Dokuz Eylül Üniversitesi'nde devamsızlıktan kalma

Dik_Achu

Hectopat
Daha fazla  
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünde okuyorum. Devamsız hakkı 4 hafta olduğu şeklinde anlatıldı bize ve ben ne yazık ki özel bir durum için tüm dersler için devamsız hakkımı doldurdum. Size birkaç sorum var;

İlk olarak üniversitede kalma yok diye biliyorum. Yani hadi devamsızlıktan kaldın okuldan atıldin diye bir şey yok diye biliyorum, bu doğru mu?

İkinci olarak devamsızlıktan dolayı tüm derslerimden kaldım. İkinci dönem bu dersleri mi almam gerekiyor yoksa ikinci döneme devam edebiliyor muyum? Eğer ikinci döneme devam edebiliyorsam birinci dönem de devamsızlıktan kaldığım için ne yapmam lazım? Yani ikinci dönem derslerine devam edeceksem nasıl birinci dönem derslerine gireceğim? Konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak üniversitede kalma yok diye biliyorum. Yani hadi devamsızlıktan kaldın okuldan atıldin diye bir şey yok diye biliyorum, bu doğru mu?
Devamsızlıktan bırakıyorlar, kalmama gibi bir durum yok. Okuldan atılma olmaz.
İkinci olarak devamsızlıktan dolayı tüm derslerimden kaldım. İkinci dönem bu dersleri mi almam gerekiyor yoksa ikinci döneme devam edebiliyor muyum?
İkinci dönemde birinci dönemin dersleri olmadığı için alamazsınız. Sonraki sene 1. dönemde alabilirsiniz.
Eğer sınıf geçerseniz, önceki senenin veremediğiniz dersleri de vermeniz gerekiyor. Kaldığınız derslerden devamsızlık sorumluluğunuz olmuyor. Çakışma olduğu durumda bu derslere girmeyebilirsiniz. Ayrıca kayıt sistemi, çakışma olduğunda dersi vermeyebilir.

Tümünden kaldığınız için, ikinci dönemde 3.60 tutturmanız gerekiyor sanırım en az üst sınıfı alabilmeniz için. İlk dönemin ortalaması 0 geliyorsa şayet.
Geçemezseniz, sonraki sene ilk dönemi verip 2. sınıfın 2. dönemini alabilirsiniz.

Tümünden kaldığınız için, ikinci dönemde 3.60 tutturmanız gerekiyor sanırım en az üst sınıfı alabilmeniz için. İlk dönemin ortalaması 0 geliyorsa şayet.
Geçemezseniz, sonraki sene ilk dönemi verip 2. sınıfın 2. dönemini alabilirsiniz.

Devamsızlıktan kaldığım için önümüzdeki devamsızlıktan kaldığım derslere girmem mecburi midir? Yoksa sadece sınava mı girmem lazım?

Yani kısacası 2. dönem normal bir şekilde devam edeceğim, 2. sene 1. dönem ise alttan o derslerin sınavına gireceğim. Devamsızlıktan kaldım diye mesela ben ikinci öğretimim, o yüzden derslerim 5'te başlıyor, ilk dersler de 09'da olması lazım. Ben 1. sınıfların derslerine girmem gerekiyor sanıyordum o saatlerde.

Son olarak yazdıklarınızdaki 3.60 kısmını tam anlayamadım, sanırım 2. seneye geçebilmek için 3.60 tutturmam gerekiyor, çünkü birinci dönemin sınavlarına giremediğim için 0 puan olarak görünüyor demek istediğiniz bu muydu?

İkinizin de yazdıklarınız için teşekkür ediyorum. Evet benim için zor bir yıl olacak, ikinci dönem derslerine çalışırken bir yandan 1. döneme de çalışmam gerekiyor. 2. dönem dersleri farklı oluyor diyorlar ama illaki arada bağlantı vardır. O yüzden şu sıralar ders notlarını internette geçirmeye çalışıyorum. 2. dönem bir başlasın arkadaşlardan önceki dönem için ders notlarını rica edeceğim.

Yapmaya niyetim olduğundan değil, sadece içimi rahatlatmaya çalışıyorum bir üniversite ne kadar uzayabiliyor? Benim kendimce kurduğum mantığa göre eğer okuldan kaydı sildirmediğin sürece o okulda okuyabiliyorsan devamsızlıktan da kalsan derslere değil ama o dersin sınavına girip vermenin mecburi olduğu yönündeydi. Diğer türlü düşünüyorum hem yeni gelen öğrenciler hem de devamsızlıktan veya nottan dolayı o dersten kalan öğrenciler o sınıflara dolamaz diye düşünüyorum :)

Yardımlarınız için teşekkürler. Bu dönem normalin üstünde bir performans sergilemem gerecek ama olsun elimden geleni yapacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Devamsızlıktan kaldığım için önümüzdeki devamsızlıktan kaldığım derslere girmem mecburi midir? Yoksa sadece sınava mı girmem lazım?
Devamsızlıktan kalındığında devam mecburi şartı değişiyor mu bilmiyorum. Ama kalınan dersten devam muafı oluyor.
Son olarak yazdıklarınızdaki 3.60 kısmını tam anlayamadım, sanırım 2. seneye geçebilmek için 3.60 tutturmam gerekiyor, çünkü birinci dönemin sınavlarına giremediğim için 0 puan olarak görünüyor demek istediğiniz bu muydu?
Sınıf geçmek için her iki dönemin de ortalaması 2.00 olması gerekiyor en az. Doğru hesaplamayı öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz.

@Dik_Achu
Merhaba, şu anda sizinle neredeyse aynı durumdayım, tek fark ben ikinci dönemden kalıyorum :D. Acaba süreç nasıl ilerledi ve okulunuz uzadı mı? Görüp, bilgi verirseniz çok makbule geçer.

Yeni konular

Geri
Yukarı