Diş plağına alışmak zor mu?

HooDue

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar tellerim çıktı bugün. Diş plağı kullanımına başladım ama çok garip bu plak. Ağzımı tam kapatamıyorum. Sürekli tükürük salgılıyorum. Doktor bunlar normal dedi. Alışırsın dedi ama daha düzgün bile konuşamıyorum takılıyken. Takan arkadaşlar sizde bunları yaşadınız mı ve ne kadar sürede alıştınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkür ederim.
Merhaba. Ben sadece alt taraf için plak takmaya başladım ve bu google görsellerindeki gibi bir plak değil. S, ş ve z harflerini söylemekte zorlanıyorum. Ağzım kaydı resmen. Doktora okul zamanları takmasam ne olur diye sordum (6 saat) olmaz dedi. Bu pelteklik falan sizde de olduysa ne kadar sürdü? Geçici mi?

Merhaba. Ben sadece alt taraf için plak takmaya başladım ve bu google görsellerindeki gibi bir plak değil. S, ş ve z harflerini söylemekte zorlanıyorum. Ağzım kaydı resmen. Doktora okul zamanları takmasam ne olur diye sordum (6 saat) olmaz dedi. Bu pelteklik falan sizde de olduysa ne kadar sürdü? Geçici mi?
Merhaba, o durum bende de oldu ve bu çok normal bu ilk aşamalarda. Bende sizin gibi ş,s ve z harflerinde ve hatta konuşmada oldukça güçlük çekiyordum. 1-2 hafta gibi alışırsınız. 5 ay oldu benim şu an çok rahat konuşuyorum ve taktığımda varlığını neredeyse hissetmiyorum. Diş teline alışmak gibi. İlk hafta zorlu geçiyor sadece.

Merhaba, o durum bende de oldu ve bu çok normal bu ilk aşamalarda. Bende sizin gibi ş,s ve z harflerinde ve hatta konuşmada oldukça güçlük çekiyordum. 1-2 hafta gibi alışırsınız. 5 ay oldu benim şu an çok rahat konuşuyorum ve taktığımda varlığını neredeyse hissetmiyorum. Diş teline alışmak gibi. İlk hafta zorlu geçiyor sadece.
Teşekkürler. Biraz rahatladım :)

Teşekkürler. Biraz rahatladım :)

Merhaba hocam, ben de 8 aydır diş teli kullanıyorum ve plak sürecini merak ediyorum. Ağızda kötü görüntü yaratır mı? Tükürük birikir mi? Falan filan siz daha iyi bilirisiniz. Plak süreciniz şu an nasıl geçiyor?

Merhaba hocam, ben de 8 aydır diş teli kullanıyorum ve plak sürecini merak ediyorum. Ağızda kötü görüntü yaratır mı? Tükürük birikir mi? Falan filan siz daha iyi bilirisiniz. Plak süreciniz şu an nasıl geçiyor?
Hocam ben hala plak kullanmaktayım. ve bu rahatsızTükürük birikimi oluyor edici. Ağız kuruluğu çok oluyor sürekli su bulundurmanız gerekiyor yanınızda. Ağızda çok belirgin olmuyor çok yakından bakılmadığı sürece. Plakları iyi temizlemek gerekiyor sadece tükürük birikimi olduğu için geceden taktığınızda sabah hafif ağız kokusu oluyor. Tel tedavisindeki gibi ağız bakımına dikkat ettiğiniz sürece bir şey olmuyor. Plak taktığınızda ilk 2 hafta zorlanıyorsunuz alışma süreci gerekiyor ve konuşmada sıkıntılar yaşıyorsunuz özellikle bazı sesli harflerde. Ama alışma süreci geçtikten sonra tel gibi düşünün varlığı yoklu bir. Tabi tek farkı onla yemek yiyememeniz :D Kafanıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz.

Hocam ben hala plak kullanmaktayım. Ve bu rahatsızTükürük birikimi oluyor edici. Ağız kuruluğu çok oluyor sürekli su bulundurmanız gerekiyor yanınızda. Ağızda çok belirgin olmuyor çok yakından bakılmadığı sürece. Plakları iyi temizlemek gerekiyor sadece tükürük birikimi olduğu için geceden taktığınızda sabah hafif ağız kokusu oluyor. Tel tedavisindeki gibi ağız bakımına dikkat ettiğiniz sürece bir şey olmuyor. Plak taktığınızda ilk 2 hafta zorlanıyorsunuz alışma süreci gerekiyor ve konuşmada sıkıntılar yaşıyorsunuz özellikle bazı sesli harflerde. Ama alışma süreci geçtikten sonra tel gibi düşünün varlığı yoklu bir. Tabii tek farkı onunla yemek yiyememeniz :D Kafanıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz.

Evet hocam bu plak hakkında çok sorum olacak ve sizi ara sıra rahatsız edeceğim. :D
Plak sadece evde veya gece uyurken taksam sorun yaratır mı? Dışarıda falan bayağı zahmetli bir iş gibi gözüküyor.

Evet hocam bu plak hakkında çok sorum olacak ve sizi ara sıra rahatsız edeceğim. :D
Plak sadece evde veya gece uyurken taksam sorun yaratır mı? Dışarıda falan bayağı zahmetli bir iş gibi gözüküyor.
Est. hocam elimden geldiğince yardımcı olurum :D Benim doktor ilk 6 ay sabah akşam takacaksın geriye kalan 1.5 yıl ise sadece gece dedi. Sizin doktorunuz ona karar verebilir bu süreye. Evet bu arada dışarıda takmak tam bir zulüm :(

Yeni konular

Geri
Yukarı