Dışarıda bulduğum yavru kediye evde bakarken nelere dikkat etmeliyim?

waraucida

Hectopat
Merhabalar.
Sabahtan beri dışarıda yavru bir kedinin miyavlama sesi vardı. En az beş saat boyunca aralıklarla miyavlamaya devam etti, sanırım dokuz saat falan sürdü. Eve almak için annem ve babamla biraz çabalamamız gerekti. Karşı binanın bahçesinde çalıların dibine saklandı, çalıların içine iyice dalmam gerekti. Çok korkuyordu, hırlayıp elime saldırdı ama neredeyse acıtmadı bile. Biraz yanağını, burnunun üstünü falan okşayınca sakinleşti. Sonra koşarak etrafa falan kaçtı, yakalayıp eve götürdük.
Evde biraz okşayınca iyice alıştı, sanırım bizde ihtiyaç duyduğu türde bir sıcaklık buluyor, gelip gelip sürtünüyor. Şimdi de uyuyor.
O bana saldırırken dört tane kesici dişini fark ettim, yanlardaki dişlere bakamadım. Gözleri sarı, korktuğunda etrafta koşmuştu ama fazla hareketli de değil, belki yorgun olduğundandır. Yani dört veya beş haftalık olduğunu tahmin ediyorum. İnşallah annesinden ayırmamışımdır, ona böyle bir acı çektirmeyi asla istemem.
Beslemek için veterinerden bir tür süt tozu aldım, anne sütü içemeyen yavru kediler için takviye görevi görüyormuş.
İki buçuk sene önce kedimiz öldüğünden beri babam kedi almamak konusunda ısrarcı, ben de üstüne gitmek istemiyorum. Ama dışarı bırakmaya da dayanamaz diye düşünüyorum.
Eve getirdiğimizde üstünde hep çalı falan vardı, babam elleriyle teker teker çekerek temizledi. Kedi evde henüz yeni, daha tuvalete bile çıkmadı. Gözlerinden birinin dibinde çapak gibi bir şey var, gözlerinin kenarında sertlik de var ama sanırım yüzünü yanlışlıkla süte daldırdığında oldu, nemli pamukla silince geçti gibi. Gördüğüm kadarıyla fiziksel bir sıkıntısı yok herhalde.
Daha önceden beslediğim kedi peşimize takılıp gelen yetişkin, kısırlaştırılması falan yapılmış ve eğitimli bir kediydi. Bu kez ilk defa yavru bir kediyle ilgileniyorum, nelere dikkat etmemi önerirsiniz?
Veterinere falan götürüp acilen yaptırmam gereken bakımlar var mı? Veteriner süreci zaman, seans ve masraf açısından aşağı yukarı nasıl sürebilir? Babam kedi besleme fikrine çok karşı çıkacak olursa sahiplendirme gibi alternatifleri önerir misiniz? Annesi hala onu arıyor olabilir mi? İlerleyen günlerde etrafa bakıp annesi ortalıkta mı diye gözlemlemeli miyim? Normalinde annesinin yanındaki bir kedi ne kadar sürede annesi tarafından şutlanıyor? Bu aşamada (4-5 haftalık ?) Annesinden ayrı düşen bir kedi hep annesinin eksikliğini hisseder mi? Mantar, özellikle de saçkıran veya sakal kıran gibi mantarlar var mıdır? Kedide tüylerinde açıklık falan görmemiştim. Mantar varsa bile kediyi veya elimi saçıma sürmediğim sürece sizce güvende olur muyum? Peşinen saçımı mantar şampuanıyla yıkasam erkenden önlem almış olur muyum? Mantar riskine karşı saçımı duştan sonra nemli bırakmayıp en kısa sürede kurutmak gibi alabileceğim önlemler var mı? Kedinin bizden başka insanlarla muhatap olduğunu hiç sanmıyorum, sizce yine de Korona'dan endişelenmeli miyim? Korona dışındaki hastalıklardan ve bitten endişelenmeli miyim? Yıkamak eminim tehlikeli bir harekettir, o yalanmaya başlayana kadar ıslak pamukla falan vücudunu temizlemenin bir sakıncası olur mu? Bu kediyi bir an önce öpüp koklayabilmek istiyorum, veteriner bakımları biter bitmez yüzümü sürmeye falan başlayabilir miyim? Kedi beslerken mamadan ziyade, en azından mamanın yanı sıra kendi yiyeceklerimizden kediye verme taraftarıyız, kedi kaç aylıkken insan yiyecekleri vermeye başlamamızı önerirsiniz?
Fotoğraflarını buraya bırakıyorum:

kedi1.jpeg

kedi2.jpeg

Ekleme: Sütü içmeye fazla yanaşmıyor, ailem de krem peynir veriyor. Krem peynir sizce dokunur mu? Yavru kedi takviye sütüne alternatif olarak neler verebilirim?

Son düzenleme:
4 aylık olana kadar günde 3 kez azar azar mama, 4 aylık olduktan sonra günde 2 kez mama. Mamasını bitirirse yine az koyarsın kabına. Ben yaş ve kuru mamayı karıştırıyorum genelde. Bendeki kedi kendi mamasından başka bir şey yemez pek. :) 4 yaşında oldu.

4 aylık olana kadar günde 3 kez azar azar mama, 4 aylık olduktan sonra günde 2 kez mama. Mamasını bitirirse yine az koyarsın kabına. Ben yaş ve kuru mamayı karıştırıyorum genelde. Bendeki kedi kendi mamasından başka bir şey yemez pek. :) 4 yaşında oldu.
Şuanda 8-9 aylık. Mama tabağında hep duruyor, acıkınca yiyor. Sabahları bazen akşamları da yaş mama yiyor, önceki kedimizi de aşağı yukarı böyle beslemiştik. Ev yemeklerine de alıştırmaya çalışıyoruz ama o damak zevkini henüz pek edinmedi.

elime saldırdı ama neredeyse acıtmadı bile.
Vay be demek o zamanlar acıtamıyordu, daha demin babamın yüzüne tokat atıp benim elimi upuzun çizdi, ısırıp acıdan kıvrandırdı ve tırnağını elime geçirdi. Ne çabuk büyüyorlar.

Sürekli kabında mama olmasını istemem. Acıkınca bana gelip bunu bildirmesi daha güzel. İletişimini kaybetmemiş olur. Sürekli yerse obezite tehlikesi de var. Yan komşumun da kedisi var, 2 yaşında ama benimkinin 2 katı olmuş. Göbeklenmiş resmen. Hiç iyi değil bu görüntü. Ben kabında sürekli mama bırakmıyorum. bittiğinde yine az az koyuyorum. Ayrıca her şeyi yemeyen kedi daha iyi. Ayrıca süt de verme fazla. Vermek istersen de suyunun içine biraz dök yeter. Anne sütünden farklı bi sütü pek içtiklerini görmedim. Çok aç değillerse.

Sakın ev yemeği vermeyin. Yaş mamaya bayılırlar. Fazla süt ürünü zararlı olabilir. Yaş mamaya da çok alışırsa kuru mama yemeyecektir. Bu da size biraz pahalıya patlar. Bir hafta kadar sonra toparlanıp kendine gelmiş olur. O zaman yaş ve kuru mamayı karıştırıp verebilirsiniz. Zamanla yaş mama miktarını azaltın. İleride ödül öğünü gibi düşünüp haftada bir yaş mama verebilirsiniz.

Her sokakta bulduğunuz kediyi aldığınızda tasması yok diye sahipsiz sanmayın yaşlı teyzenin sevdiği eğitimli kısırlaştırılmış kediyi götürdüler teyze çok üzgün şu an o kedide her zaman insanların peşine takılıyordu.

Her sokakta bulduğunuz kediyi aldığınızda tasması yok diye sahipsiz sanmayın yaşlı teyzenin sevdiği eğitimli kısırlaştırılmış kediyi götürdüler teyze çok üzgün şu an o kedide her zaman insanların peşine takılıyordu.
Sokakta bırakalım ölsün. Çok daha mantıklı. Böylece yaşlı teyze hayvanın leşini bulup cenaze töreni düzenleyebilir...

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı