Direnç sorusu nasıl çözülür?

Bahather

Decapat
Arkadaşlar çözemediğim direnç problemim var yardımcı olur musunuz? Paraleller 4ohm oluyor ama onun ardından hangileri kendi arasında paralel anlayamadım.

IMG-20211230-WA0000.jpg

Arkadaşlar çözemediğim direnç problemim var yardımcı olur musunuz? Paraleller 4ohm oluyor ama onun ardından hangileri kendi arasında paralel anlayamadım.

Eki Görüntüle 1262321
2 paralel direçler 4ohm oluyor solundaki 10R ile seri bağlandığı için toplarsın, 6 ohm ile 40 ohm birbirine paralel onların direncini bulduktan sonra toplarsın, sonra akım ve dirençle gerilim formülünü uygularsın.

Ben okurken nokta yönetmi oluyordu,

1641461086528.png

Paintte körlemesine çizdim ama basitçe anlatacak olursam bir noktadan başlayıp harf veriyorsun ve direnç vs. bir devre elemanı görürsen harf değiştiriyorsun harf yoksa aynı harfle devam ediyorsun sonra kenara bu harflere göre devreyi yeniden çiziyorsun. Örnekte olduğu gibi 1. nokta A, karşısına direnç gelmiş (dirençler = yıldız) b ye geçtik sonra C ye geçtik, cden D ye geçtik, dden de bden sonraki dirence geçerken bir eleman olmadığı için yine D yazdık. Daha sonra bunu çizerken a ile b arasında bir direnç var çizdik, b ile C, C ile D arasında birer direnç var çizdik, en son b ile D arasındaki dirençide çizince devremiz tamamlanıyor. Ve bu şekle göre çözüm daha kolay oluyor.
Harf koyma yönüm şu şekildeydi.

1641461292616.png

Paraleller 4ohm oluyor ama onun ardından hangileri kendi arasında paralel anlayamadım.
Kafanda devreyi yeniden çiz. O paraleller yerine 4 yazınca ne olur? Sağdaki 6'yla bulduğun 4 seri olur. Topla, 10ohm. Şimdiki 10'la da yanındaki 40 paralel olur, işlemleri yaparsan 8ohm eşdeğer direnç olur. Bu 8'le kalan 1ohm da seri olur, toplarsan 9ohm olur devredeki eşdeğer direnç.

Anlamanız için çözümü biraz detaylıca yazmaya çalıştım, umarım anlaşılıyordur.

adım 1.png

adım 2.png

Yeni konular

Geri
Yukarı