Rehber Dizüstü cihazların pil sağlığı nasıl korunur?

Pili %100 doldurup daima fişte kullanıp haftada bir pil boşalt-doldur işlemi yapmayı düşünüyorum. Pilin ömrünü uzatma konusunda yararlı bir etkisi olur mu bu yaptıklarımın.
%100 değil, %80 lerde şarj kesilmelidir..
Haftada bir veya 15 günde bir kez de, boşaltılıp doldurma yapılırsa en uygun olur.
Samsung ve Toshiba firmalarının pil koruma politikaları yıllardır böyledir.

%100 değil, %80 lerde şarj kesilmelidir.
Haftada bir veya 15 günde bir kez de, boşaltılıp doldurma yapılırsa en uygun olur.
Samsung ve Toshiba firmalarının pil koruma politikaları yıllardır böyledir.
Evet aslında en doğrusu %80'de şarj kesilmelidir. Hatta bunu bir mesajımda altını çizerek belirtmiştim. Fakat dizüstü cihazların pil seviyesini kontrol etmek akıllı telefonlara göre biraz daha güç olduğu için konuyu bu zor detayla pek şişirmek istemedim.

Telefon nasıl şarj edilmeli?

Evet aslında en doğrusu %80'de şarj kesilmelidir. Hatta bunu bir mesajımda altını çizerek belirtmiştim. Fakat dizüstü cihazların pil seviyesini kontrol etmek akıllı telefonlara göre biraz daha güç olduğu için konuyu bu zor detayla pek şişirmek istemedim.

Telefon nasıl şarj edilmeli?
Şimdi çok karışık bir durum ama bu.
Oyun oynamam için, adam gibi performans almak için fişe takmam gerekiyor fakat ben 80'de bırakıp şarja takıp oyun oynamaya başladığımda o batarya mecbur dolacak.
Ben şunu yapıcam hafta başı doldurucam 100'de tutucam ondan sonra ne iş yaparsam fişe takılı yapıcam hafta sonu pili boşaltıcam en mantıklı senaryo bu olur sanırım.

@Murat Burç

İşte bende bunun zorluğunu baz alarak notebooklar için %80'de şarj bağlantısı kesilmelidir detayını eklemedim.

Hafta başı dolduracağım %100'de tutacağım ondan sonra ne iş yaparsam fişe takılı yapacağım. Hafta sonu pili boşaltacağım. En mantıklı senaryo bu olur sanırım.

Evet en mantıklısı bu.

Bazı şeyler ilmine göre tartışılmıyor veya sunulmuyor.
Li-İon pillerin en büyük dejavantajları ''CYCLE'' ömürleridir.
Ni-Mh pillerde bu ömür 1000 defa civarı olup, Li-İon pillerde max 500 defadır.
Devamlı kullanılıp şarj edilen bir Li-İon pil, en iyi şartlarda max. 500 defa boşaltılıp şarj edilebilir. Tam doldurulan bir pilin, şarjı yeniden elektriğe bağlandığında şarj kontrolcüsü tarafından yeniden şarj ediliyorsa, o pilin 1 cycle ömrü harcanıyor demektir.
Bu durum şu gerçekliği belirtmektedir.
Cep telefonlarında daimi bir kullanım sözkonusudur. Daimi kullanımlarda ne denli uzun sürede şarjı tekrar edersek, pilin ömrü o denli uzun olacaktır. Bunun matematiksel açıklaması ise pilin kaç günde bir şarj edilip tam anlamıyla boşalması demektir. Yani telefonun kapanıncaya kadar pil ile kullanılabilmesidir. %10 luk bir kalan batarya süresi, bazı telefonlarda 2 gün stanby süresi demektir. Toplam kullanım ömürlerinden şarj başına 2 şer günü düştüğümüzde, 5 yıl kullanmamız gereken bir süreyi 3-4 yıla düşürmüş olmaktayız.
Dizüstü pillerde ise daimi bir kullanım sözkonusu değildir. Piller genelde dolu olarak hazırda bekler. Tek kullanım alanı elektrik kesintilerinde veya seyehat esnasında olmaktadır.
Daimi olarak kullanımda olmayan pillerin ömürlerinin bitmesinde, bazı kriterler kendilerini göstermektedir.
  • Pil koruma devresi. Elektronik olarak bazı bileşenler ile pillerin şarj seviyelerinin kontrol edilebilmesidir. Genellikle %80 civarı şarj edilmiş piller, en ideal doluluk bekleme süresindedirler. Bu yöntemin doğruluğu ise, PC kapatılıp prizden çekildikten sonra, yeniden prize takıldığında pillerin şarj edilmemesidir. Yani piller %80 şarj edilip korumaya alınıyor demek, her durumda doğru değildir. Pil koruma ekipmanları, yeniden elektriğe bağlanıldığında %80 şarj edilmiş bir pili yeniden şarj ediyorsa, o pil korunmuyor demektir.
  • Pillerin hantallaşmasının önüne geçilmesi. %80 gibi optimal seviyede şarj edilip doğru uygulama uygulansa bile, pil hücrelerinde bazı oksidasyonlar oluşmaktadır. Bunun tek önlemi ise, belli periyotlarda pilleri tam anlamıyla boşaltarak yeniden şarj etmektir.
  • Isı faktörü. Li-İon pillerin en büyük düşmanı ısıdır. Aşırı ısınan veya sıcak ortamlarda kullanılan piller ömürlerini daha çabuk bitirirler.
  • Memory efekt. Li-İon pillerde bu olay olmaz denilse de, kimya kurallarına aykırıdır. Tam olarak kullanılmayan pillerde kalan aktif hücreler oksidasyonlardan dolayı artık kullanılamaz hale gelmektedir. Ni-Mh pillerde memory efektin oluşması birkaç üstüne şarj ile oluşabilirken, Li-ion pillerde bu olay daha fazladır. Ama olmuyor diyerek te tam boşaltılmamış pillerin şarj edilmesi doğru değildir.
  • Memory efect'in sıfırlanabilmesi için piller tam anlamıyla boşaltılır. +4 ila +8'C civarı soğuk havada (Buzdolabı yumurtalık bölümü)12 saat civarı bekletilir. Çıkartıldıktan sonra oda sıcaklığına gelen piller max. seviyede şarj edilirse memory efekt nispeten azalacaktır. Aşırı memory efect oluşmuşsa (Pillerin %20 ve civarı kapasitesi varken bile elektrik kesintisinde PC'nin anında kapanması olayı) serin yerde bekletilip yeniden şarj etme, birkaç kez üst üste yapılabilir.

Peki arkadaşlar konu ile pek alakalı değil fakat pil meselesi olduğu için buradan soruyorum.
3 sene sonra falan laptopun pilini ücretini verip değiştirtmek istediğimde Dell servisi bana yardımcı olur mu yoksa bu cihaz eskidi artık pil elimizde bulunmuyor deme ihtimalleri var mı?

Peki arkadaşlar konu ile pek alakalı değil fakat pil meselesi olduğu için buradan soruyorum.
3 sene sonra falan laptopun pilini ücretini verip değiştirtmek istediğimde Dell servisi bana yardımcı olur mu yoksa bu cihaz eskidi artık pil elimizde bulunmuyor deme ihtimalleri var mı?

Muhtemelen öyle derler. Ama N11, Gittigidiyor ve Aliexpress gibi sitelerde çoğu batarya mevcut.

benim cihazım Samsung
NP300E5A-S07TR modeli 2012 yılında aldım cihaz şarjı otomatik olara %80'e kadar dolduruyor(istersen fulletebiliyorsunda) pil ömrünü korumak için oldugunu belirtiyior ve ben bu kadar yıl boyunca bu pc yi hep bataryası üzerinde kablosu takılı sekilde kullandım. günlerce kapatmadıgım zaman oldu ama hala şarjı cok iyi durumda oynun oynarsam yarım saatte bitiyor ama internette film felan izlediğim zaman 1 saati rahat görüyor geçiyor bile. heleki internet felan değilde office programı felan kullanırsam world excell gibi 1.30 saat çalıştıgını biliyorum tez yazarken deneyimledim :D bence olay tamamen full şarj yapmamaktan geçiyor.

Dosya Ekleri

• upload_2017-11-12_21-28-49.png
    upload_2017-11-12_21-28-49.png
    8,8 KB · Görüntüleme: 182
Ben şarj dolu olduğunda çıkarıyorum sonra uyarı verdiğinde tekrar takıyorum oyunlarda da aynı şekilde yapıyorum bu batarya ve performans açısından sorun teşkil eder mi? Laptop'u çok fazla mobil olarak kullanmıyorum zaten %90 aynı yerde duruyor ve saatlerce açık kalıyor. Ben nasıl kullanayım bu Laptop'u bir öneriniz var mı? Neredeyse 2 yıldır bu şekilde kullanıyorum ve pil ömrü ve performans ilk aldığımdan çok farklı değil hala.

Ben şarj dolu olduğunda çıkarıyorum sonra uyarı verdiğinde tekrar takıyorum oyunlarda da aynı şekilde yapıyorum bu batarya ve performans açısından sorun teşkil eder mi? Laptop'u çok fazla mobil olarak kullanmıyorum zaten %90 aynı yerde duruyor ve saatlerce açık kalıyor. Ben nasıl kullanayım bu Laptop'u bir öneriniz var mı? Neredeyse 2 yıldır bu şekilde kullanıyorum ve pil ömrü ve performans ilk aldığımdan çok farklı değil hala.
Yaptığınız senaryo aslında doğru fakat doldur boşaltı bu kadar sık yapmamanız gerekli. Cihaz %100 seviyesine ulaştığı zaman haftada bir güç kablosunu çekip %5 %10 seviyesine indirip tekrar güç kablosunu bağlamanız yeterlidir. Bu senaryoyu haftada bir tekrarlarsınız pil hücrelerini daha az yıpratıp güç depolama yeteneklerinin daha zinde olmasını sağlarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı