Disiplin cezası Fransa'da üniversite okumaya engel olabilir mi?

Oganezon

Femtopat
Makaleler
1
Arkadaşlar herkese selam, 12. Sınıf öğrencisiyim. Üniversiteyi Fransa'da okuyacağım fakat aklıma takılan bir soru var, benim dayım Fransa'da, Fransızcam gayet iyi ama 9. Sınıftan kalan Uzaklaştırma cezam var. Hala kaldırılmadı ve bu Fransa'da okumamı engelleyecek diye endişeleniyorum. Aynı yıl 9. Sınıfta okulda bir kavga çıktı ve bende okul içerisinde kavgayı ayırdım. Ailesi (okul vasıtasıyla) dava açtı ve kavga eden çocuk mahkemede beni suçladı. Sonuç olarak suçsuz yere mahkemeye çıkmış bulundum ve bundan herhangi bir disiplin cezası veya bir şey almadım suçsuz olduğum için(mahkeme sonuçlanmadı fakat suçsuzum.) Asıl sorum şu, bu durum içerisinde disiplin cezam kaldırılır mı? Fransa'da güzel bir üniversitede okumamı engeller mi? Bu dönem açık öğretime geçmek istiyorum ama cezam kalkmayacak diye endişeliyim, bu yıl sınava gireceğim.

Davaya göre değişebilir. Ceza mahkemeleri yurt dışı çıkış yasağı kararı verebilir. Hukuk mahkemeleri bunu yapamaz ama. Öncelikle bunu araştırın. Bir sonraki düşünceniz ise sizi okula alırlar mı olsun. Sizin sicilinize işlemiz bir şey bu sonuçta. Daha sonra okula yerleşirseniz, davaya çağrılma sürecine denk gelecek. Ülkeye geri dönmeniz gerekebilir.
Bunu bence hukuk okuyan/okumuş birine veya avukata sorun. Daha net bir cevap alısınız. Hakkınızda hayırlısı olur umarım.

Davaya göre değişebilir. Ceza mahkemeleri yurt dışı çıkış yasağı kararı verebilir. Hukuk mahkemeleri bunu yapamaz ama. Öncelikle bunu araştırın. Bir sonraki düşünceniz ise sizi okula alırlar mı olsun. Sizin sicilinize işlemiz bir şey bu sonuçta. Daha sonra okula yerleşirseniz, davaya çağrılma sürecine denk gelecek. Ülkeye geri dönmeniz gerekebilir.
Bunu bence hukuk okuyan/okumuş birine veya avukata sorun. Daha net bir cevap alısınız. Hakkınızda hayırlısı olur umarım.

Sicilime işlemedi diye biliyorum. Mahkemelerin sicile işlemesi için mahkeme kararının kesinleşmesi gerekli sanırsam. Haklısınız, okula alınmayla ilgili durumdan tedirginim. Biraz daha bakacağım, yanıtınız için teşekkürler. Ayriyetten disiplin cezası kaldırılır mı sizce? Yurtdışında sıkıntı yaratır mı bu durum?

Sicilime işlemedi diye biliyorum. Mahkemelerin sicile işlemesi için mahkeme kararının kesinleşmesi gerekli sanırsam. Haklısınız, okula alınmayla ilgili durumdan tedirginim. Biraz daha bakacağım, yanıtınız için teşekkürler. Ayriyetten disiplin cezası kaldırılır mı sizce? Yurtdışında sıkıntı yaratır mı bu durum?
Geç yanıt için kusura bakma. Soruna gelirsek, eğer mahkeme suçsuz olduğun kanaatine varırsa disiplin cezası kalkar yüksek ihtimalle.

Geri
Yukarı