Distrohopper'lık iyi bir şey mi?

Distrohopper'lık sizce yararlı bir şey mi?

• Oy verenlerin toplamı
    31
Bende surekli degistirmek degil de, uzun sure kullandiktan sonra bayma durumu oluyordu eskiden. Surekli sevdigim 3-5 distro arasi degistirerek kullaniyordum. Simdilerde yalnizca isimi halletmek icin isletim sistemi kullaniyorum, bakmiyorum bile distrowatch'a.

Bence kotu bir sey ,zaman kaybi oldugu icin. Ama merakliysan, yeni taniyorsan neler var neler yok bence guzel. Ben hiçbir zaman optimal sistemi bulamadim, hep bir arti/eksi durumu oluyor. Mesela Windows'ta Win + L kombosu daha cevik calisiyormus gibi geliyor bana, onu bile ozluyorum bazen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence mantıklı ve yararlı bir şey, ayrıca benim de bazı dağıtımlarda belirli aralıklarla hâlâ yaptığım şey. Farklı tabanlarda, farklı masaüstü ortamlarında tecrübeli olmak güzel şey, bazen sistemi bozup hatalara ve çözümlere aşina olmak gibi. İndirmesi en fazla 2 dakika, kurulumu 3-5 dakika süren bir işlemi vakit kaybı olarak görmedim hiçbir zaman.

Bence mantıklı ve yararlı bir şey, ayrıca benim de bazı dağıtımlarda belirli aralıklarla hâlâ yaptığım şey. Farklı tabanlarda, farklı masaüstü ortamlarında tecrübeli olmak güzel şey, bazen sistemi bozup hatalara ve çözümlere aşina olmak gibi. İndirmesi en fazla 2 dakika, kurulumu 3-5 dakika süren bir işlemi vakit kaybı olarak görmedim hiçbir zaman.
Zaten 4-5 dağıtım kurmanın ne zararı olabilir ki?

Ben de aynısını düşünüyorum. Bir çokları inanmaz ama en az yirmi bin (20.000) defa kurulum yaptım, aynı dağıtımı günde 12 defa kurduğumu hatırlıyorum, kendi dağıtımımı inşa ederken her sürümde en az yüz (100) defa kurulum yapıyorum ve halen her defasında yeni şeyler öğreniyorum. Sınırsız bilgi aleminde sürekli dağıtım veya yazılımla uğraşmanın hiçbir zararı yok.

Başlarda iyi ileride kötü sanırım. Ben pek yaşamadım doğrusu yaklaşık 10 tane dağıtım denedim ve Archa geçince aradığım dağıtımı keşfettiğimi fark ettim ve başka dağıtımlardan çok GNU/Linuxu öğrenmeye başladım. Zaten bir zamandan sonra hangi dağıtımı veya hangi masaüstü ortamını kullandığınız fark etmiyor bence. Hepsinin iyi ve kötü yanları olsa da birinde yaptığını diğerinde belki biraz daha uğraş vererek yapabiliyorsun gene. Sürekli dağıtım denemek faydalı olabilir ama benim bildiğim kadarıyla distrohopping, denemek olsa da hiçbirini beğenmemek gibi bir anlam da taşıyor. Kendine uygun bir dağıtım bulamamak kötü bir şeydir bence.

Linux dünyasına ilk kez geçiş yapan birisi için iyi bir şey. Çünkü farklı dağıtımları deniyorsun ve öğreniyorsun. Zaten dağıtımları deneyince insan bir yerden sonra sıkılıyor. Tek bir dağıtım seçip uzun zaman boyunca onu kullanmak istiyor. Yani ben böyleyim en azından.

Linux dünyasına ilk kez geçiş yapan birisi için iyi bir şey. Çünkü farklı dağıtımları deniyorsun ve öğreniyorsun. Zaten dağıtımları deneyince insan bir yerden sonra sıkılıyor. Tek bir dağıtım seçip uzun zaman boyunca onu kullanmak istiyor. Yani ben böyleydim en azından.
Evet, bir süre sonra sıkıyor. Gentoo deneyip bırakacağım distrohopper olmayı.

Hangi açıdan bakıldığına göre değişir. İş amacıyla kullanılan bir bilgisayarda sürekli distro değiştirmek zaman ve para kaybına yol açar. Dosyaların yedeklenmesi, yeni sistemin kurulması, ayarlanması, özelleştirmeler, yedeklerin geri yüklenmesi vs. hepsi ek yük getirir. Bu açıdan zararlı.

Elbette iş amaçlı değil de hobi amacıyla ve bir de üstüne boş zamanınız da varsa ve ayrıca farklı sistemleri birden deneyimlemek ve öğrenmek istiyorsanız bir sakıncası yok.

Bütün bunlara ek olarak eğer SSD kullanıyorsanız çok sık format atmanız her seferinde bütün verilerin silinip baştan yüklenmesi anlamına geleceği için diskinizin kullanım ömrü azalacaktır.

Geri
Yukarı