Dizi ve filmlerden etkilenmek

Crablee

Hectopat
Başlıkta da belirttiğim gibi film ve dizilerden çok etkileniyorum. Belki de çok nadir film ya da dizi izlememin sebebi budur. Öncelikle şunu belirteyim bu konuyu içimi rahatlatmak için açtım ve emin olun konu o kadar değişik yerlere gidecek ki kendinizi hazırlayın derim :D.

Evet, birkaç gündür içimi yiyip bitiren bir dizi izledim keşke izlemeseydim queen's gambit ve herhalde başrole hayranlığım ya da aşık olduğumdan dolayı diye düşünüyorum ama şunu belirtmemde fayda var: La casa de Papel'i izlediğimde de aynı duyguyu yaşamıştım halbuki o dizide ne aşık olduğum bir karakter vardı ne de başka bir olay.

Her neyse şimdi size danışayım, sizce bu kadar saçma ulaşılamaz ve imkansız olan bir aşk için (hatta aşk denmez buna sevmek, hoşlanmak diyelim) mi bu kadar etkilendim?
Yani bu diziyi izleyince içimde bir şey kırıldı o da şu ki bana doğuştan zeka harici bir yetenek verilmemiş? Zeka da Türkiye'deki en iyi sınav sonucu almış ilk 5000 kişi içinde olmuş olmam. Yani yine dünyada önümde belki de milyonlarca benimle aynı zekada olan insan var demek ve bu sayede ünlü olamayacak olmam henüz daha 14 yaşındayım ve benim yaşımda ünlü olmuş kişilere bakınca ben neyi başaramadım acaba diyorum, şimdi bu etkilenmemin çok değişik sebeplerine bakacağım.

Yani daha düşündüğüm ama bir türlü kuramadığım çok his ve cümleler var. Ayrıca bende ünlü olamama fobisi var sanırım yani çok başarılı bir hayat geçirdin diyelim ama sadece çevrendeki 100-200 kişi seni tanıyor. Ya da yani önemli ama ünlü olunca bir insanı milyonlarca kişi tanımış oluyor ve benim içim o kadar rahat olurdu ki öyle olsam en azından öldüğünde geride sadece 100-200 kişini seni tanıdığı bir hayat geçirmemiş olacaksın ya bu gerçekten çok acı değil mi? Seni milyarlarca kişi arasından sadece çevrendeki belki 50 kişi önemsiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben'de aynı sorunu yaşıyorum ve bizzat kendi arkadaş çevremde aynı sorunu yaşıyor ve size kısaca izah etmek gerekirse Karantina ve Pandemi dönemin de herkes mecbur evlerde ve özellikle Z kuşağı bir süre sonra oyun oynamaktan veya yayıncıları ve YouTube'da içerik izlemekten sıkılıyor.

Bu yüzden mecbur daha rahat olan bir film açıp izlemeye başlıyor ve genel klasik pandemi yaşamından sıkıldığı için gerçek insanların olduğu dizilerden vs daha çok bi tık eski olan ve Amerikan Rüyası temalı filmlere yöneliyoruz bizde arkadaşlarım ve yakın yaş çevrem.

Sürekli bu tarz filmler izleyerek ve aralıksız izleme sürelerini artırınca beyinin düşünce yapısı gerçeklikten kopup izlediğin filmlere göre yönelim alıyor mesela Rocky izledik diyelim biliyorsunuzdur Rocky fakir ama gururlu Amerika'nın ara sokaklarında fakirlikten dünya şampiyonluğuna geliyor onu izleyince etkilenip spora başlamak isteyen arkadaşlarım oldu.

Mesela RİO veya Jumanji Macera Adası'nı izledikten sonra tatile gidip denize gitmek isteyen arkadaşlarım vs olmuştu.

Benim sizlere tavsiyem daha çok normal yaşamla ilgili dizileri izlemeniz saygılar.

Ben'de aynı sorunu yaşıyorum ve bizzat kendi arkadaş çevremde aynı sorunu yaşıyor ve size kısaca izah etmek gerekirse Karantina ve Pandemi dönemin de herkes mecbur evlerde ve özellikle Z kuşağı bir süre sonra oyun oynamaktan veya yayıncıları ve YouTube'da içerik izlemekten sıkılıyor.

Bu yüzden mecbur daha rahat olan bir film açıp izlemeye başlıyor ve genel klasik pandemi yaşamından sıkıldığı için gerçek insanların olduğu dizilerden vs daha çok bir tık eski olan ve Amerikan Rüyası temalı filmlere yöneliyoruz bizde arkadaşlarım ve yakın yaş çevrem.

Sürekli bu tarz filmler izleyerek ve aralıksız izleme sürelerini artırınca beyinin düşünce yapısı gerçeklikten kopup izlediğin filmlere göre yönelim alıyor mesela Rocky izledik diyelim biliyorsunuzdur Rocky fakir ama gururlu Amerika'nın ara sokaklarında fakirlikten dünya şampiyonluğuna geliyor onu izleyince etkilenip spora başlamak isteyen arkadaşlarım oldu.

Mesela RİO veya Jumanji Macera Adası'nı izledikten sonra tatile gidip denize gitmek isteyen arkadaşlarım vs olmuştu.

Benim sizlere tavsiyem daha çok normal yaşamla ilgili dizileri izlemeniz saygılar.

Gerçelten bu dediğiniz bu konuya benim için yeni bir hakış açısı kazandırdı yani zaten böyle gerçekleşme ihtimali o kadar düşük hayat hikayeleri ya da kurguları ki bunlar filmlere konu olmayı başarmışlar ve doğal olarak çok etkilenebiliyoruz ama benim için sorunun en kuvvetli 2 noktası hayatta öldüğümde yüz binlerce insan yerine sadece 50 insanın beni önemsemeri bir de dünyada müslümanlara özelliklede Türkiye'ye aşırı yanlış bir bakış açısı gelişmiş olması geçen Bella Poarch'ın instagramında görmüştüm yani gerçekten acıyorum Pin this if you like your Arabian ya da iste İndian fans gibi gibi yani ve hoş olmuyor eziklik hissediyorum Avrupa'nın modern bizim ülkemizin müslüman cahil sanılmasına ama en azından çok güzel bir noktaya değinerek bana destek oldunuz çok teşekkür ederim.

Ben de bir kitabın son sayfalarından etkilenmiştim ne zaman görsem son sayfasını açar tekrar okurum.

Ne zaman Star Wars serisini izlesem, gerçek olsa nasıl olurdu diye düşünürüm. Kendimi o evrende hayal ederim ve heyecanlanırım. Bir Stormtrooper olmak, bir jedi olmak ya da bir X-Wing pilotu olmak ne kadar güzel olurdu :D O filmlerin hep sonunda iyinin kazanması kötünün de kaybetmesi içimde bi his yaratıyor ki keşke film devam etse diyorum

Bende de aynı sorun var. 2 gün önce sherlock dizisini bitirdim ve hâlâ daha üstümden atamıyorum etkiyi.

Geri
Yukarı