Dizüstü bilgisayar için oyun performansı nasıl arttırılır?

aedrols

Hectopat
Bilgisayar oyun odaklı değil, normal özelliklerde ortalama bir dizüstü, şu ana kadar bir kere oyun oynayayım dedim ve bileğimi koyamayacak şekilde ısındı o yüzden NVIDIA ayarlarını falan kurcalayacaktım ama kendi başıma iş yapmayayım dedim. Bilgisayar performansını arttırmak için olan klasik ayarları söyleyebilir misiniz?

Hocam hem ısıyı kontrol altına alıp hem performans artırmak biraz zor. Bir soğutucu alıp bilgisayarın güç seçeneğini "Performans"a getirirseniz gözle görülür bir fark olacaktır diye düşünüyorum. Hem soğutucu sayesinde ısı düşeceğinden performans da bir nebze artacaktır.

Hesabıma gir makale yazdım "Windows 10 performans arttırma" diye işine yarar umarım şimdiden kolay gelsin.

Tavsiye; İlk önce ısınma sorununu çöz sonra bunu uygula.

Son düzenleme:
Hocam eğer gerçekten bileğini koyamayacağın kadar ısınıyorsa bence önce sıcaklık sorununu çöz ondan sonra performansa yönel. Çünkü sen performansı arttırdığında doğal olarak parçalar daha fazla çalışacak ve daha da ısınacak. Performans için tavsiyem oyuna girmeden nihai performans moduna al. Ayrıca masaüstüne sağ tıklayıp görüntü ayarlarına girip grafik ayarlarından oynadığın oyunların .exe'sini yüksek performans olarak ekleyebilirsin.

Hocam hem ısıyı kontrol altına alıp hem performans artırmak biraz zor. Bir soğutucu alıp bilgisayarın güç seçeneğini "performans"a getirirseniz gözle görülür bir fark olacaktır diye düşünüyorum. Hem soğutucu sayesinde ısı düşeceğinden performans da bir nebze artacaktır.

Normal şartlarda performansa getirmeyi öneriyor musunuz? Çoğu performans arttırma videosunda bunu öneriyorlar fakat bilgisayara daha da yüklenir, yorar diye mantıksız olduğunu düşünüyorum.

Hesabıma gir makale yazdım "Windows 10 performans arttırma" diye işine yarar umarım şimdiden kolay gelsin.

Tavsiye; ilk önce ısınma sorununu çöz sonra bunu uygula.

Isınmaya ayar mayar değiştirerek çözüm bulacağımı sanmıyorum ya, soğutucu araştıracağım maksimum onu yapabilirim, yazdığınız şeye bakayım teşekkürler.
Hocam eğer gerçekten bileğini koyamayacağın kadar ısınıyorsa bence önce sıcaklık sorununu çöz ondan sonra performansa yönel. Çünkü sen performansı arttırdığında doğal olarak parçalar daha fazla çalışacak ve daha da ısınacak. Performans için tavsiyem oyuna girmeden nihai performans moduna al. Ayrıca masaüstüne sağ tıklayıp görüntü ayarlarına girip grafik ayarlarından oynadığın oyunların .exe'sini yüksek performans olarak ekleyebilirsin.

Biraz önce dediğim gibi bilgisayar her şekilde zorlanacağı için kısıtla süre oyun oynayıp soğutucu almaktan başka çarem yok gibi, yani sadece bilgisayarı şarjdan çekiyorum öyle de su gibi bitiyor haliyle. Teşekkürler 2. dediğiniz için de.

Isınmaya ayar mayar değiştirerek çözüm bulacağımı sanmıyorum ya, soğutucu araştıracağım maksimum onu yapabilirim, yazdığınız şeye bakayım teşekkürler.
Anca işlemciye under-voltage yaparsanız az da olsa ısınma sorunu kalkar ama siz hiç uğraşmayın en iyisi bir soğutucu bakın derim.

Geri
Yukarı