Dövüş Sanatı Önerir misiniz ?

Merhaba dostum, kondisyon+saldırı+savunma öğrenmek istersen goju ryu stili karate öğrenmeni tavsiye ederim. İstanbul Fatih'e yakın isen çok uygun fiyata ders veren bir yer biliyorum.Alternatif olarak Aikijutsu tavsiye ederim İstanbulda Züber Saydam hoca var. Alanında 10. Dan'dır. Aikijutsu Aikidonun babasıdır. İçerisinde %70 saldırı , %30 savunma barındırıyor. Bir çok dövüş sanatından esinlenir. Meşakkatli ancak uzak doğunun güzidelerindendir. Türkiyede çok bilinmez. Hocam en iyi savunma saldırmaktır derdi. Aikijutsu yapınca bir çok dövüş sanatı basit gelebiliyor. Ama tavsiyem amacın savunma ve kondisyon + kısa vadede borşeyler öğrenmek ise muay thai devam et. Her hocanın antrenmanı aynı değil, bende yeni başladım thai box'a. Hocanı değiştir. Yok illede yakın dövüş istiyorsan bu yol uzundur kafadan 3 ile 5 yıl sakın bırakmayı düşünme.
Karete hiç düşünmedim hiç ısınamıyorum o spora :) Aikijutsu bakabilirim :) Ya Fatih falan bana bayağı uzak. Bizim buralarda güzel yer yok. İşte hocam bir kere kötü yere gittim mi bir daha o sporu yapasın kalmıyor.

Eğer karateyi karate kid ve güneş batışında kata çizen elemanlardan tanıdıysan sevememeni anlarım. Ancak karatenin geçmişini araştırırsan çok sert bi dövüş sanatı olduğunu anlarsın. Antrenmanları ise fevkalade serttir. Adamı acayip dayanıklı yapıyor. Mas Oyama kyokoshin stilinin sahibidir. Adamın gençliğine bakınca bile bi Badr Hari deki enerji bu adamda alamadim.Ancak tek başına koşan bi boğayı yere yatırıyor hatta şoto yaparak boynuzuni kırıyor(bu kısmının videosu var) hatta tek darbeyle öldürdüğü rivayet ediliyor. Full contack bi karateci hem dövüşte hemde fiziken üstündür. Goju ryu stilinin antrenmanlarını izlemeni isterim. Öğrenmesi aikijutsuya göre kolaydır. Kardeşinin sana tavsiyesi hocanı değiştir ve başka bir yerde daha dene muay thai i, bunca zamanin çöpe gidecek sıfırdan birşeyler öğreneceksin. Yapıp yapamayacağınıda bilmoyorsun. Yeniside tutmazsa hevesin hepten kaçabilir. Ama şunu iyi belirle kısa zamanda sokakta adam pataklayacak kıvama gelmek istiyorsan yakın dövüş sana bunu veremeyebilir. Çünkü adı gibi gerçekten sanat. Çin başta olmak üzere japonya gerçekten geliştirdikleri mirasi bir sonrakilere güzel aktarmış. Aikijutsuya giderkenbazen kendimi anatomi dersinde gibi hissediyordum. Yapacağın hamlelerin karşındaki insandaki tesirlerini ve nedenlerini bilmek insanin ufkunu açıyor ve bir sürü

Ve bir sürü teknik var. Estetikde bi görüntü veriyor.

(Telefondan giriyorum cümlemi düzenleme yaparken imleci o kadar tıklamama rağmen sona getiremedim. Bu sebeble yarım kaldı)

Ya karateyi sevmememin nedeni hani sokakta karate deyince çok eziklenen bir spor dalı. Normalde öyle değil biliyorum ama küçüklükten beri insan aynı şeyi duyunca bir hevesi kaçmıyor değil. Sert olarak dayanırım diye düşünüyorum Muay Thai'da çok sert gittiğim sıralarda 1-2 hafta çok acı çektim. Birde hoca mesela 3-4 yıllık turnuvaya katılmış çocukla çalıştırıyordu eşleştiriyordu öğretirsin diye gidiyordu çocuk çat çut vuruyor :) Valla kafam çok karışık Kick Box düşünüyorum Karateyi ekledim :)

Haklısın , bende daha bir sene evveline kadar senon gibi düşünüyordum. Aikijutsu hocamın 1978 Avrupa Karate şampiyonluğu vardı. Onu tanidiktan sonra tüm düşüncelerim değişti. Karate Japonya'nın amerika işgali döneminde bizzat amerika tarafından kendilerine tehdot olarak görüldüğü icin dejenere edilmiş. Japonlar amerikalıları karate teknikleri ile öldürebilirken sokakta işe yaramadığını söyleyen varsa bu mevzuda bilgiden mahrumdur. İyi bi goju ryu veya herhangi bi full contact hocası bulursan başla derim.
Ama dediğim gibi sabredebileceksen uzak doğu dövüş sanatlarına yönel. Aksi takdirde moralin bozulabilir.

Ya bilmiyorum bakıyorum ben güneşli tarafında oturuyorum. Sağlam yer bilgim yok, temizliği hakkında bilgim yok. Mesela buluyorum bize 40 dakika uzaklıkta tamam diyorum saatlerine bakıyorum 21.00 - 22.30. Bana uymuyor bunlarda.

Güneşliden Aksaray'a express otobüs 40 dakkada geliyor. Çalışma saatleri 7.15-8.15 karate dersi veriyor. ama yaz aylarında ara veriyolar eylüle kadar.

Güneşliden Aksaray'a express otobüs 40 dakkada geliyor. Çalışma saatleri 7.15-8.15 karate dersi veriyor. ama yaz aylarında ara veriyolar eylüle kadar.
Olabilir aslında. Zaten Muay Thai giderken de 9.30 gibi evde oluyordum. Yani şimdi ders verilmiyor mu ? Siz hala devam ediyor musunuz ?

Ben kick box'a gidiyorum. Karateye gidenler samimi dostlarım. Okullar kapandığında derslere ara veriyorlar ta ki okullar açılana kadar. Antrenmanları çok iyi hafta da bir gün bende katılacağım inşaAllah.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı