Dizüstü için termal pad kalınlığı ne olmalı?

Orhan Koçyiğit

Hectopat
Daha fazla  
Eski bilgisayarım olan Acer 6930G modelinden olabildiğince yüksek performans almak için elden geçireceğim. Hem kaybım çok büyük olmayacağı hem de benim için hobi gibi olacağı için kendim yapmak istiyorum. Tüm sorularıma cevap bulabildim ama GPU ve CPU dışındaki thermal pad ile soğutulan bölgelere ilişkin çözüm bulamadım.
Bu konu sadece acer için değil diğer üreticiler için de geçerli olmak üzere sanki saklı bilgi. Hiçbir üreticinin sayfasında soğutma için hangi kalınlıkta padin kullanıldığı yazmıyor. Endişem fazla kalın bir pad kullanırsam soğutucunun dengesini bozmak; GPU'nun ve hatta belki CPU'nun soğutucu ile arasında mesafe kalmasına sebep olmak.
Konu hakkında tecrübesi olanların yardımını rica ederim.
Şimdiden teşekkür ederim.

Not: Yaptığım araştırmalar süresince masaüstü bilgisayarların tüm bileşenleri en ufak ayrıntısına kadar konuşuluyor ve birçok alternatif ürün var iken dizüstü bilgisayarlar için kaynakların ve çeşitliliğin azlığı dikkatimi çekti. Dizüstü bilgisayarların üretici firmaları dahi BIOS ayarları ile ürünü sınırlandırıyor ve donanımsal olarak mümkün olan kapasiteyi dahi kullanmaya izin vermiyorlar. Bunu aşmak için bilgilerin daha yoğun paylaşıldığı ve benim keşfedemediğim bir yer mevcut ise ayrıca paylaşırsanız sevinirim.
Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizüstü bilgisayarlar modifiye etmeye ve geliştirmeye açık olmadıkları için çok önemsenmiyor. O yüzden çok fazla kaynak yok. Her modelin soğutma sistemi ve anakart dizaynı ve kasa dizaynı farklı olabildiği için genel bir standart olmasına rağmen her model kendi içinde ufak tefek detaylar ile diğerlerinden ayrılıyor.
Hobi olarak yapacağınızı söylemişsiniz. Açın içini bakın ne var ne yok, ona göre deneme yanılma yöntemi ile yapın. Standart ölçülerde pad kullanırsanız sıkıntı olacağını sanmıyorum. Hem tecrübe kazanmış olursunuz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı