Diskteki silinen veriler nereye gider?

Yer
North Memphis
Dostlar, biliyoruz ki evrende hiçbir şey yok olmuyor. Diske veri yazıldıkça elektron artışından diskin atomik düzeyde de olsa ağırlaştığını biliyoruz. Peki veri sildiğimizde ne olur? Elektronların yükü mü değişir? Tam olarak bilen var mı? Ben şimdi GTA 5'i silsem oyunu oluşturan tüm veriler nereye gider?

Aynı kalır. Sen başka bir şey yüklediğin zaman oranın üzerine yazılır.

Edit: Hatta Recuva tarzı programlarla tam olarak silinmediğinden bu verileri geri kurtarmak bile mümkün.

Gizleniyor. Gerçekten silinse çok uzun süreceğini ve elektirik kesilse diski öldürebileceğini duymuştum.

Bir dosyayı çöp kutusundan sildiğimiz zaman, bu dosyanın bulunduğuna dair veri, disk indeksinden çıkarılıyor ve bu bölge kullanılabilir alan olarak işaretleniyor. Yani, aslında bir dosyayı sildiğimizde, dosyanın verisi silinmiyor; dosyanın bulunduğuna dair bilgi siliniyor.

Dostlar, biliyoruz ki evrende hiçbir şey yok olmuyor. Diske veri yazıldıkça elektron artışından diskin atomik düzeyde de olsa ağırlaştığını biliyoruz. Peki veri sildiğimizde ne olur? Elektronların yükü mü değişir? Tam olarak bilen var mı? Ben şimdi GTA 5'i silsem oyunu oluşturan tüm veriler nereye gider?
Pog... 😲 😱🤯

En basit şekilde anlatmak gerekirse, disk üzerinde atomik düzeyde çubuklar olduğunu düşün veri yazdığında mesela çubuk yukarı kalkarsa 1 aşağı inerse 0 olarak yazıyor veriyi. Yeni veri geldiğinde bu çubuklar ona göre 0 1 olarak baştan düzenleniyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı