Dizüstü bilgisayarda GPU'yu devre dışı bırakma

Müteferric

Hectopat
Daha fazla  
Herkese kolay gelsin.

Öncelikle Dizüstü Bilgisayarım: Dell N4050
Dahili Grafik kartı: Intel HD Graphics 3000
GPU: ATI Radeon HD 6470
Şu anki İşletim Sistemi sürümü: Windows 10.

Özet: Windows 10'da her ne kadar ATI'yi aygıt yöneticisinden devre dışı bıraksam da ve Windows 10'da sistem ayarlarından otomatik aygıt sürücüsü yüklemeyi iptal etsem de, yüklese bile devre dışı bıraksam da, 1-2 gün sonra Windows otomatik olarak ayarları mı ne değiştiriyor, ve ATI'yi yüklüyor, devre dışı bıraksam bile tekrar aktif ediyor. Buna bir çözüm yok mu?

Detaylı anlatım:
Son 1.5 yıldır Ati sürücüsü ''atikmpag.sys'' sorunu veriyor. Oyun oynamadığım için, Windows 7'deyken ATI GPU'yu devre dışı bırakmıştım Intel HD Graphics ile yoluma devam etmiştim. Sürücü güncelledim falan, bir işe yaramadı. Sonrasında şu konuyu okumuştum;
[Çözüm] VIDEO TDR FAILURE, VIDEO TDR TIMEOUT DETECTED Mavi Ekran
ama tüm denilenleri yaptığım halde bir işe yaramadı.

Temmuz ayında Windows 10' geçtiğimde, tüm sürücüler baştan yüklendi. 1-2 açılışta ATI GPU sorun çıkarmıyordu, ama sonrasında çıkarıyordu. Bir gün çalışıyor, bir gün çalışmıyordu. Gene yukarıdaki konudakileri yaptım, DDU ile ikisini de sildim yükledim vesaire. Ama çözülmedi. Ben de o zamandan bu zamana ATI GPU'yu devre dışı bırakıp öyle kullanıyordum, ama tabi 1-2 günde bir Windows yine ATI'yi aktif edince, tekrar Güvenli moda girip, devre dışı bırakıp, normal bir şekilde açıyordum.

5 gün önce SSD'ye geçince, Windows'u sıfırdan kurdum (harddiskten klonlama yapmadım). Ama gene güncelleştirmeler sırasında Intel yüklenince sorun yok, çözünürlük ekranın desteklediği en iyi ayarlara geçiyor ama iki saniye sonra ATI de yüklenince gene siyah ekran ve sonrasında mavi ekran (atikmpag.sys).

Her ne kadar Windows sıfır olsa da gene yukarıdaki konudaki denilenleri yaptım, yalnız o konuda gözden kaçan bir şey var. DDU ile sürücüleri silince, grafik kartlarının adı Microsof Görüntü Bağdaştırıcısı oluyor. Ve En güncel Intel HD Graphics 3000 sürücüsünü indirsem de ''bu sistem, yazılımı yükleme gereksinimlerini karşılamıyor'' diyor. Bu nedenle yükleme işlemini yine Windows Update ile yapmak durumunda kalıyorum ki, o da ATI'yi de yüklüyor. Ve abra kadabra. Yine atikmpag.sys hatası alıyorum.

Şu an, sadece Intel HD Graphics aktif. Çünkü ATI sürücüsünü kaldırdım ve ATI ''Microsoft Görüntü Bağdaştırıcısı'' şeklinde devre dışı bırakılmış olarak duruyor. Ama Windows bunu yine yükleyip aktif hala getirip gene atikmpag.sys sorunu getirebilir karşıma.

Bu yüzden, artık atikmpag.sys sorunun çözmekten geçtim, nasıl ATI'yi uzun süreli devre dışı bırakabilirim diye bir çözüm aramaktayım.

Şimdiden yardımcı olacaklara teşekkür ederim.

Denetim Masası, Aygıtlar ve Yazıcılar'dan PC'nizi seçip otomatik güncellemeleri kapat seçeneğini denemiş miydiniz? Muhtemelen denemişsinizdir. Bunun dışında, otomatik ATI güncellemesinin nasıl kapatılabileceği hakkında bir bilgim yok.
Bir de şunu deneyin. Gerçi ben bunu denemezdim. Çünkü her zaman yenilikçi bir insanımdır. ATI'nin eski sürümlerinden birini kullanmayı denediniz mi? Bahsettiğiniz arızaya rastlamama imkanınız var çünkü biraz araştırdım.
Bir yol daha var. Fakat bunun için ATI'nin son sürümünü indirmiş ve aktive halde tutmuş olmanız gerek.
Bu yol otomatik ATI güncellemelerini kapatmakla alakalı değil de, ''atikmpag.sys'' sorununun çözümü ile ilgili.
ATI'nin son sürümünü indirdikten ve aktive ettikten sonra şu adrese gidin. C:\Windows\System32\drivers.
atikmdag.sys dosyasını bulun. Ve adını atikmdag.sys.old olarak değiştirin.
ATI'nin sürücü klasörüne gidin. Ve atikmdag.sy_ dosyasını bulun.
Bu dosyayı masaüstünüze yapıştırın.
Bu dosyayı bulamazsanız başlangıç panelinden aratın.
Masaüstüne yapıştırdıktan sonra CMD ekranını açın.
chdir desktop komutunu girin.
Sonra aşağıdaki iki komuttan herhangi birini girip enter'a basın.
expand.exe atikmdag.sy_ atikmdag.sys
expand -r atikmdag.sy_ atikmdag.sys
Süreç tamamlandıktan sonra yeni atikmdag.sys
dosyasını masaüstünüzden şu adrese yapıştırın.
C:\Windows\System32\Drivers
Bilgisayarınızı restart yapın ve sorunun çözülmüş olması gerekiyor.

Öncelikle teşekkür ederim detaylı anlatımınız için.
Otomatik güncellemeleri kapat'ı yaptım. Tabi denetim masasi>sistem>gelişmiş sistem ayarları sekmesinden, donanıma girip, aygıt yükleme ayarları'ndan yaptım. Ama dediğim gibi, mesela bir güncelleme geliyor Windows'a, hani bilgisayarı kapatırken olur ya, onun gibi.Sonrasında bilgisayarı açınca bir bakıyorum yine sorun, çünkü hem yüklüyor hem de ''devre dışı'' yapsam bile tekrar devreye sokuyor.

Atikmdag.sys'i değiştirme işlemini Windows 7'de iken, ve Windows 10'a ilk geçtiğim zamanlarda yapmıştım. Bir işe yaramamıştı bende. Şimdi SSD üzerine temiz kurulum yaptıktan sonra, denemedim. Çünkü ben artık Ati'den geçtim. Tüm günümü veriyorum, ve çözemeyince stres oluyorum. Daha önce denediklerimi tekrar yapasım gelmiyor.

Eski sürücüyü yüklemeyi dediğiniz gibi deneyebilirim. Ama dediğim gibi, yine bir gün bilgisayarı açtığımda Windows onu gene güncelleyecek ve tekrar yeni sürüm gelecek üstüne. O yüzden önce Windows'un güncellemesini kaldırmam lazım bu öneriniz için. Ve yine dediğim gibi, zaten Windows'un kendi kendine güncellemesini kaldırabilsem, ATI'yi kurmama gerek kalmaz, çünkü Intel HD Graphics bana yeterli.

Tekrar teşekkür ederim önerileriniz için, bir ara boş bir günümde, şu atikmdag.sys değiştirme yöntemini bir kez daha deneyeceğim.

Öncelikle teşekkür ederim detaylı anlatımınız için.
Otomatik güncellemeleri kapat'ı yaptım. Tabi denetim masasi>sistem>gelişmiş sistem ayarları sekmesinden, donanıma girip, aygıt yükleme ayarları'ndan yaptım. Ama dediğim gibi, mesela bir güncelleme geliyor Windows'a, hani bilgisayarı kapatırken olur ya, onun gibi.Sonrasında bilgisayarı açınca bir bakıyorum yine sorun, çünkü hem yüklüyor hem de ''devre dışı'' yapsam bile tekrar devreye sokuyor.

Atikmdag.sys'i değiştirme işlemini Windows 7'de iken, ve Windows 10'a ilk geçtiğim zamanlarda yapmıştım. Bir işe yaramamıştı bende. Şimdi SSD üzerine temiz kurulum yaptıktan sonra, denemedim. Çünkü ben artık Ati'den geçtim. Tüm günümü veriyorum, ve çözemeyince stres oluyorum. Daha önce denediklerimi tekrar yapasım gelmiyor.

Eski sürücüyü yüklemeyi dediğiniz gibi deneyebilirim. Ama dediğim gibi, yine bir gün bilgisayarı açtığımda Windows onu gene güncelleyecek ve tekrar yeni sürüm gelecek üstüne. O yüzden önce Windows'un güncellemesini kaldırmam lazım bu öneriniz için. Ve yine dediğim gibi, zaten Windows'un kendi kendine güncellemesini kaldırabilsem, ATI'yi kurmama gerek kalmaz, çünkü Intel HD Graphics bana yeterli.

Tekrar teşekkür ederim önerileriniz için, bir ara boş bir günümde, şu atikmdag.sys değiştirme yöntemini bir kez daha deneyeceğim.
Tekrar merhaba. Bugün atikmdag.sys değiştirme işlemini denedim, sonuç yine ayni. Olumsuz.
Donanımı DDU ile sildim, sonra Crimson sürücüsünü kurmak istedim, sorun çıkardı. Ben de aygıt yöneticisi>görüntü bağdaştırıcılarından Ati gpuyu bulup (biri intel ise, microsoft görüntü bağdaştırıcısı Amd tabi), sürücü yazılımını klasörden yükle deyip Crimson klasöründen yükledim. Sonrasında Win32 driver klasöründeki atikmdag.sys'yi old yaptıktan sonra, Crimson dosyasının içindeki (kurulmuş değil, indirmiş olduğum dosyadaki, çünkü bir tek orada vardı atikmdag.sy_) atikmdag.sy_ dosyasını dediğiniz yöntemle formatlayıp win32 driver dosyasına attım. Ama restart sonrası sonuç yine siyah ekran ve sonrasında mavi ekran, video failure atikmpag.sys. Aynı işlemleri atikmpag.sys dosyasına da yaptım, o da işe yaramadı.

Ben de Ati'yi yine devre dışı bıraktım.

dmp dosylarını versen daha iyi olur ilk olarak. Unifl sürücüsü dener misin ? Isı değerleri nasıl bu arada.
Bilgisayara geçince dmp dosylarını paylaşacağım. Unifl sürücüsünün ne olduğunu bilmiyorum, ama araştırıp onu da yüklerim (bunu zamanım olunca yapacağım). Isı değerleri konusunda, şu an detaylı birşey söyleyemem fakat, bilgisayarı aşırı ısıtan şeyin ana sebebi olarak bu Gpu'yu düşünmüyor değilim. Sizi cevapsız bırakmamak adına şimdilik bu mesajı yazdım, ama detaylı cevapları bilgisayara geçince yazacağım.

dmp dosylarını versen daha iyi olur ilk olarak. Unifl sürücüsü dener misin ? Isı değerleri nasıl bu arada.
Dmp dosyalarını buldum, ama açamadım. Açmaya yarayan programı bulup, açıp, resim olarak yükleme işlemini yapmak isterim, fakat önce önerdiğiniz Unifl sürücü kurma işlemini yapıyor. İndiği anda yükleme işlemine geçeceğim.

Açmayacaksın zaten upload edip paylaşacaksın.
Açmaya çalışmadan en başta, zaten paylaşmaya çalıştım. Cevap kısmında sadece resim ve medya paylaşma seçeneği olduğu için, resim formatında yüklerim dedim.
http://www.mediafire.com/file/k82jtlyrcjtma6a/Minidump_dosyaları_Müteferric.zip

Sağolsun Cyberilhan bu konuyu paylaştı. Şimdi yapıyorum denilenleri.

Gelişme 1.
Unifl sürücüyü aynen gösterildiği gibi kurdum, Intel sürücüsü yüklendi, ama Amd sürücüsünü yüklerken daha %20 olmadan siyah ekran oldu, ve yine atikmpag.sys hatası ile mavi ekran çıktı.
Sizle paylaştığım Dmp dosyaları bunu içermiyor.

Bana donanımsal bir sorun gibi geldi. Bir teknik servise versen iyi olur.
Konunun başında da yazdığım gibi, oyun oynamadığım için Amd gpu benim intel hd ile olan rahatımı bozmasın yeter. Ki zaten, bilgisayar gibi eşyaların garantiye gittiğinde bir tarafın çözülüp başka tarafın bozulduğunu tecrübe ettiğim için, zorda kalmadıkça ve/veya gözden çıkarmadıkça servise yollamıyorum. Teşekkür ederim yardımın için.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı