Dizüstü bilgisayar BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

ftftc_

Kilopat
Makaleler
3
Arkadaşlar, videoları izledim fakat çok karmaşık anlatıyorlar. Güncel BIOS dosyaları elimde mevcut. Karmaşık anlatmaktan ziyade çok fazla FreeDOS kodu kullanıyorlar. Basit bir yolu var mıdır BIOS güncellemenin?

Arkadaşlar, videoları izledim fakat çok karmaşık anlatıyorlar. Güncel BIOS dosyaları elimde mevcut. Karmaşık anlatmaktan ziyade çok fazla FreeDOS kodu kullanıyorlar. Basit bir yolu var mıdır BIOS güncellemenin?

Laptopunuzun seri numarasını alıp kendi sitesinde aratıp gerekli sürücüler kısmından daha yeni sürücüleri indirebilirsiniz.

Aşağıdaki rehberi inceleyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aslında o kadar da zor bir işlem değil. Genelde laptop üreticileri kendi sitesinde tıkla-yükle şeklinde sürücü paketleri yayınlıyor. Bu şekilde değilse de bir USB belleğe atılıp BIOS üzerinden güncelleme yapılıyor. Çok basit bir işlem.

Dikkat etmeniz gereken tek nokta güncelleme esnasında şarjın bitmemesi.

Laptop snid veya seri numarasını laptopunuzun sitesinde aratın. Yeni BIOS varsa .zip dosyası veya .exe dosyası indirecek. Onu çalıştırın otomatik yeniden başlatıp BIOS güncellemesi yapacaktır.

Güncel bir laptop kullanıyorsanız; arka planda uygulama açmayın, herhangi bir USB bağlamayın, pil seviyesi en az %75 olarak ayarlayın ve en önemlisi şarj aleti aktif olmalı. Ondan sonra Setup'tan kurabilirsiniz, bu dediklerim güncel laptoplarda geçerlidir. Daha eski modellerde, işlemler değişebilir.

Güncel bir laptop kullanıyorsanız; arka planda uygulama açmayın, herhangi bir USB bağlamayın, pil seviyesi en az %75 olarak ayarlayın ve en önemlisi şarj aleti aktif olmalı. Ondan sonra Setup'tan kurabilirsiniz, bu dediklerim güncel laptoplarda geçerlidir. Daha eski modellerde, işlemler değişebilir.
Laptopu bu yaz aldım. i5-10300H işlemciye sahibim. Windows 10 2004 sürümü kurulu. Dosyalar elimde mevcut.

Yeni konular

Geri
Yukarı