Doktorların grev yapması etik mi?

troyn666

Hectopat
Çarşamba günü 2 kolumda acil serviste alçıya alındı ve ortopedi servisine gitmem söylendi. Hiçbir yerde randevu bulamaz ve çılgınlar gibi uğraşırken şans eseri 14 Mart'a iptal olan bir randevudan kendime buldum ve hemen sevinçle aldım. Hastane neredeyse şehir dışında ve gitmek yaklaşık 3 saat sürüyor sabah 5 de kalkıp geldiğim hastanede ise randevum var tedavi olmak istiyorum dediğimde sanki beni azarlarcasına tüm doktorlarımız grevde perşembe gününe kadar bakılmayacak dendi. Randevu sistemine göre en geç 15 gün sonrasına randevu alınabiliyor. Ve 15 gün içinde şehrin hiçbir hastanesinde randevu yok. Ben iş hayatına yeni başlamış biriyim 90 günlük çalışma sürem dolmadığı için rapor aldığım zaman rapor parası alamıyorum. Bir an önce tedavi olup işime dönmem gerekirken şimdi ne yapacağım konusunda hiçbir bilgim yok. Sizde doktorların zaten çöken sağlık sisteminde bu denli toplu grev yapması doğru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Grev yapmadan (hatta çoğu zaman yapsa bile) insanlara haklarını vermeyen bir yönetimin tavrı ne kadar etikse bu da o kadar etik.

Bu arada doktorların hepsinin milyonlarla oynadığını zannedenlere de şu örneği vereyim; şu anda Dünya üzerinde kulüplerde oynayan 110 binden fazla futbolcu var, bunların içinde "brüt" 1 milyon dolar ve üzeri kazananların sayısı 1000 bile değil. 1000 kişi bile olmayan çok küçük bir gruba göre sizler kalan yüz binden fazla kişiyi yargılıyorsunuz. Doktorlarda da durum bu, o duyduğunuz gelirleri kazananların oranı çok düşük.

Son düzenleme:
Durum kırık kol gibi çok ciddi bir durum ise?
O zaman tepkileri doğru yere, insanlara haklarını vermeyen yönetime gösterin. Sizler böyle birlik olamadığınız için gelen vuruyor giden vuruyor, gelen sağıyor giden sağıyor... Bu zihniyetle daha çok ekmek çıkar yöneticilere bu milletten.

Son düzenleme:
Senin hizmet alamamanın sebebi seni tedavi etmek yerine grevde olan doktorlar değil, o doktorlara hakkını vermeyen, o doktorları magandalardan koruyamayan devletin suçudur.

Sanırım acilde çalışanlar greve katılmıyordur çünkü oraya her an ölüm kalım meselesi veren birileri gelebilir. Çok acil olmayan tedavileri yapan doktorların grev yapması da bu yüzden etiktir diyebiliriz. Eğer acildekiler de katılıp bu yüzden insan(lar) ölseydi etikliği tartışabilirdik. Kargocu grev yapıp kargon gelmiyorsa bu suçu da hakkını alamayan kargocuda değil, şirkette aramalısın. O şirketler milyon dolarlar kaldırırken kurye 3 kuruş hakkını almak için işini bırakıyordur çünkü.

Dolayısıyla dostum, seni mağdur eden yönetimdir. Tepkini tek haneli bir yılda, bir perdenin arkasında elindekileri kullanarak verebilirsin. Afganları, Suriyelileri ülkeye toplayıp doktorlara kapıyı gösteren yönetime az bile yapıyorlar bu grevlerle.

Acilden girebiliyorsun oradan dene eğer hastanedeysen. Etik konusunda da doktorlar zaten bu zorlukları bilerek doktor olmadılar mı? Eskiden farklıydı da şimdi mi değişti sanki her şey.
5000 bin lira zamda aldılar zaten uzman doktor maaşı 15k falan oldu en kolay branşlar bile. Doğuda olan pratisyenler bile 30k alıyolardır şimdi geçen sene 22K alan vardı dolar 8ken falan. Zaten ameliyat parası bıçak parası vsde alıyor ameliyata girenler. Herkesten 1.500 lira biçak parası alsalar(15.000 alan bile var) gunde 2 ameliyat ayda 90bin lira para yapıyor.

Daha neyine protesto yapıyorlar anlamadım. Napalım ülkedeki adamlarımı değiştireceğiz. Ülkedeki insanların kafa yapısı ve çalışma şartları yıllardır böyle zaten bile bilr doktot oldular. Geçen ay doktorluk yapacaksak maddi olarak kafamizın rahat olmasi gerek diye şikayet ediyorlardı 5000 lira zam aldılar. Şimdi de bizim istediğimiz para değil düzgün çalışma şartları diyorlar.

Geri
Yukarı