Dizüstü bilgisayarın ekran kartı fırınlanırken nelere dikkat edilmeli?

ChaosBoost

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Selam. Laptop ekran kartım çip arızası var. Gözden çıkardım artık yapmaya hazırım.

Fırını 200 dereceye getirip anakarttaki işlemciyi vesaire plastik parçaları çıkarıp kalan yerleri alüminyum folyo ile sarmayı düşünüyorum. Başka bir şey yapmam gerekiyor mu?
GPU'ya lehim pastası sürmeli miyim?
Fırın fanlı mı, fansız mı olmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İsi
Videolarda 180-200 derece arası diyorlar hocam fırın için.
Sizin dediğiniz işlem ısı tabancasi değil mi? Maalesef bende yok.
O zaman yapmayın soğuk lehimlerim erimesi ve tekrar çatlakları doldurması lazım oda anca 350 400 derecede olur.
200 derece sadece ısıtır ama erimez.
Isındığı için belki 1 -2 kez görüntü verir sonra açılmaz. Ama fırının diğer parçalara verdiği zarar özellikle elektrolit kondansatörlere kalıcı olur.

Hocam zamanında benzeri bir şey yapmıştımda 350-400 derece fazla değil mi amacımız eritmek değil sonuçta 😀
Videolarda patatesten telefon şarj edende var. Soğuk lehimler erimeden nasıl olacak? Kaldiki bu yöntem bile tam çözüm değil geçici.

Son düzenleme:
İsi
O zaman yapmayın soğuk lehimlerim erimesi ve tekrar çatlakları doldurması lazım oda anca 350 400 derecede olur.
200 derece sadece ısıtır ama erimez.
Isındığı için belki 1 -2 kez görüntü verir sonra açılmaz. Ama fırının diğer parçalara verdiği zarar özellikle elektrolit kondansatörlere kalıcı olur.

Videolarda patatesten telefon şarj edende var. Soğuk lehimler erimeden nasıl olacak? Kaldiki bu yöntem bile tam çözüm değil geçici.
1-2 Kere görüntü verir dediniz hocam ama aklıma takıldı, benim harici ekran kartı (7400M) AMD aynı zamanda APU sağlam olan kart da AMD (APU 6620G) şimdi ben sürücüyü kuruyorum otomatik olarak ikisi de AMD olduğu için sorunlu (7400M sürücüsü de kuruluyor) (Aygıt yöneticisinden kaldırmak, devre dışı bırakmak işe yaramıyor. Ayrıca BİOS ayarı yok) sürücü kurulunca bazen kart çalışıyor oyun vs oynanıyor fakat kapatıp açınca gidiyor sistem. Açılırken siyah ekranda kalıyor. Bazen de kurulurken direkt siyah ekranda bekliyor. Sizce çip sorunu mudur?

Kesin bilemeyiz ama bilgisayar çalışıyor ekrana görüntü gelmiyorsa veya çalışıyorken görüntü gidiyorsa genellikle cip arızası düşünülür.cip arizasinin tek çözümü iyi bir yerde reballing yapılmasıdır. Ama onunda fiyatı çok ucuz değil.

Kesin bilemeyiz ama bilgisayar çalışıyor ekrana görüntü gelmiyorsa veya çalışıyorken görüntü gidiyorsa genellikle cip arızası düşünülür.cip arizasinin tek çözümü iyi bir yerde reballing yapılmasıdır. Ama onunda fiyatı çok ucuz değil.
Peki hocam son bir sorum olacak kusura bakmayın.
Şimdi zaten sürücü kurulmadigi için dizi filmler falan da tam çözünürlükte açılmıyor o yüzden kullanamıyoruz.
Laptop da eski zaten ve bayağı hırpalanmış. Kenarına silikon falanla tutturmustuk zamanında şarj yerini, yani beni 1 sene götürse şu an borçlar bitse yenisini alırım.

Sorun şu hocam Fırını en yüksek dereceye fansız önceden ısıtıp mi koyayım sizce? (çünkü YouTube'de falan 180 200 arasına getirip 1 sene 6-7 ay kullananlar var) Ve anakartin gereksiz yerlerini folyo ile kaplayayim mi?

Ben fırında hic denemedim. Deneyeni de gormedim. Sıcak hava tabancasıyla çok denedim. Kesin sayı veremem ama bir çoğu tekrar bozuldu. Bozulmadığını dusunduklerimde belki de geri getirmedi.
Yani sonuç olarak çok sağlıklı bir yöntem değil. Mutlaka yapmak istiyorsanız da chipin etrafına biraz flux sürüp deneyin.
Çünkü her durumda çöp olacak en azından aklınızda kalmaz.:)

Geri
Yukarı