DiziMag Kapatıldı! Son Durum Nedir?

TC Ali Toplukaya

Hectopat
Katılım
20 Ağustos 2013
Mesajlar
134
Yer
Antalya
Severek bir çok diziyi takip ettiğim bir platformdu. Erişim sağlayamayınca biraz araştırayım dedim ve kapatıldığını öğrendim.
Dizi izleme platformu dendiği zaman Türkiye'nin en çok tıklanan web siteleri arasında yer alan DiziMag.com'un son durumu hakkında detaylar bu haberde.


Tek parça halinde dizi izlenebilen, Türkiye'nin en popüler dizi-izleme sitesiDizi-Mag kısa bir süre önce kapatıldı. Video izleme sitesi Dizi-Mag'i tıklayaninternet kullanıcıları aşağıdaki uyarıyla karşılaştı:

"Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi Adana 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nın 22.11.2013 tarihli 2013/2540 D.İş ve / sayılı kararı ile erişime engellenmiştir."

ekran_resmi_2013-12-10_1727311386689850.png


Türkiye'de hemen hemen tüm dizilerin tek çatı altıda izlenebildiği websitesinin kapatılması adeta gündemi belirlerken telif hakları ihlali sonucu kapatılan Dizi-Mag.com'un yeniden açılıp açılmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Sitenin mahkeme kararı ile kapatılması, sosyal medya ağları üzerinden de en çok konuşulan konulardan biri oldu. Daha öncede kapatılan ve ardından farklı alan adları üzerinden benzer şekilde çalışmalarını sürdüren Dizi-Mag'e geniş kitlelerce yoğun destek gelirken, sitenin alternatifleri için popüler sosyal medya ağları ağırlıklı olarak karşılıklı paylaşımlar sürüyor.

Güncelleme (11 Aralık 2013 - 15:50)

Alan adını dizimag1.com adresine, daha sonra da dizimag2.com adresine yönlendirilen sistem, yeni adreslerde de hizmet veremez durumda.

Not: Alıntı Haber


 

Kerem Yaşar

Kilopat
Katılım
27 Aralık 2012
Mesajlar
761
Makaleler
2
E nereden izleyeceğiz?
 

Emou

Kilopat
Katılım
16 Temmuz 2013
Mesajlar
4.556
Makaleler
10
Çözümler
4
Birçok izleyicisi vardı. Kullananlar için büyük son.
 
M

Mert Ercan

Ziyaretçi
Dizimag1.com ardından dizimag2.com gelmişti ama görünen o ki sahiplerini içeri almışlar, ses seda yok. :D
 

yusuef

Hectopat
Katılım
26 Kasım 2013
Mesajlar
65
Yer
Adana
KS
TC Ali Toplukaya

TC Ali Toplukaya

Hectopat
Katılım
20 Ağustos 2013
Mesajlar
134
Yer
Antalya
Son Haberler de böyle yani artık dizimag bitti.DİZİMAG sitesi artık ebedi olarak bitti. Warner Bros'un avukatları Dizimag'in sahibinin evini basıp tüm cihazlara el koydular. Darphane gibi para basan dizi izleme sitesinin fişi çekilirken sahibine hapis yolu göründü.

Bildiğiniz üzere Türkiye'nin en büyük online dizi izleme sitelerinden olan Dizimag, geçtiğimiz günlerde yayın hayatına son verilerek mahkeme kararıyla erişime kapatılmıştı.
Dizimag.com'un mahkeme kararı ile kapatılmasından sonra Dizimag1 ve Dizimag2 şeklinde 2 farklı alanadları (domain) altında yayına devam eden ve Dizimag 9‘a kadar domain isimleri hazırlayan site artık tamamen bitmiş durumda.

WARNER BROSS'UN AVUKATLARI EVDEN ALDI

Şarkıcı Umut Akyürek’in kardeşi Ogün Genco Akyürek’e ait olan site mahkeme kararına rağmen farklı domainlerle yayına devam edince dünyaca ünlü yapım şirketi Warner Bross'un avukatları kapıya dayandı.

Avukatlar, Akyürek'in evini telif hakları ile ilgilenen savcılığın aldığı arama kararı ile arayıp suç aletlerine el koydurdu. Warner şirketinin avukatları site yayını yapan cihazlara da el koydurunca sitenin yayını bitti.

Telifsiz olarak dizileri yayınlayan Ogün GencoAkyürek’in mahkeme kararına ısrarla aykırı hareket ettiği için alacağı cezanın ertelenmeyeceği ve paraya çevrilmeyeceği söyleniyor.


DİGİTURK DE OPERASYONUN İÇİNDE

Sabahın erken saatlerinde Digiturk üst yetkililerinden yeni bir açıklama daha geldi.

Açıklamaya göre geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kapatılmanın ardında Türkiye bazlı olarak Digiturk rol oynuyordu. Warner Bros cephesinden gelen avukatların da Digiturk ile beraber bu operasyonda yer aldığı açıklamaya göre, elde edilen binlerce haksız kazanç, ihlal edilen binlerce telif hakkı sitenin kurucusu sanatçı Umut Akyürek'in kardeşi Ogün Genco Akyürek'in hapis cezası istemiyle tutuklanmasına sebep oldu.
Yakın zaman içinde gerçekleşen tutuklamada film stüdyolarının yetkisini alan Digiturk avukatları ve Warners Bros cephesinden gelen isimler, Ogün Akyürek'in suç teşkil eden özel bilgisayar ve site bileşenlerine delil olarak el koydu ve sitenin yayın hayatına şuan için son verdi. Tekrar açılması söz konusu olmayacağı anlaşılan site için Genco Akyürek büyük bir soruşturmanın için çekildi.

DARPHANE GİBİ PARA BASIYORDU

İnternet sitelerinin kullanım oranlarını takip eden Alexa ratinglerine göre dünya klasmanında 1904.cü sırada yer alan Dizimag’ın takribi değeri 8.500.000.-TL olarak belirtilmişti.

Günde 536.000 kişinin tıkladığı sitenin günlük gelirinin 7000.- Dolar civarında olduğu tahmin ediliyordu.

Mahkeme kararıyla bitirilen Dizimag artık olmayacak, bu siteden ücretsiz dizi izleyenlerin bu eksikliklerini paralı servis veren yer ve platformlardan sağlaması gerekiyor.

'Dizimag benzeri site çalıştıranlara duyrulur polis yolda çok yakında kapınız çalınabilir.'

Alıntı Haber.
 
Yukarı