Distribütörün yanlışlıkla gönderdiği fare geri gönderilmezse ne olur?

Rodevish

Hectopat
Merhaba. N11 üzerinden X firmasından 550 TL'ye ASUS ROG Pugio II mouse satın almıştım ve bildiğiniz gibi Armoury Crate sıkıntılı bir program olduğu için ürünü kullanamadığımdan dolayı ürünü teslim aldığım gün hemen iade oluşturdum. Satın aldığım firma "ürün kullanılmış, iade için ASUS ile görüşün" deyip iademi reddetmişti. Bu firmayla neredeyse 1 ay uğraştım ve uğraşmasam da tüketici hakem heyeti'ne dilekçe yazsam zaten sorun çözülecekti fakat ülkemizdeki fiyatlar oynak olduğu için hızlıca halledilmesi için ben uğraştım. Çünkü bu sorunla uğraşırken param iade edildikten sonra gözüme kestirdiğim başka fareyi almak istiyordum.

Ben bir yandan Armoury Crate, bir yandan da firma ile uğraşırken hem almak istediğim farenin fiyatı arttı hem de Armoury Crate programını hallettiğim için iadeden vazgeçmek zorunda kaldım. Param iade edilse bile almak istediğim farenin fiyatı 2 katı olduğu için alamayacaktım. Ben bu fareyi kullanmaya devam ettim ve 1 ay içerisinde Switch'leri bozulmaya başladı. Yedek Switch'leri taktım onlar da 1 hafta içerisinde bozuldu. İnternetten araştırdım ve bu farenin Switch'leri kronik sorun olduğu için tüm Switch'ler bozukmuş. Hukuken de ayıplı ürünlerde üst modelini isteme hakkım var. Garantiye göndermeden önce de ürünlerin fiyatlarını tekrardan gözden geçirdim ve aynı fiyat bandındaydı. Ben de garantiye gönderirken içine not düştüm ve "ya param iade edilsin ya da üst modeli olan ASUS keris modeli gönderilsin." dedim.

ASUS distribütörü olan penta şirketi para iadesini onaylandı ve satıcıya durumu bildirmemi istedi. Nasıl olsa param iade edilecek diye yeni mouse aramaya başladım ve buldum, param iade edildikten sonra almayı planlıyordum. İade kısmında bazı sıkıntılar olduğu için satıcı iademi 1 hafta geç onayladı. Param iade edildikten sonra tüm mouse fiyatları minimum 2 kat artmış durumda. Benim 550 TL iade edildi ve 2 gün sonra benim iade ettiğim ürünün fiyatı bile 550 TL'den 1200 TL'ye yükseldi. Bu 1 haftalık gecikmede bile almak istediğim farenin fiyatı arttığı için alamadım.

Ben şu an mağdur durumdayım. Penta şirketi para iadesini onaylamasına rağmen param iade edildikten sonra ASUS Keris modelini bana gönderdi. Yurtdışındaki bazı şirketler de özür niyetine böyle bir jest yapmalarından dolayı ben de öyle bir şey sandım ve kullanmaya başladım. 2 gün önce N11 üzerinden faremi satın almış olduğum X firması beni aradı ve "ürünü bana göndereceklerken size göndermişler, bana gönder misiniz?" dedi. İlk önce tamam gönderirim dedim ve adres bilgilerini istedim. Daha sonra düşündüm ki bu mağduriyetim aslında bu X firmasının iademi reddetmesiyle başlamasından dolayı oldu.

Ben bu bana gönderdikleri fareyi geri göndermezsem ne olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şirketi arayıp satıcının dediğinin doğru olup olmadığını doğrulayın, gerçekten fareyi ona göndermişlerse başın ağrıyabilir. Davaya kadar giderse kazanma şansın yok.

Hukuken de ayıplı ürünlerde üst modelini isteme hakkım var.
Aslında hukuken böyle bir şey yok. Ayıpsız misli kavramı benzeri/eş değeri anlamında kullanılıyor.

Penta şirketi para iadesini onaylamasına rağmen param iade edildikten sonra ASUS Keris modelini bana gönderdi.

2 gün önce N11 üzerinden faremi satın almış olduğum X firması beni aradı ve "ürünü bana göndereceklerken size göndermişler, bana gönder misiniz?" dedi
Burada bir sıkıntı var. Satıcıya üst modeli neden göndersinler ki? Ya aynı modeli gönderirler ya da ücret iadesi yaparlar. Bu durumu Asus'a sormanız en iyisi olur.

Şirketi arayıp satıcının dediğinin doğru olup olmadığını doğrulayın, gerçekten fareyi ona göndermişlerse başın ağrıyabilir. Davaya kadar giderse kazanma şansın yok.

Burada bir sıkıntı var. Satıcıya üst modeli neden göndersinler ki? Ya aynı modeli gönderirler ya da ücret iadesi yaparlar. Bu durumu Asus'a sormanız en iyisi olur.
Ben de şaşırdığım için onay almak adına distribütör ile iletişime geçtim ve onlara mı gönderecekler bilmiyorum fakat "bir karışıklık olmuş, fareyi bize göndermeniz gerek." dedi.

Aslında hukuken böyle bir şey yok. Ayıpsız misli kavramı benzeri/eş değeri anlamında kullanılıyor.

Hayır hocam var. Satıcılar itiraz etse de şikayet ettiğim için birkaç kez ürünlerin üst modelini aldım. Garantisi olan bir ürün, onarılamıyor ya da muadili yoksa üst modeli verilme zorunluluğu vardır. Kronik bir sorun olduğu için yeni verecekleri ürün de ayıplı olacak o yüzden bu da onun içine girmiş oluyor.

Hayır hocam var. Satıcılar itiraz etse de şikayet ettiğim için birkaç kez ürünlerin üst modelini aldım. Garantisi olan bir ürün, onarılamıyor ya da muadili yoksa üst modeli verilme zorunluluğu vardır. Kronik bir sorun olduğu için yeni verecekleri ürün de ayıplı olacak o yüzden bu da onun içine girmiş oluyor.
Dediğim gibi ayıpsız misli, benzeri anlamına geliyor ama distribütör veya karar mercii "Bu adam/kadın bizi uğraştırır, verelim gitsin." diyorsa olabilir. Aynı modeli defalarca gönderseler, defalarca değişim alsanız daha çok zarar edecekler sonuçta...
Garanti, servis, tüketici hakkı olayları bizde pek kanuna göre işlemediğinden normal.

Yeni konular

Geri
Yukarı