Doktorluk vs Pilotluk vs Mühendislik

LastHunter

Decapat
Daha fazla  
Geleceğim için meslek seçimi.
Açıkçası 3 meslek arasında kaldım:

1.pilotluk(askeri)
2.doktorluk(genel cerrahi veya beyin, kalp doktoru)
3.mühendislik(mekanik)

A. Doktorluk: Küçüklüğümden beri ilgi duyduğum gerek babamla kurbağa bayıltıp içini açtığım gerek yalnız başıma anneannemin ilaçlarını çekirgelere enjekte ettiğim gerek kurban bayramlarında kesilen dana, koyun vb. hayvanların kalbini ve karaciğerlerini incelemem😀

B. Pilotluk: Uçmak hep istediğim şeylerdendir daha nasıl açıklarım bilemiyorum?

C. Mühendislik: Çizim yeteneğim müthiş olmasa bile elektrik motorları açmışlığım, sanayilerde çalışmışlığım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pilotluk demek risk demek fakat aynı zamanda havalı olmak da demek.
Doktorluk demek uğraş demek, stres demek, kaygı demek.
Mühendislikse (bana göre) en rahat meslek.

Pilotluk demek risk demek fakat aynı zamanda havalı olmak da demek.
Doktorluk demek uğraş demek, stres demek, kaygı demek.
Mühendislikse (bana göre) en rahat meslek.
Sen yanlışanlamışsın. Doktorluk emek, can, mutluluk, hayat demektir.

1.pilotluk(askeri)
3.mühendislik(mekanik)

A. Doktorluk: Küçüklüğümden beri ilgi duyduğum gerek babamla kurbağa bayıltıp içini açtığım gerek yalnız başıma anneannemin ilaçlarını çekirgelere enjekte ettiğim gerek kurban bayramlarında kesilen dana, koyun vb. hayvanların kalbini ve karaciğerlerini incelemem😀

C. Mühendislik: Çizim yeteneğim müthiş olmasa bile elektrik motorları açmışlığım, sanayilerde çalışmışlığım var.
Sadece uçma isteğin varsa askeri pilotluğa hiç bakma o çok farklı ve zor bir meslek onun yerine normal pilotluğa bak ama senin doktorluğa daha çok ilgin var gibi duruyor.

Bence meslek, öneriyle seçilecek bir şey değil. Sonra çok pişman olursun. Yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi doktorluğa daha çok ilgin var gibi ama bence burada bir cevap aldıktan sonra hemen "Evet. Gelecekteki mesleğim X olacak." deme. Diğer meslekleri de yapmak istediğine göre uzun uzun düşün. Sonra gözün yapamadığın mesleklerde kalır. TL;DR: Yorumumun ilk cümlesi.

1.pilotluk(askeri)
3.mühendislik(mekanik)

Bu sene 11 e geçtim önümde çok yol var biliyorum fakat bi fikir olsun diye sordum😄

Sen yanlışanlamışsın. Doktorluk emek, can, mutluluk, hayat demektir.
Aynı zamanda hastan öldüğünde, dalgınlığına geldiğinde kısacası aksi bir durum yaşandığında mesleğini kaybetmen demek. Mühendislik ayrı. Kariyerini Türkiye'de kötü bir vaziyete soktuysan yurt dışında çok rahat iş bulabilirsin. Doktorluk ile de yurt dışında meslek bulabilirsin fakat nasıl rahat edeceksin hata yaptıktan sonra? Riskli meslek.

Bence meslek, öneriyle seçilecek bir şey değil. Sonra çok pişman olursun. Yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi doktorluğa daha çok ilgin var gibi ama bence burada bir cevap aldıktan sonra hemen "Evet. Gelecekteki mesleğim X olacak." deme. Diğer meslekleri de yapmak istediğine göre uzun uzun düşün. Sonra gözün yapamadığın mesleklerde kalır. TL;DR: Yorumumun ilk cümlesi.
sadece bi fikrim olsun diye öyle hemen seçmeyeceğim tabii ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı