DNA testlerinden hangisi yaptırılmalı

451827

Decapat
Öncelikle hepinize esenlikler dilerim. Ben son zamanlarda hangi ırktan olduğum konusuna bayağı bir kafayı taktım. Yanlış anlaşılmak istemem, benimki ırkçılık vs. değil, yalnızca meraktan. Okuldan arkadaşımla ara ara ailemizdeki insanların e-Devlet üzerinden soy ağacı bilgilerini göz önünde bulundurarak hangi ırktan olabileceğimizi tartışıyoruz fakat bu tartışmalar hiçbir netice vermediği gibi bilimsel bir doğruluk payı da yok. Ben de bu yüzden DNA testlerini araştırmaya başladım ve bazı kuruluşlarla karşılaştım. Kimisi Türkiye'ye gönderim yapmıyormuş, kimisinin sonuçları pek doğru çıkmıyormuş. Ben de bazı elemeler yaparak family tree DNA'nın bu konuda bana en çok yardımcı olabilecek kuruluş olduğunu gördüm. Yalnız şöyle bir sorun var ki, sitelerine girdiğimde karşıma 3 adet DNA testi çıkıyor. Bunlar sırasıyla y-DNA testi, family finder testi ve mtdna testi. Family finder testine sanırsam ek içerik olarak sağlık temalı bir test daha var ancak beni ilgilendirmiyor. Anlayacağınız, karşımda 3 adet DNA testi var ve ben bunlardan hangisini yapıp gedmatch gibi sitelere yüklersem istediğim sonuçları elde ederim bilmiyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı