Doğru bildiğimiz yanlış bilgiler

Ben de karaciğer fruktozu glikoza çevirirken, direkt glikoz kullanımına göre daha fazla yoruluyor ve daha çok yağlanıyor diye biliyorum.
Hocam eğer çok fazla fruktoz girerse vücuda ve karaciğer onu glikoza çevirirse, hepsini harcıyamayacağı için yağa çevirip o şekilde saklar diye biliyorum.

Hocam eğer çok fazla fruktoz girerse vücuda ve karaciğer onu glikoza çevirirse, hepsini harcıyamayacağı için yağa çevirip o şekilde saklar diye biliyorum.
Fruktozun hepsi glikoza çevrilmiyor mu? Fruktoz şeklinde kullanım da depo da bilmiyorum ben. Hepsi glikoza çevrilir, ihtiyaç varsa kullanılır, yoksa depolanır o glikoz. Direkt glikoz almakla aynı mantık. Tek farkı fruktozun karaciğeri daha çok yorması. Tabi hatalı olabilirim. Hatamı görenler düzeltsin.

Hocam, fruktoz glikoza çevrilip kullanılabiliyor diye biliyorum.
Yanlış olan kısım ne peki? Fruktoz kullanılıyor mu? Fruktoz sadece karaciğerde parçalanır, bu süreçte karaciğer tahribata uğrar ve bunun karşılığında o miktarın sadece bir kısmı glikoz dönüşümüne uğrar. Yüksek glikoz alımına göre daha fazla tahribat yaratır.

Fruktozun hepsi glikoza çevrilmiyor mu? Fruktoz şeklinde kullanım da depo da bilmiyorum ben. Hepsi glikoza çevrilir, ihtiyaç varsa kullanılır, yoksa depolanır o glikoz. Direkt glikoz almakla aynı mantık. Tek farkı fruktozun karaciğeri daha çok yorması. Tabi hatalı olabilirim. Hatamı görenler düzeltsin.

Tamam doğru fruktoz olarak depo edilmez vücutta, vücut onu glikoza çevirir eğer çok fazla glikoz olursa glikozlar birleşip glikojen oluştururlar, karaciğer ve kaslar da birikirler.
Eğer çok daha fazla gelirse karaciğerdeki glikojen yağa( Trigliserid'lere) dönüştürülür ve nötral yağ olarak depolanır.
Yanlış olan kısım ne peki? Fruktoz kullanılıyor mu? Fruktoz sadece karaciğerde parçalanır, bu süreçte karaciğer tahribata uğrar ve bunun karşılığında o miktarın sadece bir kısmı glikoz dönüşümüne uğrar. Yüksek glikoz alımına göre daha fazla tahribat yaratır.
Hayır, siz kullanılamaz dediniz ya ben de glikoza çevrilip kullanılabiliyor demek istedim, yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

Hayır, siz kullanılamaz dediniz ya ben de glikoza çevrilip kullanılabiliyor demek istedim, yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.
İfadelerde ufak nüanslar olur sorun değil, özür dilenecek bir şey yok. Bu başlık altında uzun uzun hangi işlemlerden geçtiğini yazmaya gerek görmediğim için sadece ufak bir bilgi olarak fruktoz nedeniyle meyvelerin sanıldığı kadar yararlı olmadığını yazıp geçtim. Uzun uzun parçalanma süreci, çevrilme süreci, bu süreçte yaşanan tahribat, tüketilmediği taktirde alınan miktara göre normal glikozdan fazla enerjiye maruz kalmanın sonuçları gibi şeyleri burada yazmaya gerek yoktu. Aşırı meyve diyeti nedeniyle karaciğer ve pankreas kanserleri yüzünden olan ölümlerden bahsetmeye de bu konu altında gerek yok mesela.

Konu başlığının amacı tamamen değişti şimdi, işte bu yüzden uzun uzun açıklama yazmaya gerek yok dedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı