Dizüstü bilgisayarda işlemci çekirdek sayısını artırmak

Riqhtful

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sizce sağlıklı olur mu? Isı artışı veya ömrünün kısalması gibi faktörler olur mu ve olursa yapmaya değer mi?

Tabii ki istediğin işlemciyi alıp koyamazsın. Soketine uygun bir işlemci seç ve sonra anakartına yerleştir. Eğer termal macununu ekleyip fanınızı temizlediğinizde işlemcinizi aşırı zora sokmazsanız bir sorun olmaz. Son olarak işlemci modelini atar mısın?
Çekirdek sayısını nasıl arttırmayı planlıyorsunuz?
İşlemci değişikliliği.

Çekirdek sayısını nasıl arttırmayı planlıyorsunuz?
MSconfig ile 2 olan çekirdek sayısını, 4'e çıkarmaya çalışmak desem. İşlemci, Intel i5-4200U. İşlemci 2 tane çekirdeği kullanıyor, geri 2 çekirdek boşta ve diğer 2 çekirdeğin aktif olmasını sağlamak için bunu yapıyorum.
Tabii ki istediğin işlemciyi alıp koyamazsın. Soketine uygun bir işlemci seç ve sonra anakartına yerleştir. Eğer termal macununu ekleyip fanınızı temizlediğinizde işlemcinizi aşırı zora sokmazsanız bir sorun olmaz. Son olarak işlemci modelini atar mısın?

İşlemci değişikliliği.
Laptop benim değil. Arkadaşıma ait. Son zamanlardır kasma gibi durum olduğunu söylüyordu. Baktığımda işlemci 2 çekirdek kullanıyor. Halbuki işlemci 4 çekirdekli.

Net bilgiler paylaşmadığın için genel bilgi vereceğim. Anakarta uyumlu daha yüksek bir işlemci alıp taktığında; havalandırma sorunu yaşayabilir aşırı ısınmayla karşılaşabilirsin. Aşırı ısınıp sorun çıkartabilir. Voltaj yetmeyebilir şarj aleti yeterli gücü sağlayamayabilir, performanstan düşer.

MSconfig ile 2 olan çekirdek sayısını, 4'e çıkarmaya çalışmak desem. İşlemci, Intel i5-4200U. İşlemci 2 tane çekirdeği kullanıyor, geri 2 çekirdek boşta ve diğer 2 çekirdeğin aktif olmasını sağlamak için bunu yapıyorum.
1611661602592.png

Dostum işlemcin zaten 2 çekirdek.

Orayla oynamanı önermem bilgisayara zarar verebilirsin.
Hocam, masaüstü kullandığımdan dizüstü ile çok bilgim yok. Bu arada bilgisayar benim değil arkadaşıma ait ve ondan o ayarı değiştirmesini isteyecektim. Size anlatamadığımdan mıdır yoksa başka sebepten midir bilmem ama sanki bilgisayar bana ait gibi söylüyorsunuz. Umarım anlamışssınızdır. Amacım kötülemek değil yanlış anlaşılmayı düzeltmek. Durumu 1-2 mesaj önce izah ettim.

Geri
Yukarı