Dizüstü bilgisayarda Core clock +135 ve Memory clock +185 değerleri sorun çıkarır mı?

BaşarK.

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhaba,

NVIDIA 940MX, i7-7500U-HD/620,12GB RAM, 1TB SSD olan bir laptopa sahibim. Ayrıca laptop soğutucum -dandiklerden degil- var. Overclock hakkında pek bir bilgi sahibi olmadığım için kendim bir yöntem izledim.

İzlediğim yöntem şu şekilde; ilk olarak internetten daha önce 940MX'e overclock yapan insanlardan değerlere baktım. Core clock +135 ve Memory clock +185 değerlerinin bu kart için en stabil değerler olduğunu birçok yerde gördüm. MSI Afterburner programı ile aynı değerlere çektikten sonra bilgisayarı 10 dakika masaüstünde, FurMark adlı programda 1920X1080 çözünürlüğünde 15 dakika boyunca beklettim daha sonra bir oyuna girip 10 dakika da oyunda vakit geçirdim. Sıcaklık değerlerim 65 derecenin üstüne çıkmadı. Daha uzun kullanımda 70 dereceye kadar çıkacağını tahmin ediyorum. Bu bana +5-6 FPS civarında bir kazanç sağladı. Oynadığım 2 oyun var ve 55 civarlarında olduğu için bu overclock 60 FPS bandına çıkmamı sağladı bu da benim için daha akıcı ve güzel oyun deneyimi demek. Fakat bu ayar ile bir sorun yaşar mıyım sıcaklık değerleri normal mi veya sıcaklık üst limiti nedir? Sizden bilgi istiyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı