Rehber Doğru konu nasıl açılır?

Mesaj yazarakta konu açabiliyor muyum? Hala anlamadim telefondayım.
Hayır ayrı konu açmanız gerek.

20201107_132907.png

Ayrıca kuralları eksiksiz bir şekilde okuyun.

Konu açmak çok kolay, bilgisayarda sağ üstteki turuncu renkli "Konu Oluştur" tuşuna tıklıyorsunuz:

Eki Görüntüle 1222776

Mobil cihazlarda yani örneğin telefonunuzda ise hemen üstte bulunan yeşil "Konu oluştur..." tuşuna tıklıyorsunuz.

Eki Görüntüle 1222775

Ancak elbette konunuzun onaylanması ve yanıtlanması için bilmeniz gereken basit bazı noktalar var.

Sosyal ortamına yeni katılıyor veya açtığınız konulardan istediklerini alamayanlar için böyle bir rehber oluşturmaya karar verdim. Amaç doğru konuyu açıp daha hızlı cevap alabilmek ve diğer kullanıcılara daha akıcı bir konu sunmak.

Öncelikle elimizde mesajımızı yazarken kullanabileceğimiz anlatımı güçlendirecek neler var bunlara bir göz atalım. İşte mesaj arayüzündeki tuşlar ve işlevleri:

Eki Görüntüle 1047883

Konu açmadan önce,
  • Sosyal'in kendine ait kurallarının olduğunu unutmayın. Olabildiğince Türkçe kurallara uyarak, sade bir anlatım ile anlatmaya çalışın.
  • Hata, teknik bir problem konusu açıyorsanız,
    • Hatanın tamamı paylaşılmalı.
    • Elde var ise ekran görüntüsü, hata kodu veya mevcutsa hata dosyası paylaşılmalı.
    • Donanım ve sistem bilgileri kesinlikle konuya eklenmeli.
    • Eğer denediğiniz yöntemler var ise bunları da konuya ekleyin ve tekrar yaptığınız bir işlem için aynı öneriyi almayın.
  • Öneri, tavsiye konusu açıyorsanız,
    • Öncelikle tam olarak önerisini istediğiniz şeyde ne istiyorsunuz ve ne amaçla kullanacaksınız bunu belirleyin(Örnek olarak grafik tasarım amaçlı bilgisayar toplayacağım veya kamerası ve pil ömrü iyi bir telefon istiyorum gibi bunları maddeler halinde sıralayabilirsiniz).
    • Net bütçeyi belirleyin. 3500 TL'lik telefon alacaksanız, 3 yorum sonra 4000 TL olur demeyin diğer öneri yapan kişilerin önerilerini boşa çıkarmayın. Esneklik payı var ise bunu kesinlikle belirtin.
    • Nerelerden alışveriş yapacağınızı belirtebilirsiniz. Bazı kullanıcılar internet üzerinden alışveriş yapmayabiliyor. Eğer bu şekilde bir düşünceniz var ise bunu konuda belirtin.
  • İnceleme konusu açıyorsanız,
    • Ürün anlatımı yaparken tarafsız olmaya çalışın. Kendiniz kullandığınız için ürünü gereksiz olarak üstte tutmayın.
    • Ürün kullanım sürenizi ve yaşadığınız sıkıntı var ise mutlaka paylaşın.
  • İkinci el konusu açıyorsanız,
    • 500 mesajınız olduğundan ve üyelik tarihinizin üzerinden 1 yıl geçmiş olduğundan emin olun. Aksi takdirde ikinci el konusu açamayacaksınız.
    • Ürünün fiyatını gereksiz olarak şişirmelerden uzak tutun.
    • Bir problemi var ise mutlaka paylaşın.
    • Alıcıların sizin ile irtibata geçebileceği bir yöntem bırakmayı unutmayın.
    • Hesap satışları yasaklanmıştır ve bundan ötürü hesap satışı konularınız onaylanmayacaktır.
Eğer konunuza istediğiniz cevabı alamadıysanız konunuzu öne çıkartabilirsiniz. Örnek birkaç konu şekli ile rehberi sonlandıralım.

1- R5 3600X ve RX 5600XT sistem görüntü sorunu
  • Ryzen 3600X
  • RX 5600XT
  • MSI B350 Gaming anakart
  • Corsair 8x2 16 GB RAM
  • VS600 PSU

2- 3000 TL bütçe ile telefon almayı düşünüyorum, fotoğraf çekmeyeceğim bu yüzden kamera çok önemli değil, şarjı uzun süre gitsin ve performanslı bir telefon olsun yeterli.

Güncelleme: Konu hiç bilmeyenler için "Konu oluştur" tuşunu da anlatacak şekilde moderasyon tarafından güncellenmiş ve genişletilmiştir.

Sosyal ortamına yeni katılıyor veya açtığınız konulardan istediklerini alamayanlar için böyle bir rehber oluşturmaya karar verdim. Amaç doğru konuyu açıp daha hızlı cevap alabilmek ve diğer kullanıcılara daha akıcı bir konu sunmak.

Öncelikle elimizde kullanabileceğimiz anlatımı güçlendirecek neler var bunlara bir göz atalım.

konu açmadan önce,
  • Sosyal'in kendine ait kurallarının olduğunu unutmayın. Olabildiğince Türkçe kurallara uyarak, sade bir anlatım ile anlatmaya çalışın.
  • hata, teknik bir problem konusu açıyorsanız,
    • Elde var ise ekran görüntüsü, hata kodu veya mevcutsa hata dosyası paylaşılmalı.
    • Eğer denediğiniz yöntemler var ise bunları da konuya ekleyin ve tekrar yaptığınız bir işlem için aynı öneriyi almayın.
  • öneri, tavsiye konusu açıyorsanız,
    • Öncelikle tam olarak önerisini istediğiniz şeyde ne istiyorsunuz ve ne amaçla kullanacaksınız bunu belirleyin(örnek olarak grafik tasarım amaçlı bilgisayar toplayacağım veya kamerası ve pil ömrü iyi bir telefon istiyorum gibi bunları maddeler halinde sıralayabilirsiniz).
    • Net bütçeyi belirleyin. 3500 TL'lik telefon alacaksanız, 3 yorum sonra 4000 TL olur demeyin diğer öneri yapan kişilerin önerilerini boşa çıkarmayın. Esneklik payı var ise bunu kesinlikle belirtin.
    • Nerelerden alışveriş yapacağınızı belirtebilirsiniz. Bazı kullanıcılar internet üzerinden alışveriş yapmayabiliyor. Eğer bu şekilde bir düşünceniz var ise bunu konuda belirtin.
  • inceleme konusu açıyorsanız,
    • Ürün anlatımı yaparken tarafsız olmaya çalışın. Kendiniz kullandığınız için ürünü gereksiz olarak üstte tutmayın.
  • ikinci el konusu açıyorsanız,
    • 100 mesajınız olduğundan ve üyelik tarihinizin üzerinden 1 ay geçmiş olduğundan emin olun. Aksi takdirde ikinci el konusu açamayacaksınız.
Eğer konunuza istediğiniz cevabı alamadıysanız konunuzu öne çıkartabilirsiniz. Örnek birkaç konu şekli ile rehberi sonlandıralım.

1- R5 3600X ve RX 5600XT sistem görüntü sorunu.
  • Ryzen 3600X.
  • RX 5600XT.
  • MSI B350 GAMING anakart.
  • Corsair 8x2 16 GB RAM.
  • VS600 PSU.

2- 3000 TL bütçe ile telefon almayı düşünüyorum, fotoğraf çekmeyeceğim bu yüzden kamera çok önemli değil, şarjı uzun süre gitsin ve performanslı bir telefon olsun yeterli.

Hoş buldum. Sitenizi az inceleme fırsatı buldum. Faydalı bir site olduğunu düşünüyorum. Aklınıza sağlık. Kolaylıklar dilerim.

Öncelikle elimizde kullanabileceğimiz anlatımı güçlendirecek neler var bunlara bir göz atalım.

Konu açmadan önce,
  • Hata, teknik bir problem konusu açıyorsanız,
  • Öneri, tavsiye konusu açıyorsanız,
    • Öncelikle tam olarak önerisini istediğiniz şeyde ne istiyorsunuz ve ne amaçla kullanacaksınız bunu belirleyin(Örnek olarak grafik tasarım amaçlı bilgisayar toplayacağım veya kamerası ve pil ömrü iyi bir telefon istiyorum gibi bunları maddeler halinde sıralayabilirsiniz).
  • İnceleme konusu açıyorsanız,
  • İkinci el konusu açıyorsanız,
    • 100 mesajınız olduğundan ve üyelik tarihinizin üzerinden 1 ay geçmiş olduğundan emin olun. Aksi takdirde ikinci el konusu açamayacaksınız.

1- R5 3600X ve RX 5600XT sistem görüntü sorunu
  • Ryzen 3600X
  • RX 5600XT
  • MSI B350 Gaming anakart
  • Corsair 8x2 16 GB RAM
  • VS600 PSU

2- 3000 TL bütçe ile telefon almayı düşünüyorum, fotoğraf çekmeyeceğim bu yüzden kamera çok önemli değil, şarjı uzun süre gitsin ve performanslı bir telefon olsun yeterli soru

Ben soru sormak istiyorum, tavsiye almak istiyorum da nereye yazacağım hiç yazılacak bir yer yok göremedim soru sor var oradan da olmuyor.
Pekş konu nasıl açacağım acil dönüş yapar mısınız açma yerini bulamadım
Bende bulamadım.

Geri
Yukarı