Dns benchmark incelemesi

Herkese merhaba arkadaşlar sizlere dns benchmark adlı bir programı anlatacak ve inceleyeceğim. Umarım işinize yarar. :)

1.Bölüm (Dns benchmark)

Bu minik program sayesinde internet hızınız için en uygun dns adreslerini bulabileceksiniz.

https://www.grc.com/dns/Benchmark.htm

Önce programı açıyoruz.

KPPyv7.jpg

Ardından nameservers kutucuğuna tıklıyoruz

KrZAmz.jpg

Karşımıza böyle bir ekran gelecektir.

wvnOgO.jpg

Açıklama: Kutucuk içene alınmış olan dns adresleri sizin kullandığınız adreslerdir ve dns kullanmıyorsanız kutucuk görünmemesi normaldir.

Yeşil renk ile gösterilen adresler hızlı ve kullanılabilir ayrıca siyahlar ise yavaş ve kullanılamaz anlamındadır.

xRoWVG.jpg

Kırmızı + , siyah - olur ya onun için işaretleme yaptım. :)

2.Bölüm (Dns ayarı değiştirme ve önbelleiği temizleme)

Önce ağ ve paylaşım merkezini açıyoruz.

e28DZj.jpg

Ardından bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin diyoruz. :)

KD4Q3O.jpg

Açıklama: Ben Wi-Fi adaptörü kullanıyorum artık siz hangi bağdaştırıcıyı kullanıyorsanız ona gösterdiğim ayarları uygularsınız. :)

Bağdaştırıcımızın özelliklerine giriyoruz.

eorbkb.jpg

Ardından internet protokolü sürüm 4 özellikler diyoruz.

xVvk9B.jpg

Daha sonra karşımıza böyle bir menü gelecek. Ardından işaretlediğim gibi yapmalısınız.

e7MlWP.jpg

Uyarı ! : Arkadaşlar benim dns adresimi girmeyin benchmarch sonucu bulduğunuz dns adresini yazın. :)

Son olarak dns önbelleğini temizlememiz gerekiyor. Size verdiğim kodları başlat tusu - r yaparak cmd ekranına sırası ile girmeniz gerekiyor.
1- ipconfig/flushdns
2- ipconfig/release
3- ipconfig/renew
4- exit

Teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı