Dizüstü Bilgisayar Almayın

Walker IV

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar hiç kimseye dizüstü bilgisayar önermiyorum. Nedenini sorarsanız paranız boşa gidiyor gerçekten 3 sene önce aldığım laptop'um artık soğutmamaya başladı. İşlemcim 70 derecelere geliyor artık bilgisayarın sesini hiç sormayın başınızı ağrıtıyor. Siz bu bilgisayarları alıyorsunuz böyle güzel hayallerle fakat sonuç bu yani parçada değiştiremiyorsunuz öyle kalıyor boşa paranız gidiyor. Ya da hani seyyar kullanmak için alıyorsanız da öyle büyük şeyler beklemeyin.

Arkadaşlar hiç kimseye dizüstü bilgisayar önermiyorum. Nedenini sorarsanız paranız boşa gidiyor gerçekten 3 sene önce aldığım laptop'um artık soğutmamaya başladı. İşlemcim 70 derecelere geliyor artık bilgisayarın sesini hiç sormayın başınızı ağrıtıyor. Siz bu bilgisayarları alıyorsunuz böyle güzel hayallerle fakat sonuç bu yani parçada değiştiremiyorsunuz öyle kalıyor boşa paranız gidiyor. Ya da hani seyyar kullanmak için alıyorsanız da öyle büyük şeyler beklemeyin.
Sanki biz masaüstü performansı bekliyoruz...

Eğlendirdin. :) Samsung NP R540 JT01TR kullanmaktayım, bu aslan parçası 5. senesine girdi. 3 GB RAM, HD 5470, Intel i5 2.4 GHz. Evet bu çöp makine ile 5 senem geçti. Knight, CS:GO, Dota 2? Isınmadı mı, tabii ki bakımını yapmayıp umursamadıgımda ısındı. Isınıp kendini kapattıgı da oldu. Çözümü çok basitti, çogu insan gibi içini acıp fan termal bakım da yapmadım. Çünkü o kadar cesur davranamam. Maddi durumum sıkışık olduğu için, böyle ısınma olduğunda 3 parça bant ile vakum yaparak 2 fandan çekiyorum. 2-3 dk tutuyorum vakumlayıp ve böyle 3 ay götürüyor bu aslan parçası. 7-8 ayda bi termal değiştiriyorum. Ve bu arada Dell 7559 geçiş yapacağım, 1-2 haftası kaldı. 2x fan mevcut, GTX 960, Intel i7 6700. Bir 10-15 sene sonra yine Technopat'ta görüşmek üzere.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanki biz masaüstü performansı bekliyoruz...
Herkes bu konuda bilgili degil bilgili olmayanlara soyledim ben lafimi. Insanlar bir heyecanla bilgisayar aliyorlar ve paralarinin bosa gitmemesi amaciyla yazdim.

Demek ki siz iyi bakamamışsınız laptopa, gerekli bakımları yaptıktan sonra rahatlıkla yıllarca kullanılır.
Evet dogru haklisin ben her hafta goturmek zorunda miyim termal macun degistirmeye ya da fan temizletmeye.

Herkes bu konuda bilgili degil bilgili olmayanlara soyledim ben lafimi. Insanlar bir heyecanla bilgisayar aliyorlar ve paralarinin bosa gitmemesi amaciyla yazdim.

Evet dogru haklisin ben her hafta goturmek zorunda miyim termal macun degistirmeye ya da fan temizletmeye.
Her hafta? Her hafta termal fan temizletmeye götürsen paran kalmaz cebinde, camide el açmaya başlarsın. 50 TL alıyorlar Zalman termal icin. 3 ayda bir kendi imkanlarınla yaparsın fakat şöyle bir şey var, saglam bir makine aldıkdan sonra 1.5-2 sene ısınma sorunu da olmuyor. Gidip Casper, Acer alıp forumda ağlayanlardan değilsindir umarım.
Asus, MSI, Dell 15 serisini önermekteyim, çıkın çıkın alın laptop. İnsan evladı gibi kullanın, sonra laptop'a sorun oluyor demeyin. Herkese önermekteyim canım forum arkadaşlarım.

2 senedir dizüstü bilgisayarıma ne bir format nede bir bakım yaptım. 2 yaz kullandım ki tatil günlerinde neredeyse hergün 12 saatten fazla aralıksız açık kaldı. CS:GO' dan GTA V' e kadar her oyunu sorunsuz oynatıyor. Bakım istiyor tabi ki ısıdan dolayı. Ama özenli kullandığın sürece her bilgisayar sana yeter. Kullandığım bilgisayar Lenovo Z500.

Konuya bir açıklık getirelim.
Bazılarının gerçekten diz üstü bilgisayara ihtiyacı oluyor ve bazı performanstan fedakarlık yapıp diz üstü alıyor. Şimdi buna kimse karışamaz daha X 99 sistemini 3000 lira zararla satan adam gördüm onu 3000 lira zararla satacak bir de o parayla diz üstü alacak. Kaybettiği performansı siz düşünün. Ama adam işi gereği diz üstü alıyor buna kimse karışamaz.
Bazıları var sadece konforlu diye alıyorlar kaybettikleri performansı fark etmiyorlar. Çok gezen birisi değilse öyle sabit duracak arada bir yanında taşıyacaksa bırak masa üstü alsın ne diye diz üstü ile uğraşsın. Evin içinde rahat dolaştırmak istiyorsan veya yatarken oyun oynamak, kablosuz klavye mouse alırsın o şekilde çok rahat oynarsın. Zaten böyle rahat oynamak istiyorsan ya konsol alırsın ya da mini-ITX sistem toplarsın onunla takılırsın. Mini-ITX alternatifi de var. Masa üstü bilgisayar dediğin her zaman kocaman böyle kütük gibi bir şey olmayacak taşınabilir kompak bir sistem de olabilir. Velhasıl kelam diz üstü alan kişilerin baya bir düşünmesi gerekir kaybettiği performansla beraber getirdiği kolaylıklar vesaire. Bunları düşünerek alırsa bir şey demem. Ama güçlü bir neden yoksa diz üstü alınmaz.

Ben diz üstü almadım almam da. Çünkü bana göre değil ama ileride işim düşer diz üstü bilgisayara ihtiyacım olur alırım işimi görecek bir şey. Gidip diz üstü ile oyun oynamam.

2 senedir dizüstü bilgisayarıma ne bir format nede bir bakım yaptım. 2 yaz kullandım ki tatil günlerinde neredeyse hergün 12 saatten fazla aralıksız açık kaldı. CS:GO' dan GTA V' e kadar her oyunu sorunsuz oynatıyor. Bakım istiyor tabi ki ısıdan dolayı. Ama özenli kullandığın sürece her bilgisayar sana yeter. Kullandığım bilgisayar Lenovo Z500.
Ah varya sen ahh yanımda olsan öperdim seni kardeşim benim. Nasıl sinir olmuştum şu konuya biliyor musun? Destek oldugun için sağol, bu kadar mı karalanır bi laptop... 5 sene önce aldım, şu an kullanıyorum. 1.199 TL Kipa'dan almıştım üstelik. Çöp özellikleri var, 5 sene arkama baktırmadı diyorum, hala yorum atıp "haftada bir termal fan mı götüreceğim" diyor. Gidip Acer, Casper cins cins yönelirsen böyle gelir forumlarda patlarsın.

Geri
Yukarı