Diskteki verileri kalıcı olarak yok etme

ramvedo1.35

Picopat
Dün akşam bilgisayarıma format atıcaktım, Usb belleğimi temizliyim falan dedim, biraz göz attıktan sonra bütün dosyaları seçip sildim. Sonra aklıma Nejdat Delioğlu'nun bir videosu geldi Usb'den silinen dosyaları kurtarmak üzerine. "Rufus Programı" Onu bir deniyim dedim. Cidden sildiğim hiçbir şey silinmemişti. Kontrol ettiğimde 14/14 gb boş görünüyordu. Fakat dosyaları da kurtarabiliyordum. (Üzerine veri yazılmayanları) Hepsini seçip silmek istediğimde ise 7 gün gibi bir süre alacağını gördüm. Sonra biraz daha araştırıp CMD üzerinden diskpart ile bunların silinebileceğini gördüm fakat daha bir şey yapmadım.

Aklıma yatmayan nokta ise Rufus ile dosyaları silerken aslında silmiyor, üzerine sanırım bir şeyler yazarak yok ediyordu. (Belki de etmiyordu) Yine de dosya adlarını görebiliyordum, sadece üzerine veri yazıldığı için kurtarılamıyordu artık. Dosya adları bile her şeyi yok etmek mümkün değil mi? Bu dosyaları kurtarabiliyorsam cebimden gelmiyorlar, Usb'den çıkıyorlar. Yine de nasıl 14 gb boş görebiliyorum? Birkaç mb de olsa bu dosya isimleri de sonuçta yer kaplıyor.. Yıllar önce okulda bir arkadaşımdan dızladığım Usb'ye bakayım dedim onda da kurtaramasam da illegalle falan başlayan dosya isimleri gördüm ne ** yediyse. Virüs neyin olsa ruhumuz duymayacak.

Rica ederim, eğer olur da söylediğim program ile yaparsan işlemin adı "wipe" olmalı. Her bir hücreye 1 ve 0 yazarak bilgilerin yok olmasını sağlıyor. Wipe sekmesinde en sondaki seçenek önce 1 ve 0 yazıyor, daha sonra tersten 0 ve 1 yazarak devam ediyor fakat uzun sürebilir. SSD tarzı sınırlı ömrü olan disklerin ömrünü kısaltabilir fakat içindeki veriler tamamen yok olacaktır.

Gerçek anlamda kalıcı olarak silmek istiyorsanız DBAN kullanabilirsiniz. Çeşitli silme yöntemlerini kullanıyor sildiği yönteme göre saatler sürebiliyor fakat virüsler için düşük seviye bir format yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Gerçek anlamda kalıcı olarak silmek istiyorsanız DBAN kullanabilirsiniz. Çeşitli silme yöntemlerini kullanıyor sildiği yönteme göre saatler sürebiliyor fakat virüsler için düşük seviye bir format yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Teşekkür ederim
Rica ederim, eğer olur da söylediğim program ile yaparsan işlemin adı "wipe" olmalı. Her bir hücreye 1 ve 0 yazarak bilgilerin yok olmasını sağlıyor. Wipe sekmesinde en sondaki seçenek önce 1 ve 0 yazıyor, daha sonra tersten 0 ve 1 yazarak devam ediyor fakat uzun sürebilir. SSD tarzı sınırlı ömrü olan disklerin ömrünü kısaltabilir fakat içindeki veriler tamamen yok olacaktır.
Ssd için de aynı durum içerisindeyim onun için de ayrı konu açacağım çünkü ne yaparsam ömrü kısalır ne yaparsam kısalmaz tam anlayamadım. Şimdilik Usb için söylediğiniz programla ilgili bir sorun olursa yazarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı