Dış politikada en saygın olduğumuz dönem hangi dönemdir?

Recep Tayyip Erdoğan
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Recep Tayyip Erdoğan

18. yüzyıldan itibaren sözümüzün etkisi kalmadı. Kim işine nasıl geldiyse davrandı.
Katılmıyorum. 1920-30' larda istedikleri her şeyi yapamayacaklarını bazı avrupa devletleri anlamış olmalı. Atatürk dönemi saygınlığımız hafife alınmayacak kadar iyi.

Katılmıyorum. 1920-30' larda istedikleri her şeyi yapamayacaklarını bazı avrupa devletleri anlamış olmalı. Atatürk dönemi saygınlığımız hafife alınmayacak kadar iyi.
Dünya Savaşı'ndan yenik çıkmış bir devlet nasıl ciddiye alınsın? İtilaf Devletleri kendi arasında anlaşamadı, barış antlaşmasını geciktirerek hata yaptı, bazı şeyler de bu yüzden bizim lehimize sonuçlandı. Mesela İzmir bölgesi İtalya'ya verilecekken savaştan sonra Yunanistan işgale başladı. Rusya'da rejim değişikliği olduğu için Doğu'nun ve Boğazların durumu belirsizleşti. Kurtuluş Savaşı'yla da İtilaflarda hükümete baskı artınca antlaşma yapmaya zorlandılar. Zaten Lozan'da da Musul'u alamadık, Boğazlar'ı alamadık, adaları alamadık.
Bunların sonucunda bağımsızlık eskisine göre oldukça güçlendi. Yani derseniz ki kendi ülkende söz sahibi olmak saygınlıktır, o zaman kabul edilir. Ama uluslararası herhangi bir yerde sözümüzün bir etkisi olduğunu düşünmüyorum.
Konuyu Atatürk olarak değil ülke olarak değerlendirdim. Onun dışında Atatürk'e saygı duyan liderler de ülkeler de oldukça fazla, bu zaten inkar edilemez.

Yeni konular

Geri
Yukarı