Discord'un bilinçsiz kullanımı ile virüs bulaşıyor

Geçenlerde DM kutumda bedava Nitro diye bir yazı gördüm linki inceledim yoksa bizimde başımız yanıyordu.
Benim de dalgınlığıma gelip yanlış 1-2 linke tıkladığım oldu yani de o yıllarda bu kadar virüs cirit atmıyordu ortalıkta. Şu an neye tıklasan virüs çıkıyor.

Benim de dalgınlığıma gelip yanlış 1-2 linke tıkladığım oldu yani de o yıllarda bu kadar virüs cirit atmıyordu ortalıkta. Şu an neye tıklasan virüs çıkıyor.

Haklısınız çok dikkatli olmak lazım.

Güvenlik kısmındaki "bilgisayara virüs bulaştı" konularına bakarsanız bunun genel olarak ya crack ya da Discord yüzünden olduğunu görürsünüz. En azından bana denk gelen yeni konuların çoğu böyle. Hatta crack bile Discord'a yetişemiyor. Her gün kaç kez "Discord'tan linke tıkladım/bir şey indirdim/bilgilerimi çaldırdım." gibi şikayetlerle konu açılıyor ama kimsenin bilinçlendiği yok. Hatta bu yüzden virüs bulaşanların birkaç kere daha aynı şekilde konu açtığına şahit oldum. Bu durumu görüp konuları umursamayanlar da aynı şekilde sürekli virüs bulaştırıyor.

Bence forumdakilerin çoğu Discord'u bilinçli kullanmayı öğrenmeli. Hatta crack oyun ve uygulamalar için nasıl uyarı yapılıyorsa bunun için de yapılmalı. Bence çoğu sorun daha başlamadan çözülecektir. Discord da risklerin farkında olarak ve dikkat edilerek kullanılmalı.
Çok güzel bir yazı. Teşekkürler. Bilinçli olunmalı tabi ama keşke hangi noktalarda dikkatli olunması gerek bunlardan da bahsedilseydi. Ben sırf bir kaç ikinci el ürün satan ile görüşmek için hesap açtım, nelere dikkat etmem gerek bilmiyorum. Hangi ayar ne işe yarar mesela. Atılan linke tıklamak kadar affedersiniz aptalca bir davranış olmaz. Yani böyle virüs bulştıran biri Discord'u suçlamamalı.

Bunu Discord özeline indirmemek lazım. Bilinçsiz internet kullanıcısı bunlar, buldukları her linke tıklarlar. Facebook dayıları neyse Discord çocukları da aynı ikisinin ortak kesişim kümesi gördükleri tüm linklere tıklamaları. Crack yazılım indirirken bile Youtube video açıklamalarındaki linklere tıklarlar ya da Google'da karşıların çıkan ilk siteye girerler bu bitmez.

Çok güzel bir yazı. Teşekkürler. Bilinçli olunmalı tabi ama keşke hangi noktalarda dikkatli olunması gerek bunlardan da bahsedilseydi. Ben sırf bir kaç ikinci el ürün satan ile görüşmek için hesap açtım, nelere dikkat etmem gerek bilmiyorum. Hangi ayar ne işe yarar mesela. Atılan linke tıklamak kadar affedersiniz aptalca bir davranış olmaz. Yani böyle virüs bulştıran biri Discord'u suçlamamalı.
Discord kullanmadığım için ayarlar hakkında bir bilgim yok ama gözlemlediğim kadarıyla en önemli şeyler:
1. Kişisel bilgileri her önüne gelenle paylaşmamak (forum kurallarına göre ikinci elde şart)
2. Gerçek ad ve soyad kullanmamak
3. İletişim bilgilerini herkese açmamak
4. Linklere tıklamadan önce VirusTotal kullanmak
5. Herkesle konuşmamak
6. Gerekli insanlarla muhatap olmak
7. "Arkadaşım" diye okul arkadaşına bile güvenmemek

Bunu Discord özeline indirmemek lazım. Bilinçsiz internet kullanıcısı bunlar, buldukları her linke tıklarlar. Facebook dayıları neyse Discord çocukları da aynı ikisinin ortak kesişim kümesi gördükleri tüm linklere tıklamaları. Crack yazılım indirirken bile Youtube video açıklamalarındaki linklere tıklarlar ya da Google'da karşıların çıkan ilk siteye girerler bu bitmez.
Tabii ki. Ama en azından bu konuyu atlamazlar diye umut ediyorum. Sürekli virüs taraması yap ve format at diye çözüm sunulmuyor. Bir gün çok daha beter bir virüse denk gelirler diye en azından 1-2 kişi akıllansa yeter.

Yeni konular

Geri
Yukarı