Dizüstü bilgisayarlar niye gün geçtikçe performansını kaybeder?

Ranger1

Hectopat
Merhabalar. Dizüstü bilgisayarım HP Pavilion, arkasındaki yazılar silindiği için modelini yazamıyorum, ekran kartı GT630M, 2 GB 6-7 yıl oldu satın alalı ve aldığım sıralarda kur 1,7 TL idi.

O zamanlar DOTA2'yi full ayarlarda 50-60 FPS performansta oynayabiliyordum. Crysis 2'yi full ayarlarda 25 FPS üzeri çok güzel bir şekilde oynayabiliyordum. Şu an ise Crysis'i açabileceğine bile şüphe ile yaklaşırken, DOTA2'yi tüm ayarları minimumda tutarak anca 25 civarlardında tutabiliyorum FPS'yi, hatta Team Fight'larda kasıyor.

Sorum şu; aynı oyun, aynı donanım; PC'lerdeki genel olarak yıllar boyu bu denli performans düşüşünün nedeni nedir, nelerdir?

Ayrıntılı teknik bilgi verebilecek varsa sevinirim, çok merak ettiğim bir konu, PC'lerde niye böyle olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Artık performanslar düşmüyor, oyunlar ve grafikler gelişiyor.

Güncellemeler performansı düşük tutarak daha stabil çalışmasını sağlıyor. Eski zamanlarda olan hatalar gideriliyor. Böylelikle günden güne her bilgisayar eskiyor.

Merhabalar. Dizüstü bilgisayarım HP Pavilion, arkasındaki yazılar silindiği için modelini yazamıyorum, ekran kartı GT630M, 2 GB 6-7 yıl oldu satın alalı ve aldığım sıralarda kur 1,7 TL idi.

O zamanlar DOTA2'yi full ayarlarda 50-60 FPS performansta oynayabiliyordum. Crysis 2'yi full ayarlarda 25 FPS üzeri çok güzel bir şekilde oynayabiliyordum. Şu an ise Crysis'i açabileceğine bile şüphe ile yaklaşırken, DOTA2'yi tüm ayarları minimumda tutarak anca 25 civarlardında tutabiliyorum FPS'yi, hatta Team Fight'larda kasıyor.

Sorum şu; aynı oyun, aynı donanım; PC'lerdeki genel olarak yıllar boyu bu denli performans düşüşünün nedeni nedir, nelerdir?

Ayrıntılı teknik bilgi verebilecek varsa sevinirim, çok merak ettiğim bir konu, PC'lerde niye böyle olur?
Sisteminizi alalı 6-7 yıl olmuş içini açıp temizlemediyseniz ve bakımı yapılmamış ise gayet normal. Termal macun ve fan temizliği önemli özellikle dizüstü bilgisayarlar için.

Merhaba. Bunun birkaç sebebi var.
1-Oyunlara gelen güncellemeler
Oyunlar güncelleme aldıkça grafiklerde vs. iyileştirmeler yapılır ve bu ekran kartını daha fazla zorlamaya başlar. Bu sebeple fps düşüşü olur.
2-Bilgisayarın rutin temizliği - termal macun değişimi
Bilgisayar bakımını uzun süredir yapmadıysanız işlemci ve ekran kartı bloğundaki macun kurumuştur ve fanlarınız fazlasıyla tozlanmıştır. Bu da bilgisayarda aşırı ısınmaya ve buna bağlı olarak sistemin soğuyabilmesi için frekans düşürmesine sebebiyet verir. Sonuç olarak yine fps düşüşü olur.

Aynı oyun mu? O oyunlara neredeyse haftada bir genelde ayda bir güncelleme geliyor ve sizin bildiğiniz 6-7 yıl önceki oyun o oyun değil. Oyunları da genelde daha yeni nesil işlemciler, ekran kartları için güncelliyorlar ve eskilerin performansları düşüyor. Olan sadece bu. Ama temizlik ve varsa SSD ve Ram takviyesi yapabilirsiniz.

Cevaplar için teşekkürler anladım. Temizliği ve macun değişimini düzenli olarak yapıyorum.RAM ve SSD takviyesi konusunda doğru söylüyosunuz ama yeni sistem aldığım için oraya takviye yapmak istemiyorum merak ettim sadece tekrar teşekkürler.

Cunku sicaklik. En kral laptop bile 1 sene icinde termal throttling yasamaya baslar, performans duser.
Windows'un kendisi de zaten yaslanmayi beceremeyen bir isletim sistemi. Zaman icinde yavaslar, agirlasir. Laptop sogutucu diye bir seyin var olmamasi gerekiyordu ideal dunyada ama malesef kendi kendini duzgun sogutabilen laptop sayisi bir elin parmaklarini gecmiyor, eger bu oyun laptobu ise.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı