Dizüstünde sıvı metal soğutma deneyimi

Sanmıyorum ya ram eklemek garantiyi bozmamalı sonuçta HDD ve ram'i sonradan eklerim diyerek alıyorsun. Bunlar bir opsiyon. iMac gibi paket satılmıyor ki bu.
Ama sıvı metal garantiyi bozar mı ondan bende emin değilim. Bide öyle su gibi akıp gidecek bir madde gibi gelmedi bana.Taşıyorum çok hareket ettiriyorum diyenler falan olmuş. sanmıyorum yani akıp gideceğini.
Hocam izolasyonu sizin gibi yapmayıp daha sağlama nasıl alabiliriz ? Biraz korkuyorum açıkçası da. Sıcaklığa dayanıklı kaliteli bantlar ile yapmayı düşünüyorum geriye de sıvı metali düzgünce uygulamak kalıyor değil mi ?

Hocam izolasyonu sizin gibi yapmayıp daha sağlama nasıl alabiliriz ? Biraz korkuyorum açıkçası da. Sıcaklığa dayanıklı kaliteli bantlar ile yapmayı düşünüyorum geriye de sıvı metali düzgünce uygulamak kalıyor değil mi ?
Benim araştırdığım kadarıyla oje parlatıcı sürüyorlar tüm işlemciye. Bunun için termal gizzy'de böyle bir madde yapmış, büyük ihtimal ısıya dayanıkla daha iyi birşey. öyle birşey alıp tüm işlemci yada ekran kartının üstünü kapatabilirsiniz.

Ve aslında o kadar az sürüyorsunuz kı sıvı metal'i zaten akması bile zor. bir damla ya var ya yok.

Benim araştırdığım kadarıyla oje parlatıcı sürüyorlar tüm işlemciye. Bunun için termal gizzy'de böyle bir madde yapmış, büyük ihtimal ısıya dayanıkla daha iyi birşey. öyle birşey alıp tüm işlemci yada ekran kartının üstünü kapatabilirsiniz.
Aklımda o var ancak çok pahalı. Son çare değilse diğer çözümleri tercih edeceğim.

Bu bant ile düşünüyorum şimdilik.

Aklımda o var ancak çok pahalı. Son çare değilse diğer çözümleri tercih edeceğim.

Bu bant ile düşünüyorum şimdilik.
Bant yapıştıranlarıda gördüm'de elektrik bandı ısınınca bir zararı olur mu bilmiyorum.

Bant yapıştıranlarıda gördüm'de elektrik bandı ısınınca bir zararı olur mu bilmiyorum.
Bu marka bant öneriliyor. Birkaç YouTube kanalında da gördüm. Sıvı metali nereden almıştınız ?

Evet, bayanlar forumda herkes fikir yürütüp, YouTube videolarından görüp yorum yaptığı sıvı metal(Thermal Grizzly Conductonaut)'i denedim.
Ve size şöyle söyleyim:

Mucize beklemeyin.

Bu iş mucizeden öte.
Kullandığınız tüm kaliteli macunları unutun. Hiçbiri bunun yanına dahi yaklaşamaz.
En kalitelisi olsun diye Arctic MX-4 kullanıyordum uzun bir süredir. Arada dağlar var.

Ne klimayı açıp oynama, ne bilgisayarı kaldırma, ne de altına şurasına burasına fan koyma, hepsinden de daha ileri bir soğutma sağladı.

Sistemim:
Clevo P150SM-A
i7-4700mq Intel.
GTX 980M.
16 GB Kingston RAM.
Çift fanlı.

Gözlemlediklerimse şöyle:

İşlemci ısı düşüşü: 15'C (oyunlarda 95-97'leri gören işlemci şimdi 70-80 civarı)
Ekran kartı: 8-10'C (oyunlarda 85-87'lere çıkıyordu şimdi 60-70'lere anca varıyor)

Ve gözlemlediğime göre soğutma anında oluyor. Yani oyunu kapatın, ya da fanları Full'e verin anında ısı değişimini görüyorsunuz.

Kullanımı fazla zor değil, millet abartıyor. Kısa devre yapmasın diye oje sürenler var açıktaki devrelere. Ben sıvı metal akıp, kısa devre falan yaptırmasın diye önce açıkta kalan çevredeki devrelere MX-4 termal macunu sürdüm sonra işlemci çekirdeğine ve ekran kartı çekirdeğine sıvı metali sürdüm.

O kadar az sürüyorsun ki 1Gr'lık tüp 5-6 kullanımlık oluyor.

Gerçekten bu kadarını ben bile beklemiyordum. Diyordum ancak 4-5 derece fark eder ama iş öyle değilmiş.
Türkiye'de satışı yok o yüzden satanlar yurt dışından kendi imkanlarıyla alıyor diye düşünüyorum zaten 1-2 tane satan anca bulabildim. O yüzden bayağı pahalı. Ama her kuruşuna değer.

Eğer bilgisayarınız ısınıyorsa zaten dizüstüne yapabileceğiniz fazla bir şey yok. En mükemmel çözüm bence budur.

Bir daha termal macun kullanır mıyım?
Eğer yeni aldığım bir bilgisayarım olursa "hayır" garanti dışı kalma ihtimalini göze alamam. Malum oyun bilgisayarları 12.000'den başlıyor. O kadar zengin değilim.
Ama onun haricinde eski ısınan her bilgisayara kesinlikle tavsiyem.

Not: He bir de alüminyum soğutucunuz varsa sakın. Hatta içine ayrıca koca bir kağıt koymuşlar sakın alüminyum'a sürmeyin diye.

Hocam bu uygulamayı 2 sene önce yaptığımda bende sizin gibi bu mucizeden öte demiştim :D şu an bu işlemi yenilemem gerekiyor çünkü CPU sıcaklığı 86 -87 olunca laptop kendini kapatıyor. Sıvı meta uygulamadan önce ( 2 sene önce) termal macun varken CPU 97 olsa bile laptop kendini kapatmıyordu. Bunun sebebini anlamış değilim. Her neyse soruma geçeyim :) şimdi bazıları CPU ve GPU'nun üstüne kapton bant ya da termal pad koyup sıvı metali öyle uygulamış. Ben macun sürer gibi CPU ve GPU'yu temizledim ve direkt olarak sıvı metali uygulamıştım. Anakarta zarar gelmemesi için de kenarları elektrik bandı ile kapatmıştım. Şimdi kapton bant alsam mı diye düşünüyorum. Bilgin varsa ve paylaşırsan mutlu olurum.

Hocam bu uygulamayı 2 sene önce yaptığımda bende sizin gibi bu mucizeden öte demiştim :D şu an bu işlemi yenilemem gerekiyor çünkü CPU sıcaklığı 86 -87 olunca laptop kendini kapatıyor. Sıvı meta uygulamadan önce ( 2 sene önce) termal macun varken CPU 97 olsa bile laptop kendini kapatmıyordu. Bunun sebebini anlamış değilim. Her neyse soruma geçeyim :) şimdi bazıları CPU ve GPU'nun üstüne kapton bant ya da termal pad koyup sıvı metali öyle uygulamış. Ben macun sürer gibi CPU ve GPU'yu temizledim ve direkt olarak sıvı metali uygulamıştım. Anakarta zarar gelmemesi için de kenarları elektrik bandı ile kapatmıştım. Şimdi kapton bant alsam mı diye düşünüyorum. Bilgin varsa ve paylaşırsan mutlu olurum.
Kardeş bende aynen düz uyguladım.macunu nasıl sürüyorsam, sıvı metalide öyle uyguladım. Evet güzel oluyor bende kapanma olmadı.PC gerçekten daha hızlı soğuyor. Ama gerçekten o riske değer mi bilmiyorum. Şu anda o sürdüğüm laptop'u sattım yeni laptop aldım. Sıvı metali sürermisin dersen yeni bilgisayara 5 yıldan önce hayır 🙃

Yeni konular

Geri
Yukarı