Dövizden para kazanmak dinen uygun mudur?

Alpha345

Hectopat
İnternette biraz araştırma yaptım ama çeşitli kaynaklarda birbirlerinden farklı bir sürü cevap buldum. Mesela bugün döviz alıp ileride kâr etsek haram olur mu? Yani bu işe bir tür kumar olarak mı bakmalıyız? Araştırmalarıma rağmen emin olamadım ve içimi rahatlatamadım. Bu konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar güzel bir açıklama yaparsa sevinirim.

Dostum parasını dövize çevirmenin "para kazanma" olmadığını yukarıda açıkladım zaten, o yüzden bu kadar kapsamlı düşünülecek bir şey yok, ben 1 ay boyunca çalıştım emeğimin karşılığını bir kenara koydum, alnımın teri yani böyle düşün. E bu para TL olarak kenarda durur ve 6 ay sonra yarı değeri bile etmezse (anlaşılırlığı kolay olsun diye oranları yüksek tutuyorum, 6 ay değil 1 sene, 1 sene değil 2 sene olur orası kehanete girer, ama TL'nin değerinin eridiği konusunda herkesin gördüğünü görebiliyoruz sanırım) bunda bir çarpıklık yok mudur? Bunda düşünülecek olan nedir anlamıyorum aramızda fıkıh uzmanları varsa buyursun onlar konuşsun ancak ben finans eğitimi almış bir insan olarak (meslek olarak yapmıyorum) kendi gündelik mantığım dahilinde bir cevap verdim, katılan olur katılmayan olur herkesin fikri kendine, ancak bu kadar basit bir şeyi ve dolardaki "TL karşısındaki değer artışını" (tekrar söylüyorum ortada bir kazanç yok) "helal parama haram katmak" olarak gören bir yaklaşımı takıntı olarak görüyorum. Mesajlarımda da belirttiğim bu zaten, finans konusunda da temel kavramları tekniğe girmeden az çok açıklamaya (dayanak açısından) çalıştım, herkesin kendi parası, kendi hayatı, kendi tercihidir tabii.
Sorduğum konuda fikrinizi beyan ettiğiniz için teşekkür ederim ancak kimsenin benim “takıntı” larım ve nerede yaşayacağım hakkında bir şeyler söylemesine gerek olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir gün ''Nerede yaşamalıyım?'' şeklinde bir konu açarsam cevabınızı beklerim.

Son düzenleme:
Sorduğum konuda fikrinizi beyan ettiğiniz için teşekkür ederim ancak kimsenin benim “takıntı” larım ve nerede yaşayacağım hakkında bir şeyler söylemesine gerek olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir gün ''Nerede yaşamalıyım?'' şeklinde bir konu açarsam cevabınızı beklerim.
Estağfurullah, muhtemelen mesaj kirliliği yaratmamak için bahsettiğiniz başlığı açsanız da meşgul etmem cevabı burada siz istemeden de olsa verdiğimi düşünüyorum, klavyemden kaçmış affedin :)
İyi akşamlar dilerim.

Geri
Yukarı