Dizel araç geç çalışıyor

Munis5056

Hectopat
Herkese hayırlı akşamlar. Accent Era otomatik vites dizel araç geç kontak alıyor. Akü değişeli 1 sene oldu ve bazen yolda giderken birden istop edip akü ışığı yanıyor. Araç babamın aküde sıkıntı yok diyor ama sorun ne olabilir? Araç konusunda bayağı cahilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, akü ve marş sağlamsa, pompa enjektör servisine gidin derim. Common Raul sistemlerde, geç çalışma sebebi enjektör sistemi olabilir. Bir ihtimalle kızdırma bujileri de yapabilir.

1->Marş basıyor ama geç çalışıyorsa soğuk havalarda normal. Isıtma bujileri değişmememiştir tahminimce. Onlar eskidiyse veya çalışmıyorsa ısıtma sorunu vardır. Dizeller sıkıştırma ve buna bağlı patlama yaptığı için ilk marş anında silindirin içini biraz ısıtmak gerekiyor soğuk havalarda. Arızalı olma ihtimalleri üzerine düşmek iyi olur. Hava çok soğuksa da ısıtma bujisi simgesi sönünce tekrar kontağı kapatıp açmalısınız, silindirin içindeki ısıtma döngüsünü tekrar başlatmış olursunuz bu şekilde.

2->Marş basarken, marş motoru dönmüyorsa da selenoid(t*şak) arızalıdır. Sıkıştığı zaman dişli volant'a geçmez ve marş motoru aktif olmaz. Buna da baktırın.

Stop etme olayını ise arkadaşımın aracında yaşıyorduk. Ansızın araba stop ediyordu ve kontrolden çıkıyordu araç. Tekrar çalıştırmayı denediğimizde ise 10 dakika kadar uğraştırıyordu. O sorunu çözdüler mi bilmiyorum. Çözmeden satmışlardı sanırım. Kronik bir sorun olabilir. Çok tehlikeli bir sorun. Fren ve direksiyon tamamen devreden çıkıyordu o durumda.

Bu sebeple ben, pompa ve enjektör servisine gitsin dedim. Common Rail sistemde olabilir.

Bu sebeple ben, pompa ve enjektör servisine gitsin dedim. Common Rail sistemde olabilir.
Oraya işaret eden kesin bir şey olsa haklısınız. Elime düştü diye bozuk olmayanı bile tamir ettik derler şu an. Enjektör sorunu olsa duman şikayeti de olurdu. Fazla yakıt atsa kara, az gönderse beyaz duman atar vapur gibi. Basitten zora gitmesi daha mantıklı.

@Taptic, o dediğiniz her zaman olmuyor. Bazen arızalı olup gerekli basıncı sağlayamıyor. Daha önce Mercedes yetkili servisinde çalıştım. Bu tip arızalara çok şahit oldum.

Yeni konular

Geri
Yukarı