Doğrudan erişim için ISO dosyalarını sürücülere yerleştirme

'Diğer Windows Sürümleri' bölümünde Recep Baltaş tarafından 9 Mart 2011 tarihinde başlatılan konu.

 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.928
  Beğenileri:
  42.551
  Yer:
  İstanbul
  ISO dosyaları CD’lerin birebir kopyasıdır. Örneğin Linux dağıtımları internet üzerinden bu biçimde indirilmeye sunuluyor. Sanal bir Linux PC oluşturmak için CD yazmak yerine ISO dosyasını sürücüye yerleştirerek zamandan tasarruf edebilirsiniz.

  İPUCU: ISO dosyalarını sürücüye yerleştirme işlemi ücretsiz bir Microsoft aracıyla gerçekleştirilebiliyor. Daemon Tools ile bu işlem daha rahat olsa da yazılımın ücretsiz sürümü maalesef sisteminize bir reklam aracı yerleştiriyor. Bahsettiğimiz Microsoft aracını ise bu adresten indirebilirsiniz:

  http://download.microsoft.com/downl...d58df02efa2/winxpvirtualcdcontrolpanel_21.exe İndirme işlemi tamamlandıktan sonra programı çalıştırın ve dosyaları istediğiniz bir konuma çıkartın.
  ARACI KURMAK: Çıkarttığınız dosyalar arasındaki “VCdRom.sys” adlı sürücüyü in “%systemroot%\system32\drivers” dizinine kopyalayın. Daha sonra “VCdControlTool.exe” adlı aracı çalıştırın ve “Driver Control/Ins tall Driver” komutunu verin. Açılan pencereden “%systemroot%\system32\drivers” dizinine gidin ve “VCdRom.sys” dosyasını işaretleyin. Son olarak “Aç” ve bir sonraki sekmede de “Start” dedikten sonra ”OK”e tıklayın.

  SÜRÜCÜ KURMAK: Sürücü kurma işlemi için “Add Drive” butonuna tıklayın ve verilen sürücü harfinin sisteminizdeki yerel sürücü harfleri ile çakışmadığından emin olun. Böyle bir durm söz konusu ise boş bir sürücü harfi gelene kadar “Add Drive” butonuna tıklayın. Şimdi listedeki ilgili girişi işaretleyin ve “Mount”a tıklayın. Daha sonra arzu edilen ISO kalıbını bulun ve “Aç”ı tıklayın. Sonraki pencerede bulunan seçeneklere ihtiyacınız olmayacağı için “OK” i tıklayarak seçiminizi onaylayın. Artık bu ISO dosyası ile normal bir CD-ROM sürücüsüne takılıymış gibi çalışabilirsiniz. Eğer işiniz bittiyse, ISO dosyası bağlantılarını tekrar iptal edebilirsiniz. Bunun için ise “Eject” tuşunu tıklayın ve son olarak “Driver Control” ü açarak oradan da “Stop” seçeneğini seçin. Bununla birlikte sürücü harfi tekrar boş kalacaktır.
   

Sayfayı Paylaş