Diş Kırılınca Ne Yapılmalı?

ZentaX

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar belki şaka gibi ama katmer yerken ağzımda hışırt diye bir ses duydum. Bir şekilde ağzıma taş girdi sandım hatta dilime gelen ve dişimin kenarına sıkışmış parçayı taş diyerek kürdan vasıtasıyla çıkardım bir de ne göreyim? 20’lik dişimin bir önündeki diş kırılmış. Sizce ne yapmalıyım?

İnternette araştırdım yok vida ile diş takmalar felan ben zaten dişçiye gitmemiş biriyim. Bir şey olur mu? Ne yapılır?

Dişçiye gideceksin, gitmeyi ertelersen kırılan yer apse yapar uğraşır durursun. Muhtemelen kırılan yeri temizleyip dolgu yapacaktır. Tabi diş komple kırılmadıysa eğer komple kırılıp ufak parça kaldıysa onu oradan çıkartır. Fakat çoğu dişçi dişi kurtarmanın yoluna gider özel değilse tabi.

4 ay önce aynı dişim kırıldı ve her gün acı ve işkence ile uyanıyorum. Çünkü çürüdü. Hep fırçalarım dişlerimi ama orası açık kalınca hava ala ala içine bakteri gire gire çürüdü güzelim diş. Ayda mutlaka 1 kere doktora giderim antibiyotik ve ağrı kesici yazdırırım ama kesinlikle çektirmem çünkü ben bir manyağım.

Siz benim gibi olmayın gidin en kötü dolgu yaparlar.

Dişçiye gideceksin, gitmeyi ertelersen kırılan yer apse yapar uğraşır durursun. Muhtemelen kırılan yeri temizleyip dolgu yapacaktır. Tabi diş komple kırılmadıysa eğer komple kırılıp ufak parça kaldıysa onu oradan çıkartır. Fakat çoğu dişçi dişi kurtarmanın yoluna gider özel değilse tabi.

Komple kırılmadı 20’lik dişin bir önündeki diş yukarıdan bakınca 4 parça gibi gözüküyor ya onlardan bir parça kırıldı. Çok minik bir çürük vardı.

Diş hekimine gidin, çürüklere yaptıkları gibi dolgu ile dolduracaklardır. Çürük vesaire varsa kanal tedavisi de yapabilirler. Yarım saatlik bir işlem için üşengeçlik yapmayın.

Ben 9 yaşındayken öndeki 3 dişimi kırdım, ortadan aşağısı dolgu hepsinin. Dolgular gayet sağlam bir korkunuz da olmasın.

Komple kırılmadı 20’lik dişin bir önündeki diş yukarıdan bakınca 4 parça gibi gözüküyor ya onlardan bir parça kırıldı. Çok minik bir çürük vardı.
Benim de yemek yerken sağ üst azı dişim kırıldı. Çürüğü temizlendi, kanal tedavisi yaptı ve dolgu ile kapatıldı. Şu an için bir sorun yaşamadım. Korkmana da gerek yok, çok diş ağrısı çektiğim için uyarayım; kesinlikle değmez, git ve bir an önce tedavi ol. Geciktirirsen apse yapar ve ilaç tedavisi alırsın, süreç uzar da uzar.

Kanal tedavisinden korkmayın, incecik bir iğne yapıyorlar. O da acı veren bir şey değil zaten. Ben iğneden korkan biriyim. Doktorum da biliyor. Gözümü kapatıyorum iğne hazırlanırken, 1 dakika içerisinde ne olduğunu anlamadan bitmiş oluyor. :) Sonrasında acı hissetmiyorsunuz. Ağzı ayırmak ve beklemekten sıkılıyorsunuz sadece.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı