Dizüstü PC'de uzun süre oturmak ömrünü azaltır mı?

Kolesterol sık sık ziyarete gelir.
Orta yaşlarda zayıflayan kaslar yüzünden bel fıtığı masaya oturur.
Orta ve ileri yaşlarda C harfi ile tanışırsın.
Beyaz saçlar erken rezerve yapar.
Orta yaşlarda gözlerde küçük ışıklar dans edip kataraktı dansa davet eder.
Uzun oturmadan dolayı bacak kasları kısalır ve sırt ağrıları haraç keser ve dahası.

Teknoloji gerçekten şans işi geçenlerde hiçbir sebep yokken güç kaynağım yanmıştı ortalama bir markaydı, halbuki yıllarca kullandığım ve markasını bile bilmediğim güç kaynağı yıldırım düşmesinden bile sağlam çıkmıştı.

Herkese merhabalar gececi arkadaşlar :)
benim sorum şu.
Ben günde 6 7 saat arası bilgisayara oturan bir insanım müzik yapmak için FL Studio oyun olarak LoL oynayan bir insanım ve canlı dersler ortalama sıcaklığım 50 derece. Bu uzun süre oturma ömürünü kısaltır mı? Bu soruyu şundan dolayı soruyorum. Laptopum yaklaşık 10 yıllık Dell Inspiron n5110.
Aynı model valorant bile açıyor sıkıntısız. Mühendislik programlarını filan da koparıyor. Ama dersen bir 10 sene daha gider mi? Bilemiyorum. Kullanımına bağlı olarak 6 ayda bir bakım yaparsan 2 sene daha rahat gider diyebilirim. Ayriyetten kucağında kullanma masa da kullan daha uzun bir kullanım için.

Kutusunda dursada eskir kullanmaya bak 24 saat çalışacak şekil yapılıyorlar.
Rich (BB code):
uptime
 04:25:13 up 14:42,  1 user,  load average: 2,55, 2,59, 2,46
Lenovo-IdeaPad-S145-15AST SSD yavaş.

Herkese merhabalar gececi arkadaşlar :)
benim sorum şu.
Ben günde 6 7 saat arası bilgisayara oturan bir insanım müzik yapmak için FL Studio oyun olarak LoL oynayan bir insanım ve canlı dersler ortalama sıcaklığım 50 derece. Bu uzun süre oturma ömürünü kısaltır mı? Bu soruyu şundan dolayı soruyorum. Laptopum yaklaşık 10 yıllık Dell Inspiron n5110.
Bende de eski bir sistem var, sabahlara kadar açık bırakıyorum bir sorun yaşamadım. Tabii ki yaşamayacağım anlamına gelmez :).

Onun dışında tek sorun bilgisayar başında bu kadar uzun zaman geçirmenin doğru olup olmadığı.

Hocam ramazan tam kapanma üst üste gelince 3 saatlik süre oldu 7 saat 1.25 1.50 gözlük kullanıyorum haftaya kontrole gideceğim muhtemelen 2 2.5 derece oldu gözlükler :(
Aynı model Valorant bile açıyor sıkıntısız. Mühendislik programlarını falan da koparıyor. Ama dersen bir 10 sene daha gider mi? Bilemiyorum. Kullanımına bağlı olarak 6 ayda bir bakım yaparsan 2 sene daha rahat gider diyebilirim. Ayriyeten kucağında kullanma masa da kullan daha uzun bir kullanım için.

Yok hocam kucakda kullanmadım hiç hep soğutucu üstü masada durdu. Ve 6 ayda bir temizliğini yapıyorum biraz takıntılı olduğumdan 100TL'lik macun kullanmıştm işlemciye ilk zamanlar 25 derece ile başlıyordu

Geri
Yukarı