Dizüstü bilgisayar GPU tamiri ne kadar risklidir?

Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Merhaba, bilgisayarımın 940M ekran kartı yanmıştı. Düşük grafiklerden sıkıldığım için tamir ettirmek istiyorum ancak garanti vererek yapabilecek yer var mı?

Birçok yer anakart değişmesi gerekiyor diyecektir. Bazı merkezler de reballing ile ekran kartı çipini tamir edebiliyor tabii ki test etmeleri de gerek. Bunlar da pahalı olacak şeyler. Karar sizin.

Bu konuyu sanki aylar önce de açmıştın. Alacağın cevaplar değişmedi ve artık tamir ettirsen bile yeni bilgisayar alman daha mantıklı olacak.

Yapılır mı yapılmaz mı konusundan daha ziyade niçin bunları anakarta gömüyorlar onu anlamıyorum. Yap kardeşim şunu soketli takalım çıkaralım upgrade edelim. Bozulduğu zaman şapkayı önümüze koyup kara kara düşünüyoruz.

Yapılır mı yapılmaz mı konusundan daha ziyade niçin bunları anakarta gömüyorlar onu anlamıyorum. Yap kardeşim şunu soketli takalım çıkaralım upgrade edelim. Bozulduğu zaman şapkayı önümüze koyup kara kara düşünüyoruz.
Bunu tüm ekran kartlarına yapıyorlar. Grafik işlemciyi doğrudan PCB'ye lehimliyorlar. Laptoplara özel bir şey değil yani. İlla mantıklı bir sebebi vardır.

Bunu tüm ekran kartlarına yapıyorlar. Grafik işlemciyi doğrudan PCB'ye lehimliyorlar. Laptoplara özel bir şey değil yani. İlla mantıklı bir sebebi vardır.

Tamam lehimliyorlar da masaüstü ekran kartlarını değiştirebiliyoruz. Benim demek istediğim masaüstü ekran kartını küçült kırp nasıl yapıyosan yine plakaya lehimle ama anakarta soketle bağlansın ki değişimi kolay olsun. Bilmem anlatabildim mi?

Tamam lehimliyorlar da masaüstü ekran kartlarını değiştirebiliyoruz. Benim demek istediğim masaüstü ekran kartını küçült kırp nasıl yapıyorsan yine plakaya lehimle ama anakarta soketle bağlansın ki değişimi kolay olsun. Bilmem anlatabildim mi?
Laptopta görüntüyü ekran kartından almıyorsun, soğutmasını ekran kartı üreticisi halletmiyor, güç ihtiyacını ekran kartı üreticisi ağabey bana 400W ver diyemiyor vb. Gitgide RAM ile SSD'lerin bile lehimlendiği bu dönemde çok saçma bir istek. Ek olarak gereksiz pahalı hem üretici hem tüketici için.

500 TL gibi ücret çıkarabilirler.
Garanti veriyorlarsa 500₺'leye değer diye düşünüyorum.

Yetkili bayilere gitmedim ama gittiğim bilgisayarcılar garanti vermekten çekindi.
Bu konuyu sanki aylar önce de açmıştın. Alacağın cevaplar değişmedi ve artık tamir ettirsen bile yeni bilgisayar alman daha mantıklı olacak.
Evet zamanında baya konu açtım. Şimdi bir miktar para biriktirdim ancak 3400G'li bir APU sistem almaya hala uzak olduğum için 3200G'li bir sistem için biriktiricem. Bu yüzden güncel fikirleri merak ettim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı