Dizüstü bilgisayarda gereksiz kasma

dbaran3

Femtopat
Daha fazla  
Esenlikler arkadaşlar. 4 yıllık bir laptopum var. DDR4 4 GB RAM - Intel Core i5 6200U işlemci - AMD Radeon R5 M430 ekran kartı var. Bu laptopta ve çok da iyi olduğu aşikar olsa da normalin de altında bir kasma oranı var bilgisayarda. İlk olarak açılması her şekilde 2-3 dk civarı sürüyor ve açılınca kendine gelmesi ve herhangi bir şeyi kasmadan açabilmem için de bir 2-3 dk daha beklemem gerekiyor. Discord ve Steam açıkken Google'a bakayım diye Google Chrome'a basıyorum (açık olan pencere, yeni pencere açmıyorum) ve 20 30 sn boyunca bekliyorum arada Chrome'un kasmayı bırakması için. Olabilecek en küçük alanlara sahip oyunları oynasam da herhangi bir oyun açıp kapayınca PC temelli kafayı yiyor. Bu ufak oyunlara örnek Brawlhalla, Gungeon, Terraria, Hammerwatch, Deadcells, Super Meat Boy gibi oyunları örnek verebilirim. Ve cidden bu bilgi işe yarar mı emin değilim ama bir fotoğrafı açtıktan sonra fotoğraf sekmesinde siyah renk yerine resmin kendisinin gelmesi 30-60 sn aralıklarında bir zaman alıyor. Şuana kadar bazı durumlar yüzünden sadece 1 bilgisayarım oldu ve o da bir laptoptu. Sonuç olarak sistem ve donanımla alakalı neredeyse hiç bilgim yok. Babamın ufak notebookunda aynı şeyler açılınca bu kadar kasma almıyordum bu yüzden kafama takıldı. Artı LoL, Hades gibi 4 GB gereksinimi olan ve altı oyunlarda neredeyse hiç FPS düşüşü yaşamıyorum. FPS her şekilde 60 veya üstünde oluyor. Biraz uzun oldu ama şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi günler.
(Herhangi bir SS veya konu hakkında işe yarayacak bir görüntü istenirse atarım.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaspersky kullanabilirsiniz CPU Z'ye gerek yok bence olay RAM'le alakalı.
demin şu 9 nesne işlenemedi şeyine basınca trojan.win32.miner ve miner.gen fakan yazan şeyler gördüm ama şimdi oraya basınca bildirşm merkezi açtığı için ss yerine yazarak iletiyorum

Dosya Ekleri

• IMG_20210108_011211.jpg
    IMG_20210108_011211.jpg
    167,9 KB · Görüntüleme: 27
Demin şu 9 nesne işlenemedi şeyine basınca trojan. Win32.miner ve miner.gen fakan yazan şeyler gördüm ama şimdi oraya basınca bildirşm merkezi açtığı için SS yerine yazarak iletiyorum.

Bence bir format at çok karışık gibi etraf. Önemli olan dosyaları yedeklemeyi unutma.

Sana şöyle örnek verebilirim. Dolu bir bardağı taşımak zordur, ama boş bir bardağı taşımak daha kolaydır. Misal depolama alanın bitmek üzereyse bardağın dolduğunu unutma. RAM için de örnek vereyim 250 ML suyu 275 ML'lik bir kapta mı yoksa 400 ML'lik bir kapta mı taşımak daha kolaydır. Bu örnekler sadece bilgisayarı hızlandırmak içindir. FPS arttırmak içi değildir.

Yeni konular

Geri
Yukarı