Doğa manzarası ve hayvan çekimi için kamera önerisi

Doganmus

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. En son 5-6 yıl önce Sony marka bir kompakt fotoğraf makine kullanmıştım. Teknolojiden ve son durumlardan biraz geri kaldım. Şimdi doğa manzarası çekmek istiyorum aynı anda da doğadaki dağ keçisi-geyik gibi canlıları video kaydına almak istiyorum. Bir arkadaşım giriş seviyesi olarak Canon'un D1000-D2000-D3000 gibi D'nin binlik serilerini önerdi. Fakat bunlara yüksek zoomda kalitenin de bozulmaması için lens almak gerekiyormuş. 18-200mm gibi lensler var. Fakat eski kameramda 35X gibi zoom ölçülendirmesi vardı bu lensleri alırsam zoom ve kalitesi bundan daha fazla mı olacak? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Makine ve lens ne alınmalı hala emin değilim.Video kaydının iyi olması da çok önemli. Limitim 4.000 bin.

Olay lensde bitiyor aslında. Canon eos 1000d var bende gayet kaliteli. İso değerleri vs öğrenmek gerekiyor. Kameranın kendisi ciddi manada önem taşımıyor kaliteli bir lens ve birazda bilgi yeterli olur.

Mesajınız için teşekkürler. Video kayıt özelliği nasıl acaba? Hangi lensi kullanıyosunuz benim durumumda hangi lensi kullanmayalıyım bilgilendiriseniz sevinirim.

Mesajınız için teşekkürler. Video kayıt özelliği nasıl acaba? Hangi lensi kullanıyosunuz benim durumumda hangi lensi kullanmayalıyım bilgilendiriseniz sevinirim.
Bahsettiğim makinada video özelliği yok :/ ben yanlızca örnek olarak söyledim. Lens konusuna değinecek olursak belgesel fotoğrafçılığı için Canon 18-55 mm güzel bir lens. Ee doğada yakından, ince detay görmek isterim dersen Canon EF-s 35mm f/2.8 IS STM Macro Lens var. Dostum bu işler ne yazik ki biraz maliyetli. Ama sana tavsiyem canondan şaşma ve 'eos' serisinde odaklan derim. Umarım para yüzünden hevesin kırılmaz 2. ellerede göz at derim. İyi akşamlar.

O 35X olayı falan tamamen firmaların yaptığı bir pazarlama taktiği. Yani kısaca lensin en uzun odak genişliğini en kısa haline bölüyorlar. Ama bu her zaman düzgün bir sonuç vermiyor. Yani mesela 18-180mm bir lense 10X zoom deyip geçiyorlar. Ne yazık ki lensi APC-S ve daha büyük sensör boyutu olan kameralarda çok yakınlaştırmak için büyük ve pahalı lensler gerekiyor. Benim önerim gövdeye çok para harcayacağına, normal bir gövde alıp bütçenin büyük kısmını lense ayırman olacaktır. Başlangıç için bir tane Prime 50mm ve 75-200 gibi bir zoom lensi alabilirsin. Her odak genişliğini kaplamaya çalışan lensleri önermem çünkü hem diyaframları küçük oluyor hem de görün kalitesinden ödün veriyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı