DMZ nedir?

Alperen0

Kilopat
Daha fazla  
DMZ nedir? Açmak tehlikeli mi? Arkadaşlarım ile Minecraft oynuyoruz bunu açınca sunucuma bağlanabiliyorlar. Hangi sitede okuduğumu bilmiyorum ama sanki açmak tehlikeli diye okumuştum. Size danışmak istedim.

DMZ nedir? Ne işe yarar?

DMZ (demilitarized zone) ismiyle bilinen savunmasız bölge olarak çevirisini yapabileceğimiz.
Bir network yapısıdır. Aslında mevcut olan networkünüzde ikinci bir network oluşturup bu.
İkinci networkü savunmasız bir şekilde kontrolsüz network dediğimiz ınternet dünya.
Networküne açmak diyebiliriz.

Biraz daha konuyu açmak gerekirse; iç networkünüzü çok fazla tehlikeye atmadan hem.
İnternetten gelecek saldırılara karşı korumak ve aynı anda da dış dünya ile sürekli bağlantı.
Kurmasını istediğiniz (mesela müşterileriniz için) FTP server, mail server, digital narrowcasting.
Server gibi servisleri dış dünyaya açabilirsiniz. Böylelikle dış dünya sorunsuz bir şekilde sizin.
Servislerinize bağlanırken sizin iç networkünüzde ki kullanıcılarınızı daha rahat, saldırılardan.
Koruyabilirsiniz
Kaynak:DMZ NEDİR? NE İŞE YARAR? – Emre Topçuoğlu | Kişisel Blog Sitesi
Yani ağını dış bağlatılara açmanı sağlıyor. Kullanmadığın zaman kapatırsan sorun olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı