Diskleri biçimlendirdikten sonra Windows 10 kurulamıyor

ezioauditoree

Femtopat
Hepinize merhaba sevgili arkadaşlar. Forumda yeniyim. Dolayısıyla sistemin işleyişiyle ilgili hatalarım olursa şimdiden affola. Konuma gelecek olursam, sorun Windows 10 format atmayla ilgili.

ASUS marka laptop kullanıyorum ve Windows 10 yüklü. Format atmak istedim ve Windows Media Creation Tool ile USB'ye yükleme yaptım. Bilgisayarı yeniden başlatarak F2 tuşuna basarak klasik format prosedürüne girdim. Buraya kadar her şey normal. Windows 10 kurulumu yapacağım disk seçenekleri geldi 0 (HDD) ve 1 (SSD) dışında fazladan ayrılmış alanlar vardı. Bunları umursamadan, eskisi gibi SSD'ye Windows 10 problemsiz kurulum yapabilirdim ama bu fazladan alanları silmek istedim ve silebildiklerimi sildim. Bir tanesi ayrılmamış alan diyordu ve silemiyordum. Aşağıdaki Technopat linkindeki yöntemi uyguladım ve ayrılmamış alanı ait olması gereken SSD'ye dahil ettim. Farklı olarak benim diskim SSD ve 1 olduğu için "sel disk 0" yerine "sel disk 1" yaptım.
  1. Shift F10
  2. Diskpart
  3. List disk
  4. Sel disk 0 (Eğer HDD disk 0 ise)
  5. Clean
  6. Komut satırını kapat.
  7. Yenile.

Buradakine ilaveten disk 0 ve 1'i biçimlendirdim (Niye yaptım bilmiyorum). Windows 10 kurulumuna devam etmek için SSD veya HDD'yi seçtiğimde "ileri"ye tıklayarak kuruluma başlayamaz oldum. (Bütün bu süreçte USB takılı ve Windows 10 içerisinde) Biçimlendirme ve ayrılmamış alan işlemlerinden önce ileri seçeneği mevcuttu. Kurulum yapamadığım için geri>geri yaparak kurulumu iptal ettim ve beni otomatik olarak BIOS'a yönlendirdi. Bilgisayarı kapatsam da yeniden başlatsam da hep BIOS'tayım, başka bir yere gidemiyorum.

Şu anda bunları telefondan yazıyorum. Bu sorunla ilgili internette çözüm bulamadığım, yalnız yaşayan ve danışacak birisi olmadığı, garanti süresinin dolmuş olduğu ve servise de yollayamayacağım için buraya başvurma ihtiyacı hissettim. Derslerim için bir an önce bilgisayarımı kullanabilmem gerekiyor. (Lütfen bunları duygu sömürüsü olarak algılamayın, içinde bulunduğum durumu ifade etmek istedim.)

Çok uzun bir yazı olduğu için özür diliyorum ve okuyup ilgilenen arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum. Hepinize iyi forumlar... @Recep Baltaş

Dosya Ekleri

• 20210305_182237.jpg
    20210305_182237.jpg
    238,4 KB · Görüntüleme: 71
Son düzenleyen: Moderatör:
•Dediğiniz gibi BIOS'u varsayılan değerlere sıfırladım. USB bellek takılıyken açılmasını bekledim. Bu şekilde açılmadı (Aynı BIOS ekranına geldi).
•Bu şekilde açılmadığı için bilgisayarı kapattım ve açılırken sürekli F12'ye basarak Boot menüsüne gelmeye çalıştım ama yine bahsettiğim ana BIOS ekranına geldim. Boot menüye gelemediğim için USB belleğin görünüp görünmediğini teyit edemedim. Bu arada belleğimi UEFI olarak hazırlamadım.
•Bu şekilde boot edemediğim için dediğiniz üzere "Boot Menu" yü buldum ve tıkladım. "The system cannot find any bootable devices." cevabını aldım. Boot menüsü açılmadığı için "Boot Mode" u UEFI/Legacy yaparak deneyemedim.

Fakat bahsettiğim ana BIOS ekranında 'Advanced Mode' kısmına göz attım. Burada; Main, Advanced, Boot, Security ve Save & Exit alt kategorileri mevcut. Main kısmında değiştirilebilir bir şey yok. Advanced alt kategorisinde ise bunun da alt kategorileri mevcut. Bunlardan biri 'USB Configuration'. Burada Legacy USB Support Enabled olarak görünüyor, disabled veya auto yapabilirim. Altında USB Mass Storage Driver Support Enabled diyor, bu da disabled yapılabilir durumda. Alt kategorilerden birinde SATA Mode Selection 'AHCI' ama zaten başka seçenek yok.
Boot kategorisinde 'Fast Boot' Enabled ve bu disabled yapılabilir durumda görünüyor. Security kategorisinde ise 'Secure Boot' kısmı var, buradaki Secure Boot Control de Enabled olarak mevcut. Yapmamı istediğiniz bir değişiklik varsa buralardan yapabilirim. Bu arada görselden de göreceğiniz gibi bu BIOS, ASUS BIOS Utility-EZ Mode olan bir BIOS. Bu BIOS'u ilk defa görüyorum. Benim bildiğim eski tip koyu mavi olan, yazı tipi eski olan BIOS tipiydi. Bu BIOS'u o eski tip BIOS'a çevirebilir miyim?
Evet, Secure Boot ve Fast Boot seçeneklerini Disabled olarak değiştirin. yani şimdilik devre dışı bırakın. Sistem önyükleme aygıtı bulamadığını söylemiş. Ayrıca açılışta FN tuşu basılıyken F12 yapmayı deneyin. Yani FN basılı kalsın ve sürekli F12 yapın.
Not: Ben USB bellekten umutlu değilim. Bence ilk günkü gibi tertemiz. :)
Şuanda herhangi bir işlem yapamıyorum. Bilgisayarı açtığımda veya yeniden başlattığımda görseldeki ekranda kalıyorum. Save & Exit de desem aynı yere geliyorum. USB Port ve Storage kısmında HDD, SSD, Mouse ve USB görünüyor. Fakat Boot Priority kısmı tamamen boş. Boot etmek için öncelik sırası görünmüyor. Boot Menu kısmına tıkladığımda ise "The system cannot find any bootable devices." yazısıyla karşılaşıyorum.
USB belleğinizi mutlaka başka bir bilgisayarda kontrol edin. Ayrıca belleği UEFI olarak hazırlayın.

Evet, yine olmadı. Sanırım dediğiniz gibi USB'den kaynaklanıyor. İçerisine yeniden Windows 10 kurulum dosyaları yüklemek gerekecek. Benim merak ettiğim şu: Şimdi Windows 10 laptopu satın alırken içerisinde orijinal yüklü olarak geldi. Fakat bir DVD dosyası, USB veya OEM mevcut değildi. W10 lisan anahtar kodu da yoktu. Yani bildiğimiz her laptoptaki gibi. Ben formata başlamadan önce Microsoft'un sitesinden USB'ye kurulum dosyalarını indirmiştim. Fakat bu durumda yanlışlıkla USB'nin içini boşalttığıma göre şimdi ben elimdeki orijinal Windows 10'dan mı oldum? Nasıl yapacağım bu işi, sıfırdan yeni W10 mu satın almam gerekecek? İnşallah öyle bir şey yoktur...

Evet, yine olmadı. Sanırım dediğiniz gibi USB'den kaynaklanıyor. İçerisine yeniden Windows 10 kurulum dosyaları yüklemek gerekecek. Benim merak ettiğim şu: Şimdi Windows 10 laptopu satın alırken içerisinde orijinal yüklü olarak geldi. Fakat bir DVD dosyası, USB veya OEM mevcut değildi. W10 lisan anahtar kodu da yoktu. Yani bildiğimiz her laptoptaki gibi. Ben formata başlamadan önce Microsoft'un sitesinden USB'ye kurulum dosyalarını indirmiştim. Fakat bu durumda yanlışlıkla USB'nin içini boşalttığıma göre şimdi ben elimdeki orijinal Windows 10'dan mı oldum? Nasıl yapacağım bu işi, sıfırdan yeni W10 mu satın almam gerekecek? İnşallah öyle bir şey yoktur...
Hayır, yeniden Windows satın almanıza gerek yok. Sizin USB belleğe kopyaladığınız sadece kurulum dosyalarıydı. Eğer Windows 10 sürümünüzü biliyorsanız kurulum ekranında ürün anahtarım yok butonuna basacaksınız ve seçim ekranından bilgisayarınızla gelen sürümü seçeceksiniz. Örneğin; Windows 10 Home Single Language. Hatta bazen bu seçimi size bırakmadan lisansınızı algılayabiliyor. Lisansınız Microsoft sunucularında saklanır ve anakartınızla tanımlanır. Yani ilk internet bağlantısını kurduğunuzda eğer doğru sürümü kurduysanız bilgisayarınız Microsoft sunucuları tarafından otomatik olarak etkinleştirilecektir.

Sanırım USB diski de silmişsiniz. Elinizde başka bir bilgisayar varsa yeniden ISO dosyasını yazdırın. Eğer başka bilgisayar yoksa telefon ile yazdırma yolları da var.
Önce bir kontrol edin USB belleğin içi boş mu değil mi diye.
Siz başka bilgisayar yoksa telefon ile yazdırma yolları olduğunu söylemiştiniz. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Siz başka bilgisayar yoksa telefon ile yazdırma yolları olduğunu söylemiştiniz. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
Bu uygulama ile yapılıyor ama daha önce yapmadım ben:

Ayrıca bu konuya da bakabilirsiniz:

Hepinize merhaba sevgili arkadaşlar. Forumda yeniyim. Dolayısıyla sistemin işleyişiyle ilgili hatalarım olursa şimdiden affola. Konuma gelecek olursam, sorun Windows 10 format atmayla ilgili.

ASUS marka laptop kullanıyorum ve Windows 10 yüklü. Format atmak istedim ve Windows Media Creation Tool ile USB'ye yükleme yaptım. Bilgisayarı yeniden başlatarak F2 tuşuna basarak klasik format prosedürüne girdim. Buraya kadar her şey normal. Windows 10 kurulumu yapacağım disk seçenekleri geldi 0 (HDD) ve 1 (SSD) dışında fazladan ayrılmış alanlar vardı. Bunları umursamadan, eskisi gibi SSD'ye Windows 10 problemsiz kurulum yapabilirdim ama bu fazladan alanları silmek istedim ve silebildiklerimi sildim. Bir tanesi ayrılmamış alan diyordu ve silemiyordum. Aşağıdaki Technopat linkindeki yöntemi uyguladım ve ayrılmamış alanı ait olması gereken SSD'ye dahil ettim. Farklı olarak benim diskim SSD ve 1 olduğu için "sel disk 0" yerine "sel disk 1" yaptım.
  1. Shift F10.
  2. Diskpart
  3. List disk.
  4. Sel disk 0 (eğer HDD disk 0 ise)
  5. Clean
  6. Komut satırını kapat.
  7. Yenile.

Buradakine ilaveten disk 0 ve 1'i biçimlendirdim (niye yaptım bilmiyorum). Windows 10 kurulumuna devam etmek için SSD veya HDD'yi seçtiğimde "ileri"ye tıklayarak kuruluma başlayamaz oldum. (bütün bu süreçte USB takılı ve Windows 10 içerisinde) biçimlendirme ve ayrılmamış alan işlemlerinden önce ileri seçeneği mevcuttu. Kurulum yapamadığım için geri>geri yaparak kurulumu iptal ettim ve beni otomatik olarak BIOS'a yönlendirdi. Bilgisayarı kapatsam da yeniden başlatsam da hep BIOS'tayım, başka bir yere gidemiyorum.

Şu anda bunları telefondan yazıyorum. Bu sorunla ilgili internette çözüm bulamadığım, yalnız yaşayan ve danışacak birisi olmadığı, garanti süresinin dolmuş olduğu ve servise de yollayamayacağım için buraya başvurma ihtiyacı hissettim. Derslerim için bir an önce bilgisayarımı kullanabilmem gerekiyor. (lütfen bunları duygu sömürüsü olarak algılamayın, içinde bulunduğum durumu ifade etmek istedim.)

Çok uzun bir yazı olduğu için özür diliyorum ve okuyup ilgilenen arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum. Hepinize iyi forumlar... @Recep Baltaş

Hocam şunu söyleyeyim Windows 10 kurmak ISO dosyası yazdırarak daha kolay oluyor gibi Rufus uygulamasından en az 8 GB olan flash belleği FAT32 olarak GPT veya MBR olarak formatlayın (UEFI desteği varsa PC de tabii ki GPT seçin) sonra ISO dosyasını USB flash belleğe yazdırın nasıl yapılacağına dair Technopat YouTube kanalında video var. Eğer kurulumu yaptıysanız bu mesaji dikkate almayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar ilginiz ve sabrınız için hepinize teşekkür ederim. Dediğiniz gibi problem USB'nin içini boşaltmammış. Bir internet kafeye gittim ve USB'ye Windows 10 yükledim Microsoft'un sitesinden ve kurulum yaptım, her şey oldu. Dediğiniz gibi Rufus kullanmadım ve UEFI kurulum yapmadım ama sorun yok. Herkese iyi forumlar dilerim... 😄

Arkadaşlar ilginiz ve sabrınız için hepinize teşekkür ederim. Dediğiniz gibi problem USB'nin içini boşaltmammış. Bir internet kafeye gittim ve USB'ye Windows 10 yükledim Microsoft'un sitesinden ve kurulum yaptım, her şey oldu. Dediğiniz gibi Rufus kullanmadım ve UEFI kurulum yapmadım ama sorun yok. Herkese iyi forumlar dilerim... 😄

Hocam eğer bilgisayar UEFI destekliyorsa mutlaka UEFI kurun yoksa bu Ferrari'ye lpg takmak gibi bir şey olur.

Geri
Yukarı