DistributedCOM nedir?

Anceph

Kilopat
Katılım
1 Eylül 2017
Mesajlar
2.282
Makaleler
1
Çözümler
43
Dağıtılmış Bileşen Nesne Modeli ya da kısaca DCOM, Microsoft tarafından bilgisayarlar arasında dağıtılmış uygulamaların daha rahat yaratılabilmesi ve çalışabilmesi için yazılmıştır.

Windows 98 ve sonrası tüm Windows'lar ile standart olarak gelen bu yazılım, ağır ağır Microsoft .NET tarafından yutulmaktadır.

Dağıtılmış Bileşen Nesne Modeli (DCOM), Windows bilgisayarlarda ağ iletişiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir uygulama internete bağlandığında her seferinde harekete geçen bir Microsoft teknolojisidir. Geleneksel bir COM yalnızca aynı makinedeki bilgilere erişebilirken DCOM uzak sunuculardaki verilere erişebilir.

Örneğin, birçok web sitesi ve servis uzak bir sunucuya erişen komut dosyalarını kullanır. Sisteminiz bir komut dosyası kullanarak veya başka bir şey kullanarak bir istek yaptığında, DCOM isteği özel komut dosyası nesnesine iletir. Modern uygulamaların ne kadar sıklıkla bir ağ bağlantısı kullandığı ve genel bilgisayar kullanımımız dikkate alındığında, DCOM’un ne sıklıkta kullanıldığını görebilirsiniz.

Bir DCOM hatası genellikle bir uygulama veya hizmet DCOM’u kullanmayı denediğinde ancak uygun izinlere sahip olmadığında oluşur. DCOM hataları çoğu zaman, Olay Görüntüleyicinizi tıkamak dışında sisteminizi etkilemez. Çoğu Windows 10 kullanıcısı Olay Görüntüleyiciyi düzenli olarak kontrol etmediği için DCOM hataları endişelenecek bir şey değildir.
 
Yukarı