DLSS oyunlarda FPS'i düşürüyor

İşletim sistemi
Windows 11
Oyun sırasında alt + r yaparak ekran kartını kontrol eder misiniz, büyük ihtimalle DLSS açınca ekran kartı kullanımı düşüyor, gerek olmadığı için daha düşük performans ile çalışıyor.

Ekran kartı tembelliğini çözmek (veya tam kapasite kullanmak) için BIOS'a girip şunu yapın:
VGA mode= discrete Graphics.
Bunu yapınca ekran kartı hedef FPS için kullanımını düşürmek yerine Max FPS vermeye başlıyor.

DLSS'nin FPS'i arttırmayacağı tek senaryo ekran kartının tam kullanılmıyor olmasıdır. Veya denenen oyun sorunludur. Hangi oyunda DLSS açmaya çalışıyorsunuz? FPS artmaması her oyun için geçerli mi?

Laptopta darboğaz olcağını sanmıyorum.
Native çözünürlükte darboğaz muhtemelen yok.
Ama siz DLSS açarak çözünürlüğü düşünüyorsunuz. İşlemci ekran kartını besleyemiyor bu sefer.
Mesela Ryzen 5 3600 ile RTX 3090 kullanıyor olsanız (uç örnek) çözünürlüğü arttırırsınız ki darboğazı daha az hissedesiniz. Ama siz çözünürlüğü düşürüp darboğazı arttırıyoraunuz.
DLSS'in olayı zaten görüntüyü daha düşük bir çözünürlükte oluşturup, sonradan işlemlerle yerel çözünürlüğe benzetmesi. 1920x1080p'de DLSS açınca ekan karınız 1600x900 vs. renderlıyor (DLSS moduna göre çözünürlük değişiyor.), onu 1080p'ye upscale ediyor.

Oyun ayarlarının ekran görüntüsünü atar mısın?

Her oyunda aynı diyorum.
Native çözünürlükte darboğaz muhtemelen yok.
Ama siz DLSS açarak çözünürlüğü düşünüyorsunuz. İşlemci ekran kartını besleyemiyor bu sefer.
Mesela Ryzen 5 3600 ile RTX 3090 kullanıyor olsanız (uç örnek) çözünürlüğü arttırırsınız ki darboğazı daha az hissedesiniz. Ama siz çözünürlüğü düşürüp darboğazı arttırıyoraunuz.
DLSS'in olayı zaten görüntüyü daha düşük bir çözünürlükte oluşturup, sonradan işlemlerle yerel çözünürlüğe benzetmesi. 1920x1080P'de DLSS açınca ekan karınız 1600x900 vs. renderlıyor (DLSS moduna göre çözünürlük değişiyor.), onu 1080P'ye upscale ediyor.

11. nesil işlemci var niye darboğaz olsun ki ekran kartını beslemeye yeter.
DLSS'nin FPS'i arttırmayacağı tek senaryo ekran kartının tam kullanılmıyor olmasıdır. Veya denenen oyun sorunludur. Hangi oyunda DLSS açmaya çalışıyorsunuz? FPS artmaması her oyun için geçerli mi?

Evet her oyunda aynı.

Artı -2 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı