Döviz bürosunda dolar 13,70₺ iken 14,25 ten verdiler

Piyasalarda oynaklık artınca bu tarz alım/satım makasları çok normal.

Ortada bir suç yok, zira aynı makası bu tarz oynaklıklarda bankalar da koyuyor. Kendilerini güvenceye alabilmek adına.
Git TETHER veya BUSD al. Niye boşuna o kadar fark ödeyesin ki. Daha kolayı ve karlısı varken zoru seçenleri anlayamıyorum.
Tether veya busd tutmak güvenli değil ki. Muhtemelen bu işlemi yapan kişi tüm parasını da borsada tutacaktır bu da ayrı bir risk.

Bankada USD tutmak varken.

Piyasalarda oynaklık artınca bu tarz alım/satım makasları çok normal.

Ortada bir suç yok, zira aynı makası bu tarz oynaklıklarda bankalar da koyuyor. Kendilerini güvenceye alabilmek adına.

Tether veya busd tutmak güvenli değil ki. Muhtemelen bu işlemi yapan kişi tüm parasını da borsada tutacaktır bu da ayrı bir risk.

Bankada USD tutmak varken.
Risk her zaman vardır, önemli olan sana en az zarar ettirecek güvenli yöntemi kullanmaktır. Güvenilirliğini ispatlamış bir borsadan, Binance'tan bahsediyorum. Teknolojinin sağladığı kolaylıktan faydalanmak, anlamak ve kullanmak gerek. Tüm güvenlik faktörleriyle beraber kullanılınca güvenlik olarak şüphe duyulmaması gereken bir borsa olduğunu düşünüyorum.

Risk her zaman vardır, önemli olan sana en az zarar ettirecek güvenli yöntemi kullanmaktır. Güvenilirliğini ispatlamış bir borsadan, Binance'tan bahsediyorum. Teknolojinin sağladığı kolaylıktan faydalanmak, anlamak ve kullanmak gerek. Tüm güvenlik faktörleriyle beraber kullanılınca güvenlik olarak şüphe duyulmaması gereken bir borsa olduğunu düşünüyorum.
Risk her zaman vardır deyip daha sonrasında güvenlik olarak şüphe duyulmaması gerekiyor demek nasıl bir tezatlık anlamış değilim.

Bugünlerde microsoft gibi şirketler hackleniyor. Yazılım ortamında %100 güvenlik diye bir şey zaten yoktur kaldı ki binance sadece diğer borsalara oranla daha güvenli fakat bu demek değildir ki ileride problemler yaşamayacak.

Yani benim demek istediğim al/sat yapıyordursun borsada mecbur usdt tutarsın fakat amacı sadece usd almak olan birinin bankadan değil de borsadan usdt alıp o şekilde tutmasının riskinden bahsediyorum.

USDT özel bir şirket ve üstelik iyi dereceli finans kurumları tarafından da denetlenmemiş bir şirket. Bunun riski alınıyor.

Aynı zamanda yukarıda bahsettiğim gibi binance borsası. Evet güvenlik olarak diğerlerinden ayrışıyor fakat %100 güvenlidir demek doğru değil.

Yani amacı sadece usd almanın ötesine geçmeyen bir kişi neden tüm sermayesini bankada değil de usdt olarak borsada bekletsin. Benim demek istediğim bu.

Alış ve satış fiyatları farklıdır. Aradaki farka makas denir, yani döviz satışı yapan kurumun karıdır. Ortada yasa dışı bir şey yok.

Güvenlikten kastı, risk almamak. Doların artmaması için herhangi bir sebep yok, düşmesi söz konusu bile değil. En fazla şişkinliği iner. Elimde yüklü bir miktar param olsa ve risk almadan bu paranın değerini arttırmak istesem en mantıklı çözüm dolar, altın vs dir. En kötü olasılık param olduğu değerde kalır.

Risk her zaman vardır deyip daha sonrasında güvenlik olarak şüphe duyulmaması gerekiyor demek nasıl bir tezatlık anlamış değilim.
Kesin bir ithamda bulunmadım, dediğiniz gibi %100 güvenlik diye bir şey yok. Şu şekilde belirmek daha uygun olur, diğer borsalara oranla güvenilirliği daha çok ön planda tutan bir borsa.
USDT özel bir şirket ve üstelik iyi dereceli finans kurumları tarafından da denetlenmemiş bir şirket. Bunun riski alınıyor.
USDT olarak şart değil, BUSD'de olabilir.
Yani amacı sadece usd almanın ötesine geçmeyen bir kişi neden tüm sermayesini bankada değil de usdt olarak borsada bekletsin. Benim demek istediğim bu.
Anlıyorum, buna neden olarak, erişim kolaylığı ve daha az tahsil edilen komisyon tutarları diyebilirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı