.
Allah'tan direk davacı olmadı sizin gibi.

Gördüğüm kadarıyla ilgili yönetmelik bu. Kaba aramada kazaya dair bir şey görmedim. Ama ilçe milli eğitim müdürlüğüne durumu izah edebilirsiniz.

Sınava son 1 yıl içinde girdim ve inanın alamayanlar hakkıyla alamıyorlar. Alanların %80'i hak etmiyor. Çok kolay bir sınav.
Bence teorikte sıfır, direksiyonda ise tek kalma hakkı verilmeli. Ama sağ olsunlar para geliyor diye sonsuza kadar giriliyor.

...paralel park yaparken hata yapması sonucu ablamı sınavdan bırakmışlar.
Parkı yapamadıysa yapacak bir şey yok, heyecan olayı herkeste olduğundan normalde de hata yapılabilir. Tabi kaza olması büyük şanssızlık ama 40-50 dakikada bir öğrenci sınava girdiği için fazla bekleme şansları yok ne yazık ki.

Geri
Yukarı